La La Land

Birçoğumuz uzun bir süredir evdeyiz. Bu yeni düzene az çok adapte olmuş durumdayız. Sosyal izolasyonun öneminin farkında olsak da zaman zaman evde vakit geçirmekten modumuz düşüyor olabilir. Ancak bu mod değişimini dengelemenin en iyi yollarından biri keyifli bir film saati! İşte sosyal izolasyon günlerine motivasyon ve mutluluk aşılayacak film önerileri!

İlginizi çekebilir: Sosyal İzolasyon Günlerinde Mod Yükselten Film Önerileri

Whiplash (2014)

2010’lu yılların en iyi filmleri arasında üst sıralarda yer alan “Whiplash”, 3 Oscar ödüllü bir müzikal drama. Film, küçüklüğünden beri bateri çalan ve bu alanda profesyonel olmak isteyen Andrew’in, sınırlarını zorlama ve potansiyelini ortaya çıkarma hikayesini anlatıyor. Ona bu yolda yardım eden müzik öğretmeni Fletcher’ın yöntemlerini izlerken şaşıracak, filmin dinamiğine kapılmaktan kendinizi alıkoyamayacaksınız. Başarmak istedikleri için gerekli cesareti arayanlara, “Whiplash” çok doğru bir tetikleyici.

Eddie the Eagle – Kartal Eddie (2015)

İngiltere’nin en ünlü kayak sporcularından Michael Edwards’ın motivasyon aşılayan başarısından yola çıkan “Eddie the Eagle” filmi Dexter Fletcher’in yönetmenliğiyle sinemaya aktarılan biyografik bir film. Mücadeleyi ve asla pes etmemenin önemini hatırlatan hikaye, kendine inanmanın önemini vurguluyor. Birçok spor dalında aradığı başarıyı yakalayamayan fakat en sonunda kayakla atlama dalında aradığı ruhu bulan Eddie, tutkularınızın peşinden koşmanız için size ilham verecek.

La La Land – Aşıklar Şehri (2016)

Başrollerini Ryan Gosling ve Emma Stone’un paylaştığı “La La Land”, yine geçtiğimiz yılların en çok sevilen filmleri arasında. Amerikan yapımı müzikal romantik komedi, hayatlarının anlamını bulmaya çalışan Sebastian ve Mia’nın kesişen yollarını renkli ve samimi bir dille anlatarak izleyiciyle buluşturuyor. “Whiplash” filminin senaristi Damien Chazelle’in hem senaristi hem de yönetmeni olduğu bu film, bir oyuncu ve müzisyenin kariyer hayallerini ve birbirlerine duydukları aşkı anlatırken müzikleri ve görselliğiyle izleyiciyi adeta kendi dünyasına çekmektedir.

Sing Street (2016)

İrlanda yapımı “Sing Street” 1980’li yıllarda Dublin’de genç bir çocuğun yaşadığı olumsuz hayat şartlarını pozitif bir amaca dönüştürmesini konu alıyor. Ailesiyle sorunları olan ve bulunduğu ortamlara uyum gösterme problemi yaşayan Conor, bir müzik grubu kurarak hem yaşadığı sorunların üstesinden gelmeyi hem de hoşlandığı kız Raphina’nın ilgisini çekmeyi başarır. Büyüme sancılarının ekrana taşındığı “Sing Street”, hem komik hem de dramatik, keyifli bir John Carney filmi.

The Royal Tenenbaums – Tenenbaum Ailesi (2001)

Wes Anderson’ın renkli filmlerinden “The Royal Tenenbaums” başrollerinde Gwyneth Paltrow, Gene Hackman ve Anjelica Huston’ın yer aldığı komediyle dramın bir araya geldiği bir aile hikayesine odaklanıyor. Üç çocukları olan bir çiftin boşanma kararı alması ve uzun bir aradan sonra ailenin babası Royal’ın her şeyi yoluna koymak üzere geri dönmesi ortaya hem eğlenceli hem de hüzünlü bir tablo çıkarıyor. 2002 yılında Oscar ödülüne aday gösterilen film, tatlı aile filmleri arasında.

Wolf of Wall Street – Para Avcısı (2013)

Martin Scorsese’nin sevilen biyografi filmlerinden “Wolf of the Wall Street”, 90’lı yılların hızlı zamanlarında zengin olma arzusuyla yanıp tutuşan hırslı bir adamın yükselme tutkusunu ve parayla değişen hayatını anlatır. Filmin senaryosu, Amerikan borsasında ün yapan bir komisyoncu olarak bilinen Jordan Belfor’dan ilham alınarak oluşturulmuş. Bu para sevdalısı karaktere hayat veren oyuncuysa Leonardo DiCaprio. Suç ve dram temalarını işleyen film “En İyi Filmler” listelerine aday olmakla birlikte 5 farklı Oscar ödülüne de aday gösterildi.

Pay It Forward – İyilik Bul İyilik Yap (2000)

Trevor isimli küçük bir çocuk, öğretmeninin verdiği okul ödevi üzerine iyilik gören kişilerin çevresindeki 3 kişiye karşılıksız iyilik yaptığı bir dünya hayal eder. Trevor’un bu hayalinden yola çıkarak iyilik yapmanın, merhametli ve yardımsever olmanın, sevginin güzelliğine dikkat çeken “Pay It Forward” izleyen herkesi Trevor’un masum dünyasına davet eder. Kevin Spacey, Haley Joel Osment, Helen Hunt gibi isimlerin yer aldığı yapım, bu zorlu günlerde içinizi ısıtacak.  

3 Idiots – 3 Ahmak (2009)

Hint sinemasının en çok bilinen filmlerinden olan “3 Idiots”, sempatik Hint oyuncu Aamir Khan ile Madhavan ve Mona Singh’in canlandırdığı 3 arkadaşın dostluk hikayesini ve okulu bitirip hayata atılma psikolojilerini anlatıyor. Çevresindekiler tarafından ahmak olarak adlandırılan bu üç arkadaşın maceraları, eğlenceli olduğu kadar eğitim sistemini de sorgulamaya dikkat çeken eleştiriler barındırıyor. Bugüne kadar 62 ödül kazanan film, dünya sinemasında da oldukça ilgi görmektedir.

Moneyball – Kazanma Sanatı (2011)

“Oakland A” isimli beysbol takımının koçu Billy Beane (Brad Pitt), spora olan inancı ve tutkusuyla takımını daha iyi bir hale getirebilmek için elinden geleni yapan bir adamdır. Takımı neredeyse yoktan var ederek iyi yerlere getirirken karşılaştığı tüm zorluklara ve eleştirilere rağmen ayakta kalmayı başarmıştır. Steven Zaillian ve Aaron Sorkin tarafından gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanan “Moneyball”, tutkuyu ve azmi örnekleyen ilham dolu filmlerden.

Beauty and Beast – Güzel ve Çirkin (2017)

Başrollerini Emma Watson, Dan Stevens ve Luke Evans’ın paylaştığı “Beauty and Beast” Disney hikayelerinden sinemaya uyarlanan fantastik bir film olarak karşımıza çıkıyor. Babasının hayatına karşılık bir şatoya hapsolan Belle, şatonun sahibi canavarın hem hayatını hem de karakterini kökten değiştirecektir. 1991 yılında vizyona giren animasyon türünden sonra yeni versiyonuyla tekrar ekrana gelen “Beauty and Beast” ile masalsı aşka, çok keyifli bir müzikale ve göz alıcı görsel detaylara tanık olacaksınız.

İlginizi çekebilir: En İyi Romantik Film Önerileri

BLOOM SHOP