YAZAN: MİRAY AKIN

Klinik Psikolog Dr. Perpetua Neo’ya göre, eğer bir şeyi yaparken gerçekten keyif alıyorsanız, işte bu öz bakımdır. Bir kişilik çözümleme çalışması olan Myers Briggs’e göre kişilik tiplerine göre öz bakım rutinleri farklılık gösterebiliyor. İşte Myers Briggs kişilik tipinize göre sizi en rahatlatan öz bakım rutini!


Myers Briggs kişilik testi nedir?

1940 yılında anne-kız Isabel Briggs-Myers ve Katherine Briggs tarafından çevremizdeki farklı kişilik tiplerini analiz etmek için geliştirilen Myers Briggs sistemi, Psikiyatr Carl Jung’ın “Psikolojik Tipler Teorisi”ne dayanıyor. Bu sistem kişiliklerin, çevresel etkenlerden, ilişkilerden ve inançlardan etkilendiğini belirtiyor. Bu etkenlere göre ise kişilik, 16 farklı tip ve 4 farklı kişilik özelliğinden oluşuyor.

ISFJ (Savunmacı)

Sıcakkanlı yapıları ile tanınan savunmacı kişilik tipinin öz bakım rutinin olmazsa olmazı sevdikleri kişilerle iletişim kurmak. Sosyal olarak seçici oldukları için enerjilerini yükselten kişilerle birlikte olmak onlar için son derece önemli.

ESFJ (Organizatör)

Oldukça sosyal olan ESFJ’ler yani Organizatörlerin öz bakım rutininde “organize edecekleri” bir plan yer alıyor. Özellikle pandemi döneminde sanal toplantılar ve Zoom partileri düzenleyen birini tanıyorsanız onun Organizatör olduğunu düşünebilirsiniz.

ISTJ (Lojistikçi)

Öğrenmeyi oldukça seven ISTJ’leri rahatlatan ve huzur veren aktivite, kitap okumak. İster bir aşk romanı ister gizemlerle dolu bir polisiye olsun kitap okumaya ayıracakları bir saat bile onların rahatlamasını sağlayabilir.

ESTJ (Yönetici)

Yöneticiler olarak da bilinen ESTJ’ler için öz bakım rutinin en önemli parçası bir şeyleri düzenlemek. Bu, ister gardıropları olsun ister bilgisayarlarındaki dosyalar hiç fark etmez. Bir şeyleri düzene koyarak, üretken taraflarını besleyebilir ve rahatlayabilirler.

ESFP (Eğlendirici)

Eğer bir ortamda herkesi kahkahaya boğan biri varsa o, Eğlendirici olabilir. Herkesin yüzünü güldürdükleri gibi kendilerini mutlu etmek ve güldürmek onlar için öz bakım demek. Örneğin yeni bir hobi edinmek veya daha önce hiç tatmadıkları bir mutfağı deneyimlemek onları oldukça mutlu edebilir.

ISFP (Maceracı)

Maceracı ISFP’leri rahatlatan öz bakım rutinini tanımlamak için kullanılabilecek kelime şüphesiz “şımarmak.” Özellikle kendilerini moda ve güzellik yoluyla ifade etmekten hoşlandıkları için yeni bir makyaj trendini deneyebilir, yeni kıyafetlerle kendilerini şımartabilirler.

ESTP (Girişimci)

Eğlence ile beslenen ESTP’ler için öz bakım demek hareket demek. Her gün yeni bir şeyler denemeye oldukça açık olmaları ve kendilerini dışarı çıkıp hareket etmek zorunda hissettiklerinden dolayı ekstrem sporları deneyimleyebilirler. Ancak çok da uçarı olmamaya dikkat etmekte fayda var.

ISTP (Becerikli)

Oldukça becerikli ve yardımsever olan ISTP’ler için öz bakım rutini, kendileri ile baş başa olacakları bir zaman yaratmaktan oluşuyor. Kendi kendilerine yapacakları sakin bir yürüyüş veya her şeyden uzaklaşmalarını sağlayacak bir film ya da dizi, onları rahatlatabilir.

ENFP (Kampanyacı)

Yaratıcı bir kişiliğe sahip olan ENFP’ler için üretmek, kendilerini iyi hissetmeleri için yapacakları en önemli aktivite. Oldukça coşkulu ve heyecanlı bir yapıya sahip olduklarından dolayı bir şeyleri tamir etmek, yeni tasarımlar veya projeler ortaya çıkarmak onların rahatlamasını sağlayabilir.  

INFP (Arabulucu)

Arabulucular için öz bakım doğada başlıyor denebilir. Kendilerini en çok doğada kendileri gibi hissedecekleri için öz bakım rutinlerine de açık havada bir yürüyüş veya pikniği ekleyebilirler. Alacakları temiz bir hava ve bedenlerine yüklenen D vitamininin verdiği pozitif enerji onları rahatlatmaya yetebilir.

ENFJ (Önder)

Bulundukları ortama düzen ve uyum getiren önder ENFJ’lerin iç dünyalarına da denge getirme gibi bir çabaları olması hiç de şaşırtıcı değil. Öz bakım rutinlerine dahil edecekleri meditasyon ile olumlu düşüncelere odaklanabilir, kendilerini hafiflemiş hissedebilirler.

INFJ (Savunucu)

Sessiz ve biraz da gizemli bir yapıları olan INFJ’ler kendilerine ayırdıkları zamanı bir farkındalık yolculuğuna çıkmak olarak değerlendirebilirler. Özellikle günlük tutarak ve duygu ve düşüncelerini yazı veya resim yolu ile dışavurarak zihinlerini boşaltabilirler.

INTJ (Mimar)

Oldukça planlı olan ve stratejik hareket etmeyi seven INTJ’lerin, zihinlerini gün içerisinde sessize almaya ve dinlenmeye ihtiyaçları olduğu kesin. Aşırı düşünmeye olan eğilimleri sebebiyle gün içerisinde yapacakları ufak şekerlemeler ve kaliteli bir uyku onların rahatlamasını ve gerçekten dinlenmesini sağlayabilir.

INTP (Mantıkçı)

Bilgiye olan açlıkları ile tanınan INTP’ler, öz bakım rutinleri sırasında yeni bir şeyler öğrenebilecekleri belgesellerin arayışına girebilirler. Bilim, doğa ve tarih gibi konuları merceğine alan belgeseller onları tatmin edebilir.  

ENTP (Tartışmacı)

Sonsuz bir hayal gücüne sahip olan ENTP’ler, kendilerini geliştirmeye oldukça açık olduklarından dolayı öz bakım rutinlerini de buna göre şekillendirmek isteyeceklerdir. Özellikle yeni tatlar keşfedebilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri mutfak,  onlar ve onların sınırsız hayal gücü için oldukça geniş bir alan sunabilir.

ENTJ (Buyurucu)

Hayalperest kişiler olarak bilinen ENTJ’ler üretken olduklarında kendilerini iyi hissederler. Bu sebeple zihinlerini boşaltacak ve onları rahatlatacak olan aktivite, bulmaca çözmek veya puzzle yapmak olabilir.  Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP