2020 senesinde dünyamız derin bir değişim geçirdi. Tekrar tekrar sarsıldık ve belirsizlikler içine girdik. Bazı günlerimiz, ötekilerden daha zor geçti. Nefesimizi tutarak, her şeyin değişmesini ve eskisi gibi olmasını ümit ettik. Kimi zaman heyecanlandık, kimi zaman umutlarımızı yitirdik. Günler, haftalar ve aylar geçti derken, bir yıla yakın süredir, değişimin içinde değişimin kendisi olduk. Tüm acılarımıza, üzüntülerimize, kayıplarımıza ve hayal kırıklıklarımıza rağmen büyüdük ve aslında 2020’ye şükretmemiz gereken ne kadar çok şey olduğunu fark ettik. 2020 bize şükretmeyi öğretti!

İlginizi çekebilir: Enerji Bedenini Dengeleyerek Yaşam Gücünüzü Arttırın

Sağlığımız için teşekkür ettik

2020 sağlığımız için şükretmeyi bize öğretti. Tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı bir pandemi gerçeği, hayatımızın merkezine yerleşti. Kimi zaman sohbetlerimizin konusu, kimi zaman endişelerimizin kaynağı, kimi zaman da hayallerimizin önündeki engel olarak yaşamlarımızda yer aldı. Hiçbir şey olmamış gibi yaşantımızı sürdürmek isterken maskelerle yüzleştik, sosyal hayatımız sınırlandı ve sürekli “Acaba bir gün benimde başıma gelir mi?” endişesi zihnimizin bir köşesinde yerini aldı.

Her gün sağlıklı ve hayatta olduğumuz için teşekkür ettik. Bedenimizin değerini fark ederken, sağlığımızın iyi olması için elimizden gelen her şeyi yapmaya çabaladık. 

2020 Özel Meditasyonu:

Sevdiklerimizle bağ kurduk

2020 sevdiklerimiz için şükretmeyi bize öğretti. Dünya sessizleştikçe biz de yalnızlığa gömüldük, bağ kurmayı özledik. Uzaktan uzağa doğum günleri, mezuniyetleri, nişanları, evlilikleri ve başarıları kutladık. Online olarak kucaklaştık. Bir araya gelmek için bulabildiğimiz her fırsatı değerlendirdik, kaliteli zaman geçirebilmek için ortamlar yaratmaya çalıştık. Ayrı geçirdiğimiz her gün; yaşamlarımızı zenginleştiren, bizi canlandıran, kahkahaları ile mutluluk veren ve karanlık günlerimizi sıcak kalpleri ile aydınlatan sevdiklerimiz için teşekkür ettik. 

Küçük mutlulukları fark ettik

2020 küçük şeyler için mutlu olarak şükretmeyi bize öğretti. Sevdiklerimizi, işlerimizi ve sosyal bağlarımızı kaybetmenin yarattığı etkilere karşı, hayatta kalmak için savaş verdik. Gelecekte ne olacağını bilemediğimiz bir değişimin içinde kaygılarımızla yüzleştik. Yaşam; planlar ve amaçlar için ilerlenecek alınacak bir yol olmak yerine, gün ve gün var olduğumuz bir düzene dönüşürken yeniden hissetmeyi ve yeniden sevebilmeyi öğrendik.

Yeni yollar keşfettik; kabullenmeyi, teslim olmayı ve değişime ayak uydurmayı eğlenceli hale getirmeye çalıştık. Bize mutluluk ve sevinç veren ne varsa onu takdir etmeye başladık. Sokağa çıkma yasaklarından sonra evimizden dışarı adım attığımız o ilk an, arkadaşlarımız ve ailemizle görüştüğümüz dakikalar, evde pişirdiğimiz yemeklerin kokusu, kendimizi geliştirmek için katıldığımız atölyeler, uzun zamandır beraber oturamadığımız yemek masasında toplanışımız…

Alıştığımız şeylerden vazgeçtiğimiz süreçte, geçmişte önemsiz gelen birçok şey için teşekkür ettik. Evimizin rahatlığı, değişimi kabullenmek, arkadaşlarımızın varlığı, yaşamın o hassas ve kırılgan güzelliği. 

Bu yıl çoğumuz yorulmuş, tükenmiş olsak da kalbimizden geldiğince tüm dünyanın şifalanması için niyetler ettik. Pandeminin bitmesi, herkesin tekrar sağlıkla yaşamlarımızda var olabilmesi, dünyanın özgürleşmesi, herkesin acıdan ve ıstıraptan kurtulması için dilekler diledik.

Tüm kaosuna ve karanlığına rağmen 2020 derinden teşekkür etmeyi öğretti bize! Nefes alıp verebildiğimiz ve bu dünyada var olabildiğimiz için, kayıplarımızla açılan alanlarda yenilikler sunduğu için, sevdiklerimizle beraber olmanın yeni yollarını keşfettirdiği için ve en karanlık zamanlarda bile yaşamın güzelliğinin var oluşunu bize hatırlattığı için şükürler olsun!

İlginizi çekebilir: Evrensel Enerjinin Denge Merkezleri: ÇakralarMeltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği, 2002’de Bilgi Üniversitesi’si Sinema-TV Yüksek lisans tamamladı. 10 yıla yakın medya dünyasında çalıştıktan sonra, 2015 yılında başladığı yogada uzmanlaşmayı seçerek, insanın iyi olma yolculuğu yoluna da başlamış oldu. E-RYT® 500, YACEP® Yoga Alliance onaylı sertifikalı yoga eğitmeni ve Ayurveda uygulayıcısı, aynı zamanda...BLOOM SHOP