Mamma Mia filmi

Koronavirüs gündemiyle, kişisel ve toplumsal sağlığı koruma amaçlı karantina günlerimiz devam ediyor. Kalabalıklardan uzak kaldığımız, sosyal çevremizle görüntülü aramalarla iletişim kurduğumuz, evde kendimize belki uzun zamandır fırsat vermediğimiz bir bireysel alan kurduğumuz bu günlerde en çok ihtiyacımız olan şey, fiziksel ve zihinsel anlamda sağlıklı kalmak. Yaşanan gelişmelerin paniğinden sıyrılmanızı sağlayacak film önerileriyle, ev vakitlerinize motivasyon aşılayacak bir liste hazırladık. 

İlginizi çekebilir: Duyularınızı Harekete Geçirecek 7 Film Önerisi

1. Çocukluk – Boyhood (2014)

Çekimleri 12 yıla yayılan “Boybood”, filmin ana karakteri Mason’ın çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecini yalnızca tek bir konu, olay veya durumla değil genelden özele giden birçok detayla ele alıyor. Filmin 12 yılı kapsayan sahneleri, tüm gerçekçiliğiyle sizi bir boşanma hikayesinin ardından hayatı kendi perspektifiyle yaşayan bir çocuğun büyüme macerasına götürecek. Senaristliğini ve yönetmenliğini Richard Linklater’ın yaptığı film, 2015’te “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” Oscar’ına layık görüldü.

2. Büyük Balık – Big Fish (2003)

En renkli, ilham dolu, keyifli ve aynı zamanda da dokunaklı filmlerden biri olan “Big Fish”, Ewan McGregor ile masal dünyasının kapılarını sizler için aralıyor. William Bloom’un (Ewan McGregor) hasta babasına bu zor günlerinde hem destek olmak hem de onu daha yakından tanımak için hikayelerine farklı bir gözle tanıklık ettiği filmde, gerçekle hayalin buluşmasıyla karşı karşıyayız. Tatlı bir atmosfer, renkli görsellik, derin duygular, aile ilişkileri, aşk, macera gibi birçok tema bulabileceğiniz filmde inandıklarınızdan vazgeçmemeyi hatırlayacaksınız.

3. Stranger Than Fiction (2006)

Günün birinde hayatınız, bir yazarın yazmış olduğu bir öyküye dönüşseydi, sonunu bildiğiniz bu hikayede nasıl bir kahraman olurdunuz? Komediyle hayal gücünün buluştuğu “Stranger Than Fiction”, yazar ve karakter arasındaki bağa dikkat çeken komik bir fantastik hikaye olarak karşımıza çıkıyor. Komedi filmlerinin sevilen yüzü Will Ferrell, Harol Crick karakteriyle karşımızda ve trajikomik bir boyuta ulaşan yaşam öyküsüyle kendi hayat rutinimizi yeniden sorgulamamıza önayak oluyor. 

4. Küçük Gün Işığım – Little Miss Sunshine (2006)

Küçük bir kız çocuğunun 5 kişilik ailesini güzellik yarışmalarına katılma merakıyla bir yolculuğa çıkardığı film, renkli sahneleriyle çok tatlı bir macera vadediyor. Bu yolculukta asıl güzelliğin ne olduğu, çocukluğun masumiyeti ve ailenin zorluklar karşısında birbirine kenetlenmesinin önemi film boyunca mizahi unsurlarla karşınıza çıkacak. Başrollerini Steve Carell, Toni Collette, Greg Kinnear gibi isimlerin paylaştığı “Little Miss Sunshine”ı çok seveceksiniz.

5. Patch Adams (1998)

Gerçek bir hikayeden esinlenilerek sinemaya uyarlanan “Patch Adams” çok eğlenceli bir doktorun hikayesi. İnsanlara yardım etmek için doktor olan Adams, kendine has yöntemleri ve eğlenceli tavırlarıyla hastalarına gülmenin ve mutlu olabilmenin önemini aşılıyor. Robin Williams’ın hayat verdiği karakter, hepimize gülmenin bulaşıcı olduğunu yeniden hatırlatıyor. Hem duygulanacağınız hem de gülümseyeceğiniz bu film, karantina günlerimiz için tam da aradığımız pozitiflikte. 

6. Yeşil Rehber – Green Book (2018)

Başrollerini Viggo Mortensen ve Mahershala Ali’nin paylaştığı “Green Book” 1960’lı yıllarda Amerika’da geçen enteresan bir dostluk hikayesi. Ayrımcılığın yarattığı sıkıntılara bir yolculuk hikayesiyle değinen film, önyargılarını kırmakta zorlanan Tony’nin geçirdiği değişimle, o günlerden bugünlere tatlı bir örnek teşkil ediyor. Komik diyaloglarıyla ve renkli hikayesiyle 2019 yılında çok konuşulan film, aynı zamanda 3 Oscar ödülüne de layık görüldü.

7. Erin Brockovich (2000)

Eşinden boşanan, işsiz kalan, hayatına devam ederek çocuklarına bakmak durumunda olan Erin’in güçlü hikayesi zor zamanlarda birçok kişiye direnç, enerji ve cesaret aşılayacak türden. Julia Roberts’in güzelliğiyle aklınızı başınızdan alacağı filmde, tüm zorluklara rağmen ayakta kalmaya direnen ve kendini yeniden keşfeden bir kadının azmine tanıklık edebilirsiniz. 2001 yılında bu filmle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülen Roberts, gerçekten de rolünün hakkını veriyor.

8. Mamma Mia (2008)

Müzikal severleri romantizm ve komediyle buluşturan “Mamma Mia” keyifli Yunanistan manzaraları ve ABBA şarkılarıyla içinizi açacak, enerji dolu bir film. Evlenmek üzere olan Sophie, gerçek babasının kim olduğunu öğrenmek için ihtimal dahilindeki 3 farklı kişiyi de düğününe çağırıyor ve aralarından hangisinin babası olduğunu keşfetmeye çalışıyor. Bu komik macerayı izlerken çalan şarkıların da etkisiyle canlandığınızı ve rahatladığınızı hissedebilirsiniz.

9. Yukarı Bak – Up (2009)

Çok keyifli bir animasyon olan “Up” en popüler animasyon filmler arasında yerini alıyor. Naif bir aşk hikayesinden yola çıkan bu filmde, çok renkli bir maceraya yolculuk edeceksiniz. 78 yaşındaki Carl Fredricksen’in size mesajıysa şu: Hayatta her zaman, her şey mümkün. İki Oscar ödülüne layık görülen “Up”, IMDb’nin “En İyi 250 Film” listesinde de yerini koruyor. 

10. Aydaki Adam – Man on the Moon (1999)

Jim Carrey’nin birçok farklı tiplemesine aşina olanlar, “Man on the Moon”da farklı bir yüzüyle daha tanışacaklar. Efsanevi komedyen Andy Kaufman’ın hayatını canlandıran Carrey, komik ve zaman zaman da zorlayıcı tavırlarıyla sizleri eğlenceli bir belgesele davet ediyor. Milos Forman’ın yönetmenliğini, Scott Alexander ve Larry Karaszewski’nin senaristliğini üstlendiği yapım oldukça farklı bir tarza sahip. 2000 yılında Jim Carrey’e “Altın Küre” ödülü kazandıran film, başarılı oyuncunun role bürünme yeteneklerini de bir kez daha kanıtlıyor. 

İlginizi çekebilir: Duygu Derinliğinizi Arttıracak Romantik Filmler

BLOOM SHOP