YAZAN: BURCU ERBAŞ

Pandeminin devam etmesi dolayısıyla bir kere daha sıkılaşan karantina kuralları birçoğumuzun moralini düşürdü. Toplum olarak geçtiğimiz bu zorlu dönemde pandeminin hızla ve en az zayiatla bitmesini sağlamak için üzerimize düşenleri yapmalı ve evlerimizde güzel, kaliteli zaman geçirmenin yollarını tekrardan keşfetmeliyiz. Bizi olduğumuz yerden alıp başka diyarlara götüren, hayatın yeniden keyifli ve umut dolu olabileceğini en iyi şekilde hatırlatan ev aktivitesi ise şüphesiz film izlemektir. Sizin için derlediğimiz iyi hissettiren film önerileri evinizden dışarı çıkmanıza gerek kalmadan kalbinizi hafifletmeye ve mutluluğunuzu arttırmaya yetecek! 


The Gentlemen

Yüksek tempolu, eğlenceli filmleri ile simgeleşmiş Guy Ritchie’nin en yeni filmi The Gentlemen’ı izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Matthew McConaughey, Hugh Grant gibi birbirinden ünlü oyuncu kadrosuna sahip film İngiltere’de oldukça klas ama bir o kadar da vahşi bir suç imparatorluğunun başka çetelerle ve detektiflerle ilişkilerini anlatıyor. Zeki esprileri, dikkat çekici kostümleri ve nostaljik havası ile The Gentlemen James Bond filmlerinin zarif ruhunu taşıyor. Filmi BeinConnect’ten izleyebilirsiniz. 


Uğur Böceği / Lady Bird

Greta Gerwig’in yönettiği ilk film olan Uğur Böceği bir anne ile genç kızının arasındaki inişli çıkışlı ama bir o kadar da güçlü ilişkiye mercek tutuyor. Saoirse Ronan’ın canlandırdığı Uğur Böceği’nin yaşadığı küçük kasabadan üniversiteye New York’a gideceği yaz sırasında annesi ile izleyicilerin oldukça aşina olacakları anne-çocuk zıtlaşmalarını naif ve eğlenceli bir dille izliyoruz. Filmden sonra annenizi aramak isteyeceksiniz! Filmi Mubi’den izleyebilirsiniz. 


Seni Buldum Ya!

Ünlü yönetmen Reha Erdem’in sinemaya dönüş filmi olan Seni Buldum Ya! pandemi vakti getirilen karantinaları fırsata çevirmek isteyen iki dolandırıcının İstanbul’un birbirinden farklı, garip, eğlenceli sakinleri ile etkileşimlerini konu alıyor. Özel dans koreografileri ve şarkılar içeren film müzikal komedi tınısında ilerliyor. İnsanlığa dair umudunuzu yükseltecek olan bu filmi Mubi’den izleyebilirsiniz. 


Frances Ha

Son dönemlerde The Marriage Story ile ses getiren ünlü yönetmen Noah Baumbach’ın kendi gibi başarılı yönetmen ve oyuncu karısı Greta Gerwig’e başrolünü verdiği filmi Frances Ha 27 yaşında tek hayali kadrolu dansçı olmak olan Frances’ın hayatını konu alıyor. Birçok işe atılan ama hiç birinde tam olarak başarılı olamayan sorumluluklarından kaçmaya çalışırken başına türlü olaylar gelen Frances’ın eğlenceli hayatında her genç yetişkin kendinden bir parça bulacak. Bir yaz akşamı hissiyatı veren bu filmi Mubi’den izleyebilirsiniz. 3


Soul

Herkesin favori animasyonları Yukarı Bak ve Ters Yüz’ün yapımcısının yeni filmi Soul orta okulda müzik öğretmeni ve jazz sanatçısı olma hayali ile yanıp tutuşan Joe Gardner’ın bir gün kanalizasyona düşerek Dünya ile öteki yaşam arasında arafta bulmasını konu alıyor. Ruhun aslında ne demek olduğunu keşfettiği bu yolculuk hepimize ilham olacak nitelikte. Filmi Mubi’den izleyebilirsiniz. 


Druk / Another Round

Ünlü yönetmen Thomas Vinterberg imzalı bir Danimarka yapımı olan Druk’un başrolünde hepimizin aşina olduğu başarılı İskandinav oyuncu Mads Mikkelsen bulunuyor. Film, 4 lise öğretmeni ve yakın arkadaşın kanda her gün belirli bir miktar alkol seviyesi tutmanın endişeyi azalttığı, yaratıcılığı arttırdığı ve enerjiyi yükselttiği teorisini test etmesini konu alıyor. Başlarda teorileri doğru gibi görünen arkadaşların hayatı birden tepetaklak olur. Alkol üzerine kurulu Danimarka kültürünü tiye alan espritüel diyalogları, samimi arkadaşlık ilişkileri ile Druk özlemini çektiğiniz arkadaş muhabbetini size getirecek. Filmi Mubi’den izleyebilirsiniz. 


Akıl Küpü / Booksmart

Lise zamanlarının en güzel yılları olduğunu düşünenler bu film tam size göre! Ünlü oyuncu Olivia Wilde’ın ilk yönetmenlik denemesi Akıl Küpü iki lise son sınıf arkadaşın mezuniyet gecelerinde geçiyor. Bütün lise hayatları boyunca iyi üniversitelere girmek için sadece ders çalışan ve eğlenceden uzak duran ikili, tüm sınıf arkadaşlarının hem eğlenip hem iyi üniversitelere girebildiklerini öğrenince şoka girerler. Tüm lise yaşantılarını mezun olmadan önceki bir geceye sığdırmaya çalışırken başlarına birbirinden komik olaylar gelir. 


Ölümlü Dünya

Gülmenin en iyi mod yükseltici olduğuna inanlar ünlü yönetmen Ali Atay’ın filmi Ölümlü Dünya’ya bayılacak! Kadrosunda Ahmet Mümtaz Taylan, Sarp Apak, Feyyaz Yiğit Çakmak gibi Türk mizah sahnesinin ünlü isimleri bulunduran film aileden kalma, eski bir ev yemekçisi işleten kalabalık bir ailenin izleyiciyi hayrete düşürecek gizli hayatlarını konu alıyor. Aksiyon komedi türünün en iyi yerli örneği olan Ölümlü Dünya’yı Netflix’ten izleyebilirsiniz. 


Ocean’s Serisi 

George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon ve daha nice ünlü isimli dev oyuncu kadrosu ile tüm zamanların en eğlenceli soygun filmleri serisi Ocean’s karantina vakti yüksek tempolu bir kurguya kendini kaptırmak isteyenlerin imdadını koşacak. Karizmatik hırsız Danny’nin özenle seçtiği, birbirinden yetenekli kalabalık ekibi ile Las Vegas’taki, neredeyse bütün, gazinoları incelikli planlarla soyduğu Ocean’s serisini haftasonu boyunca Netflix’ten izleyebilirsiniz. 


Coco

Bir Meksika animasyonu olan Coco, 12 yaşındaki Miguel’in bir gün kahramanı, eski zamanların ünlü gitaristi Ernosto De La Cruz’un gitarını bulması ve çalmasıyla ölüler diyarına ışınlanmasını konu alıyor. Ölüler Diyarı’ndan evine dönmeye çalışan Coco bu esnada orada tanıştığı düzenbaz Hector ile kendi aile tarihinde eğlenceli bir yolculuğa çıkar. 2018 yılında En İyi Animasyon Oscar’ını kazanan Coco hayatın keyfini ve hüznünü birbirinden ayırmadan, en renkli hali ile yansıtıyor. Müthiş müziklerin de renkli atmosfere eşlik ettiği bu film her yaştan izleyiciye uygun. 
Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP