YAZAN: BURCU ERBAŞ

Kadim öğretilerin, dünya dinlerinin, yeni nesil spiritüel inanışların ortak noktasında, zihnin hayal ettiklerini gerçeğe dönüştürebilme gücü yatıyor. Dua etme, gözünde canlandırma, çekim yasasından faydalanma gibi birçok farklı isimle bahsedilen ritüellerin hepsi aslında aynı amaca hizmet ediyor: İstediğimiz, hayal ettiğimiz, inandığımız her düşünceyi hayatımıza çekebiliriz. Bu güç sayesinde bilinçaltımızı değiştirebilir, öz değerimizi geliştirebilir ve hayallerimizi yaşayabiliriz. Bu güç yani manifestation nedir ve nasıl yapılır, yazımızda!


Manifestation nedir?

Manifestation pratiğinin asıl amacı kişinin otantik haline; ailesinin, eğitiminin, çevresinin veya toplumunun şartlandırılmasından özgürleşmiş haline kavuşması ve hayatını özüne göre yaşamasıdır. Bunun için kişinin kendi içine bakması ve özünde; sosyal koşullandırmasının ötesinde gerçekten neyi en çok istediğini bulması gerekir. Daha sonra kendisi ile en büyük arzularına ulaşması arasında duran “hayali” limitleri yıkarak tüm olanakların yaşanabilmesi için hayatında yer açar.

Manifestation bir düşünce veya inanışın fiziksel hale dönüştürülmesidir. Her tür hayalin gerçekleştilmesi ise zihnin yaratabilme gücüne tamamen inanılarak yapılır. Eğer hayal etmek için kapasitemiz varsa, aynı arzuları fiziksel hayatta yaşamak için de kapasitemiz vardır.

Manifestation pratiğini hedef belirlemeden ayıran nedir?

Kişinin kendine hedef koyması istekleri doğrultusunda gerekli aksiyonlara geçmesi ve özverili olması için oldukça yardımcı olsa da mantık ve sosyal şartlanma sınırları ile çevrilidir. Bu sınırlar yeterince büyük hayaller kurulmamasına, gerçek arzuların hep bir tık altının hedeflenmesine yani “gerçekçi kalmaya” yol açar. “Bu nasıl başarabilirim?” düşüncesinin kontrolü altındadır.

Öte yandan manifestation pratiği, arzuların korkusuzca ve limitsizce istenebilmesini, istekler doğrultusunda gerekli aksiyonların atılmasını ve kontrol edilemeyecek her kısım için güven duyulmasını bekler. Arzuların “Nasıl?” sorusunun kelepçelerinden kurtulmasına yardımcı olur. Hayata gizem, büyü ve en önemlisi; güven katar.

Nasıl manifestation yapabilirim?

1. adım kendi otantik halini sevmek ve ona uygun yaşamaktır. Hayal edilen her düşünce, kişi ya da başarının hak edildiğine ve kazanılabileceğine tamamen inanmaktır. Bu aynı zamanda isteklerin daha azına razı olmamayı, kendini en iyi versiyonuna ulaştırmayan durumlardan, kişilerden uzaklaştırmayı, hak ettiğin ve istediğin değeri kendi kendine göstermeyi ifade eder.


2. adım ise iyi enerjinin iyi enerjiyi çektiğini bilmektir. Bir başka deyişle, zihnin gerçek arzularını keşfetmesi, istemesi ve fiziksel bedenin bunları yaşayabilmesi için kişinin hayal ettiği hayata uygun bir enerjiye sahip olması gerekir. Evrenin çekim yasasına göre benzerlikler birbirini çeker; iyi düşünceler iyi şansı, kötü enerjiler ise kötü deneyimleri getirir. Hayattan çıkarılmaya başlayan her tür negatiflik; kıskançlığın, utancın, travmaların yeri ise boş kalmaz. Her boşluk başka enerji; bu durumda iyi enerji ile dolar. Yaşamın kötü yönlerine odaklanmaktansa iyi taraflarına bakmak; şükran günlüğü tutmak, teşekkür etmek, gülümsemek, olumlama yapmak ve en önemlisi pozitif düşünmeye çalışmak enerjiyi yükseltir.


3. olarak hayır demeyi öğrenmek gerekir. Başkalarını mutlu etmek, uyum sağlamak, razı olmak, problem çıkarmamak için denilen her “evet”, enerjik olarak “Ben hayallerimi yaşamayı hak etmiyorum.” mesajı yayar. Bu da kişinin geçmişinde yaptığı hatalarla tekrar tekrar karşılaşmasını ve döngüsünden çıkamamasına neden olur.


4. olarak otantik halin barındırdığı güce yakışır şekilde yaşanması gerekir. Bu daha fazla yer kaplamak, kendini küçük hissettiğin yerlerden çıkmak ve zihne istediklerini yaratabileceği bir alan tanımaktır. İdeal aşkı hayal ederken kötü bir ilişkide olmak, büyük başarılar isterken nefret edilen bir işte çalışmak kişinin öz değerini azaltır. Kendini küçük hisseden kişi de hayallerinin enerjisine yükselemez ve isteklerini hayatına çekemez. Bununla beraber herkesin bir anda sevmediği işinden, partnerinden ayrılması mümkün değildir. Bir gün mutlaka gerçekleşecek olan bu zorlu değişimlerden başlamak yerine küçük adımlar atarak; fikirlerinizi çekinmeden söyleyerek, kendinizi savunarak, size iyi hissettiren insanlara zaman ayırarak enerjinizi büyütebilir ve daha köklü değişimler için hazırlanabilirsiniz.

Manifestation teknikleri

Gözünde canlandırma

Hayata çekilmek istenilen her hayali; mümkün olduğunca çok detayla zihinde canlandırmak düşüncelerin fiziksel forma kavuşmalarını hızlandırır. Hayale ne kadar detay eklenirse, bunlar fiziksel, duyusal hatta hissel olabilir, manifestation o denli güçlü olur.

Yüksek sesle söyleme

Toplumsal yaşam arzuların bastırılması, paylaşılmaması, yüksek sesli dahi söylenmemesine oldukça elverişli bir ortam yaratır. Tam aksine hayallerin hem kişinin zihnine, kalbine hem de tüm çevresine ve evrene yüksek sesle söylenmesi çok güçlü bir etki yaratır. Kişinin kendi hayallerine olan inancını besler, öz değerini ve enerjisini arttırır.

3-6-9 tekniği

369 tekniği ise gücünü yazıdan alır. Manifest edilen hayalin bir kağıda sabah 3 kere, öğlen 6 kere, gece yatmadan ise 9 defa yazılması ile yapılır. Numerolojide spiritüel derinliği olan 3, 6 ve 9 rakamlarından gelen enerjinin manifestation için kullanılmasının yanı sıra sürekli olarak tekrar etmek pratiğini daha güçlü kılar.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP