RÖPORTAJ: BURCU ERBAŞ

Astroloji, Kabala ve psikolojiyi bir araya getirdiği kitapları birçok dile çevrilmiş olan Gahl Eden Sasson dünyaca ünlü bir astrolog ve eğitmen. Her senenin astroloji gündemine özel yazdığı kitaplarına bu yıl 2023 Astrolojsi: Köprüyü Geçmek / The Astrology of 2023: Traversing the Bridge eklenen Gahl ile toplumsal ve bireysel hayatlarımız için çok hareketli ve özgürleştirici geçecek 2023 astroloji gündemi, bizi bekleyen retrolar, tutulmalar ve gezegenlerde yaşanacak büyük değişimler üzerine konuştuk. Burcunuzu gelecek sene nelerin beklediğini öğrenmek için okumaya devam edin!


2023 yılı astrolojisini konu alan yeni kitabınızın adı: Köprüyü Geçmek. Neden böyle bir isim koydunuz, 2023 yepyeni bir zaman dilimi gibi mi gelecek?

Kitabıma “Köprüyü Geçmek” adını vermemin nedeni astrolojinin temelini oluşturan “Yukarıda olan aşağıda da öyledir.” düşüncesi aslında. Yukarıdaki gezegenlerde olup bitenler aşağıda, günlük yaşamlarımıza da yansıyor. Bu astrolojinin temelini oluşturuyor. 

2023’te yukarıda çok fazla hareket ve değişiklik var yani bir burçtan diğerine hareket eden birçok gezegenimiz olacak. Gezegenler arketiplerini değiştiriyorlar. Bunu hükümetlerin değişmesine benzetebiliriz. 2050 yıl sonra ilk defa Mart 2023’te Kova burcuna geçiş yapan Plüton’umuz var. Ayrıca her 30 yılda bir değişen Satürn, Mart ayında Balık burcuna geçiyor. Mayıs ayında Jüpiter Koç burcundan Boğa burcuna geçiyor. Temmuz ayında Boğa’dan Koç’a hareket eden Kuzey Düğümü’müz var. Kısaca burçlar arasında hareket eden birçok gezegen var. Gökyüzünde bu olduğunda, burada da çok fazla hareket olacağı anlamına geliyor. Hem kişisel hayatlarımızda hem de küresel ölçekte.

Aynı zamanda -ölümün ve dönüşümün efendisi- Plüton da Kova burcuna ilerliyor. Bu değişim oldukça dramatik olacak çünkü en son Fransız Devrimi ve Amerikan Anayasası’nın yazılması, Sanayi Devrimi’nin dünyaya yayılması yani akılcılık çağının başlaması sırasında yaşanmıştı. İnsanlık için çok güçlü bir geçiş zamanıydı. Aynı enerji şu anda da var!  O zamanlar bütün tema özgürlükle ilgiliydi. Şu anda İranlı kadınların protestolarına baktığımızda bir tür bağlantı görebiliyoruz. Toplumsal hareketlere aynı tema hakim: “Biz, insanlar!” 

2023’te kesinlikle bir “hareket etme” hissi var. Önemli değişiklikler yaşanacak. Ayrıca bizim içimizde, sadece dış siyasette değil kendi iç politikalarımızda da olup bitenler var. Düşüncelerimiz, fikirlerimiz değişiyor. İçimizde aynı yenilikçi, başkaldıran enerji var. 2023 dalgalı suların üzerinden geçtiğimiz bir köprüye benzeyecek.

Yeni kitabınızda evrendeki büyük bir tarihsel değişimi vurguluyorsunuz. Fransız Devrimi’nden bu yana ilk kez Plüton Kova burcuna geçecek. Bu değişiklik ne anlama geliyor? Plüton daha önce hangi burçtaydı?

2008’de, küresel durgunluğun tam başlangıcında, Plüton Oğlak burcuna geçti. Oğlak çok geleneksel bir burçtur. Enerjisi kurallar, sistemler ile ilgilidir, oldukça muhafazakardır. Bu enerji nedeniyle tüm dünyada sağa, milliyetçiliğe, geleneklerle ilişkilendirilen sistem ve kurallara bir eğilim vardı. 

Şimdi Plüton Kova burcuna geçecek. Teknolojinin, özgürlüğün, yeniliğin, demokrasinin burcuna. 2044’e kadar da Kova’da kalacak. Önümüzdeki bir buçuk yıl içinde ülkelerin, insanların, kurumların içinde sağ ve sol arasında gidip gelen çok fazla değişim göreceğiz. Bunun nedeni Plüton’un Haziran ayına kadar Kova’da kalıp daha sonra yeniden Oğlak burcuna geçecek olmasıdır. Plüton çok yavaş hareket eden bir gezegen. Bu yavaş hareketi nedeniyle 2024’ün sonuna kadar Oğlak-Kova arasında bir süre gidip gelecek. İşte tam da bu yüzden 2023 yılında bir köprüden geçiyoruz gibi hissettirecek. Aynı his İstanbul’da köprüden geçerken de yaşanıyor. Köprülerin hiçbiri ne Asya yakasında ne de Avrupa yakasında. Onlar sadece birer köprü! Bir ayağı Asya’da, diğeri ise Avrupa’da. Plüton için de durum aynı olacak. Bir ayağı Oğlak burcunda bir ayağı da Kova burcunda kalacak. Bir yanda muhafazakar enerji diğer yanda modern, küresel ve yenilikçi bir enerji olacak. 

Plüton astrolojide başkalarının parasını, bankacılık sistemini ve yatırımlarını yönetir. Plüton tam Oğlak burcuna geçtiğinde Lehmen Brothers olayı yaşandı ve büyük durgunluk başladı. Plüton Kova burcuna geçerken dikkatinizi kripto para birimlerine çevirin. FTX ile ilgili tüm skandal tam da tutulmanın gerçekleştiği anda gerçekleşti; 8 ve 9 Ekim. O tutulmada Ay 16 derece Boğa burcundaydı. Teknoloji alanındaki problemleri gerçekten alevlendirdi. 20 Nisan, 5 Mayıs, 14 ve 28 Ekim 2023′te de çok benzer bir enerjiye sahip olacağız.

2023’ün ana temaları neler?

Ana temalar değişim ve hareket olacak. İki burç için 2023 çok önemli: Koç ve Boğa. Gelecek yıl her ikisi de gündemde olacak. Jüpiter -şans gezegeni- Mayıs ortasına kadar Koç burcunda kalacak ardından yıl sonuna kadar kalmak için Boğa burcuna geçecek. Jüpiter bir burçtayken o burca güç verir. Aynı zamanda başarılı olmak için bizlerin de daha çok bu burçlar gibi davranmamız gerektiğine işaret eder.

Yılın ilk yarısında harekete, aksiyona geçmeye, ilk adımı atmaya, girişimlere ve liderliğe daha çok odaklanmalıyız. 25 Ocak – 20 Nisan 2023 tarihleri arasında hiçbir retro yok. Yeni yıl kararlarımız üzerinde çalışmak, manifestation yapmak, hedeflerimizi gerçekleştirmek için harika bir zaman olacak! Mayıs ayından sonra Jüpiter Boğa burcunda olacak ve bu pozisyonu bize maddi açıdan yardım edebilir. Odağımıza sanat, tasarım, öz değer, finans, doğa ve bunlarla olan ilişkimiz gelebilir.  

Kuzey Düğümü, derslerimizi almak için topluca odaklanmamız gereken konum, 13 Temmuz 2023’e kadar Boğa burcunda kalmaya devam edecek. Yani Boğa burcuna dair konular; kendi değerimiz, paramızın değeri, nelere inandıklarımız konusunda önemli dersler öğrenmeye devam edeceğiz. Kuzey Düğümü her 19 yılda bir burç değiştirir. Temmuz ayında da Kuzey Düğümü Koç burcuna geri dönecek. Bu dönemde Koç burcuyla ilgili dersler öğreneceğiz; başlangıç, bir şeyler yapmak, ilerlemek, tohumları atmak, gücü yaratmak.

Hangi gezegenler ne zaman retro hareket yapacak?

 • Mars, 2022 Aralık ayının sonundan 2023 Ocak ayının ortasına kadar retroda olacak. Herhangi bir ameliyat geçirmek, herhangi bir çatışma başlatmak için en iyi zaman değil.
 • Venüs, 22 Temmuz’dan 5 Eylül’e kadar retroda olacak. Evlenmek, nişanlanmak, ortaklıkla ilgili imzalar atmak için uygun bir zaman değil.
 • Merkür ise 2023 yılında 3 kez retro hareket yapacak. 

Sizce 2023’ün en belirleyici anları hangi günler veya dönemler olacak?

Kitabımda tüm önemli günleri koyduğum “Konuk Yıldızlar” adında özel bir bölüm var. Önümüzdeki yıl çok fazla değişim olacak. Neredeyse her gün önemli bir döneme denk gelecek. Bu nedenle tüm günleri kitabımda detaylı olarak inceledim. Örneğin, mayıs ayında bir iş anlaşmanız varsa, mayıs bölümüne gidebilir ve hangi günlerin en iyi olacağını ve hangi günlerden kaçınmanın daha iyi olacağını görebilirsiniz. Ayrıca her burcun aylara ayrılmış şekilde 2023 astroloji yorumu bulunuyor. Kendi burcunuza gidip enerjinizi nereye odaklamanız gerektiğini görebilirsiniz.

Büyük hamleler veya değişiklikler yapmamamızı ve temkinli ilerlememizi tavsiye edeceğiniz herhangi bir dönem var mı?

Venüs retrosuna ve tutulmalara karşı her daim dikkatli olmakta fayda var. 2023’te tutulmalar 20 Nisan – 5 Mayıs ve 14 – 28 Ekim döneminde etkili olacak. Özellikle 23 Ağustos ve Eylül başı arasındaki dönemde temkinli olmak gerekebilir çünkü hem Venüs hem de Merkür retroda olacak.

2023 yılında burçları nelerin beklediğini tek bir cümle ile özetler misiniz?

 • Koç: Hayatı akışa bırakmaya, onları geride tutan bağları koparmaya, ihtiyaç duymadıklarını hayatlarından çıkarmaya odaklanacak. Aynı zamanda sezgileri güçlenebilir, mistik inançlar ve geçmiş yaşamlardan hatıralar su yüzüne çıkabilir.
 • Boğa: Topluluklara, insanlara, gruplara, organizasyonlara odaklanacak. Arkadaşları, şirketler, devlet ile ilişkilerinde önemli değişiklikler olacak.
 • İkizler: Her şeyden çok kariyerine odaklanacak. Baba yani otorite figürleri ile ilişkiler önem kazanabilir.
 • Yengeç: Seyahate çıkmaya, öğrenmeye ve öğretmeye, ders çalışmaya, maceralara atılmaya odaklanacak. 
 • Aslan: Cinselliğe, samimiyete, dönüşümlere, yatırımlara, tutkuya ve kişisel gelişime odaklanacak.
 • Başak: İlişkilere ve ortaklıklara odaklanacak. Evlilikler söz konusu olabilir. 
 • Terazi: Sağlığa, beslenme düzenine, rutinlere odaklanacak.
 • Akrep: Aşka, aileye, yaratıcılığa, mutluluğa odaklanacak. Çocuk sahibi olmak için güzel bir yıl!
 • Yay: Ev ve aileye odaklananacak. Toprak ile ilgili alım-satımlar, ev değişimleri, dekorasyon değişiklikleri söz konusu olabilir.  
 • Oğlak: Finans, iş dünyası, sözleşmeler, yazılı verilen sözler, kardeşler ile ilişkilere odaklanacak.
 • Kova: Yeteneklerine, öz değerine, para ve değerleri ile olan ilişkisine odaklanacak.
 • Balık: Büyük değişiklikler yapmak için üzerinde büyük bir baskı hissedebilir. Yaşam yolunu, hedeflerini, beslenme şeklini, rutinlerini dönüştürmeye odaklanacak. 

Your new book which takes on the astrological forecast of 2023 is titled “Traversing the Bridge, Köprüyü Geçmek”. Why did you name it that way, will 2023 feel like a brand-new period of time? 

The reason why I’ve named by book “Traversing the Bridge”, which is the movement of people, is because in astrology there is an idea of “as above so below”. What is happening on the planets above is also happening down below, here. This is the basis of astrology.

If there are a lot of movements and changes happening above like in 2023, we have a lot of planets that are moving from one sign to another. They are changing their archetype. It is almost like governments are changings. We have Pluton, once in 2050 years, moving into Aquarius in March. Also in March we have Saturn moving every 30 years into Pisces. We have Jupiter in May moving from Aries to Taurus. We have the North Node in July moving from Taurus to Aries. There are a lot of planets moving through the signs. When this happens, it means that there is a lot of movements here amongst us as well. Maybe in our personal life as well as in global movements.

It is also Pluto, the lord of death and transformation, is moving to Aquarius. It’s going to be very dramatic. The last time it happened was during the French Revolution and the writing of the American Constitution, the Industrial Revolution was spreading all over the world. It was the beginning of the age of reasoning. It was a very powerful time of transition for humanity.

That same energy is happening right now. Whole theme was about liberty and freedom. When we look at what is happening with the women of Iran; the end of the oppression. There is some kind of a connection there: We, the people! There is definitely a feeling of “people moving”. A shift, some changes happening. Also we have within us, our own politics, what is happening within us. Our thoughts, ideas.. We have the same energy within. So there is a feeling of a bridge in 2023; that we are crossing over some troubled water.

In your new book, you highlight a big historical change within the cosmos. For the first time since the French Revolution, Pluto will pass on to Aquarius. What does this change mean? Which sign Pluto was in previously? 

Pluto in 2008, right in the beginning of global recession, moved into Capricorn. It is a very traditional sign. It is all about structure and conservative energy. That is why all around the world also, there was a tilt more towards right wing, nationalism, things that are associated with traditional attitudes.

Now Pluto will move into Aquarius; the sign of technology, liberty, innovation, democracy. And it will stay there until 2044. We can actually see back and forth in the next year and a half movement between countries, places, people that are tilting very much to the left and also the right. This is because Pluto is going to go back and forth between Aquarius and Capricorn which will happen in June. It is a very slow planet. It has to go back and forth until the end of 2024. This is also why 2023 will feel like a we are moving through a bridge. It’s the same in İstanbul. The bridges are not on the Asian side or not on the European side. It is only a bridge! It has one leg in Asia and the other one the Europe. It is the same with Pluto; it has one leg in Capricorn; conservative energy and the other in Aquarius; modern and global energy. 

Also, Pluto rules other people’s money, the banking system, investments. Right when Pluto moved into Capricorn we have the great recession, the Lehmen Brothers. Now when Pluto is moving into Aquarius, look what is happening with crypto currencies. There is an energy right now on crypto. The whole scandal about FTX happened right at the moment when eclipse was happening; October 8th and 9th. On that eclipse the Moon was 16 degrees into Taurus. It really flared things up in the tech field. We’ll have that same energy in April 20th and May 5th and also October 14th and 28th 2023. 

What are the main themes of 2023? 

The themes are; transition, changes, movement. Also there is a lot of things happening in signs; Aries and Taurus will be on the spotlight next year. We have Jupiter; the giver of gifts, in Aries until the middle of May and it will then move into Taurus. When Jupiter is in a sign, it gives power to that sign. It also means that we ourselves have to behave more like that signs in order to be successful. 

For example in the first half of the year; we have to be connected much more to movement, leadership, initiation, action, doing things. There is also no retrograde between Jan 25th to April 20th; it is a great time to work on your resolutions, to manifest things, to make things happen. 

After May, we’ll have Jupiter in Taurus which is supposed to help us financially. Talks about art, color, design, self-worth, finance, everything has to the with Mother Nature. 

The North Node; where we have to focus collectively to learn our lessons is now on Taurus until July 13th. We are learning about the value of ourselves, our money, what we believe in. That happens in every 19 years. In July, the North Node will regress back to Aries and stay there until January 2025. In this period, we’ll be learning lessons about Aries; initiation, doing things, moving forward, putting the seeds, creating the force. 

Which planets will go into retrograde and when?

 • Mars is in retrograde starting from the end of December 2022 and continues until the middle of January 2023; not the best time to undergo any surgeries, to start any conflict. 
 • Venus retrograde is between July 22nd to September 5th; not the best time to get married, engaged, sign anything that has to do with partnership. 
 • Mercury will go retrograde 3 times in 2023 too. 

In your opinion, what days or periods will be the most defining moments of 2023? 

In my book; there is a special section called the “Guest Stars” in which I put all of the important days. The next year, a lot of things will happen. For example if you have a business deal in May you can go to May section and see which days will be best and which will be better to avoid. There is also a section dedicated to each sign month by month where you can go and see where to focus your energy. 

Is there any period of time that you’ll advise us against making any big moves or changes and to proceed with caution? 

Always be careful on Venus retrograde and during the eclipses; April 20th until May 5 and October 14th to 28th and especially during August 23 and the beginning of September. In this period we’re going to have both Venus and Mercury on retrograde. 

Could you sum up with a single sentence, what each sign will experience in 2023?

 • Aries focuses on letting go, cutting ties, separating from things they don’t need, intuition, mystical things, memories from past lives
 • Taurus focuses on community, people, groups, organizations. There will be changes happening with their connections to companies, friendships, how they deal with the government
 • Gemini focuses on career, father figures, bosses
 • Cancer focuses on travel, learning, teaching, study, going on adventures
 • Leo focuses on sexuality, intimacy, transformations, investments, passion, healing
 • Virgo focuses on relationship and partnerships, marriage 
 • Libra focuses work, health, diet, routine
 • Scorpio focuses love, family, creativity, happiness, kids, 
 • Sagittarius focuses on home, family, real-estate, decorations
 • Capricorn focuses on finance, contract, written words, siblings
 • Aquarius focuses talent, self-worth, money, values
 • Pisces focuses making major changes, transforming their path, their life, diet, routines. There is a pressure to make adjustments. 


Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP