YAZAN: ASTROLOG MERAL ERDURAN

20 Nisan perşembe saat 7:12’de 29 Koç burcunda Yeniay ve Güneş tutulması gerçekleşecek. Bu Güneş tutulması, yeni ve büyük başlangıçları temsil ederken özellikle daha önce başlatamadığımız, başlatmaya cesaret edemediğimiz durumlarda cesaret edebilme gücü ve motivasyon sağlayacak.


Koç burcunda Yeniay ve Güneş tutulması

“Ben” diyebilme cesareti. Koç burcundaki tutulma bize fırsatlar, iyimserlik, umut ve gelişim fırsatı sunuyor. Koç güç, cesaret ve savaşabilme kabiliyetini sembolize ediyor. Bağımsızlık önemli temalardan bir tanesi… Çünkü Koç Yeniay’ı tek başına olabilme cesaretini, yani kişisel cesareti vurguluyor. 

Hedeflerimize kendimiz olduğumuz için, sadece bizde olan bireysel gücümüz sayesinde ulaşmayı başarabiliriz. Sadece kendimize güvenerek hareket etmek, destek almadan, ortaklık yapmadan, birilerine danışmadan ve birilerini memnun etme pahasına kendi arzularımızdan taviz vermeden olduğumuz gibi olabilmek gerekecek. “Kim ne der” demeden, kendimizi güçlendirmek için adım atabilmek önemli olacak. Bu sırada irade ve kararlılığımız test edilebilir. Gerekirse bir işi, bir ortaklığı ya da bir ilişkiyi bitirmeyi seçebiliriz. Burada hem fiziksel gücümüzle, hem de içsel gücümüzle temasta olmaya ihtiyacımız olacak. “Ben” diyebilme cesareti, korkularımızla ve kendi kendimize koyduğumuz sınırlarla yüzleşmemize vesile olacak. 

Özgürlüğe adım atmak

Plüton’un Kova burcundan tutulma derecesine yaptığı sert açı dönüşümün büyük olacağını hatırlatmakta. Bu etki kontrol etme isteğinin altını çiziyor. Kontrol etme isteği egoya hizmet eder ve güvenlik ihtiyacını vurgular. Biz çoğu zaman güvenlik için tutunmak isteriz. Fakat bunu yaparken ileri doğru hareket kabiliyetimizi engellemiş oluruz. Plüton Kova burcunda, artık reform ve özgürlüğün gerekliliğini anlatıyor. Geçmişe tutunma isteğimiz bizim geleceğe doğru adım atmamızı engeller. Geçmişteki olaylara ve kişilere tutunmak geleceğe doğru adım atmaya korkan tarafımızca geliştirilmiş bir kontrol mekanizmasıdır.

Geçmişteki olaylar, kişiler ve duygular, bildik ve tanıdık oldukları için tutunmaya elverişlidir. Negatif olanları bile, enerji alanımızda bir yer oluşturdukları için bize bir doluluk hissi ve güven verir. Boşlukta olmaktansa dolu bir yığına tutunmak her zaman daha güvenli gelir insana… Halbuki boşlukta birçok olasılık ve mucize vardır. Mucize, biz daha önce hiç yaşamadığımız için ulaşılmaz bir şey gibi büyük ve büyüleyicidir. Gerçekleştiğinde ise andaki hakikat olur.

Parmak izin kadar özel ve orjinalsin

Koç burcu ilk olan, düşünmeden atılan, cesaret eden, inisiyatif alan, harekete geçen, doğal olarak lider olandır. Çünkü otantik doğamızla hareket ettiğimizde “ilk ve tek” oluruz. Çünkü hepimiz orjinal ve biriciğiz. Herkesin sadece kendine özel, kendine özgü bir enerjisi vardır ve bununla temas edebildiğimizde – tıpkı parmak izimiz gibi – orijinal bir yerden dünyaya açılmış oluruz. Böylece iz bırakabiliriz; o alanda lider oluruz.

Kabul et teşekkür et ve ilerle

Tutulma haritasında Koç’un yöneticisi Mars, Yengeç burcunda bize geçmişle kavga etmemeyi, geçmişi kabul edip sevebilmeyi hatırlatıyor. Geçmiş geçmiştir. Artık geçmişle kavga etmeyi bırakmalıyız. Olanlardan ders çıkartırken, olanlara iyisiyle kötüsüyle saygı duymak gerekir. Geçmişe bize sundukları için teşekkür edebilirsek, tutunmak yerine geçmişin bizi ileri taşımasına izin vermiş oluruz. Böylece acıdan da özgürleşmiş oluruz.

Aynı zamanda her an geçmişle olan bağımızı yeniden yapılandırmak için bir fırsattır. Çünkü geçmiş de bu anın içinde barınır. Geçmişi değiştiremeyiz, fakat onunla olan bağımızı her an değiştirip yenileyebiliriz. Hep aynı şekilde düşünür, aynı seçimleri yapar ve olaylar karşısında aynı tepkileri verirsek aynı yoldan ilerlemiş oluruz ama ileri gidemeyiz.

Şimdi sıçrama zamanı!

Yeni olana adım atmak, cesaret etmek, inisiyatif alıp ilerleyebilmek ve yolumuzda kararlı olmak önemli. Koç Yeniay’ının çocuksu merak ve naifliğiyle, nereye gitmek istediğimizi belirleyebiliriz. Herkes seçtiği hayatı yaşar. Sen hangi hayatı seçiyorsun? Karar ver ve şimdi oraya sıçra!

Herkese güzel başlangıçlar dileğiyle!Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP