Hayatımızın bazı dönemlerinde hafiflemeye ihtiyaç duyarız. Böyle dönemlerde kullandığımız ve her koşulda rahatlamamızı sağlayan kişisel ritüellerimiz, rutinlerimiz ve takip ettiğimiz pratikler olsa da yenilerini denemek her zaman heyecan vericidir! Yeni bir yöntemle rahatlamaya hazırsanız bu yazı tam size göre. İşte Bach Çiçekleri ile zihin detoksu yapmak için bilmeniz gerekenler!

İlginizi çekebilir: Herlinde Hafner ile Bach Çiçeklerinin İyileştirici Gücü

Mekan, beden ve zihin detoksu

Zaman zaman yaşam alanlarımızı dolduran eski eşyalardan veya vücudumuzda biriken toksinlerden kurtulmak isteriz. Bu dönemlerde eski beslenme, alışveriş ve depolama alışkanlıklarımızın yerine, yeni ve bilinçli metotlar geliştiririz.

Aynı yaşam alanlarımız ve bedenimizde olduğu gibi, zihnimizin ve ruhumuzun da kendini yenilemeye ve temizlemeye ihtiyacı vardır. Özellikle kişisel ve toplumsal değişim süreçlerinde yenilenme ihtiyacımız artar ve bu süreçlerde bazı sorular bizi ele geçirir:

 • Eski davranış kalıplarım bana yardımcı oluyor mu?
 • Geleneksel rol modellerimin detoksa ihtiyacı var mı?
 • Eski çözüm stratejilerim zorlu durumlarda hala etkili mi?
 • Benim kendi yolum gerçekten hala doğru mu?

Bu sorulara cevap verebilmek için kendimize dönmemiz ve iç sesimizi dinleyerek kendimizden güç almamız gerekir. Bu süreçte gereken yeni adımları atabilmek ve yeni olana yer açabilmek için eski olanı bırakmaya başlarız. Bach Çiçekleri de işte bu zihin detoksu sürecinde bize yardım ederler.

Bitkiler aleminden bizim yardımsever dostlarımızdır.

– Dr. Bach

Bach çiçekleri nasıl çalışır?

Doktor ve İmünolog olan Edward Bach, hayatının son altı yılında doğada bulunan 38 adet yabani bitki keşfeder ve bu bitkileri, terapisinde olumsuz duygu durumlarını tedavi etmek ve dönüştürmek için kullanmaya başlar.

Bach Çiçekleri, insan ruhu ve zihni üzerinde uyumlu bir etki yaratarak, varolan mevcut potansiyeli pozitif bir dönüşüm için harekete geçirir. Negatif olan umutsuzluk, korku ve keder gibi duygular, Bach Çiçekleri sayesinde mutluluk, cesaret ve yaşam arzusuna dönüşürler.

Pozitif içsel dönüşüm sürecini destekleyen 8 Bach Çiçeği

Pozitif içsel dönüşüm sürecinizde, size destek olacak 8 Bach Çiçeği ile tanışmaya ne dersiniz? Bu çiçek özlerinin nazik ve etkili dokunuşları sayesinde, hayatımızın kontrolünü yeniden kendi ellerimize alabilir, değişim ve dönüşüm için gereken adımları atabiliriz.

Eskiyi bırakmak:

 • CRAB APPLE (Yaban Elması): Arındırıcı bir çiçektir ve yaşamın temellerine daha fazla odaklanmamızı destekler.
 • WILLOW (Söğüt Ağacı): Kurban rolünden çıkmamızı destekleyerek yeniden kendi hayatımızın kurucusu olmamıza yardım eder.
 • HONEYSUCKLE (Hanımeli): Geçmişi bırakmamıza ve affetmemize yardımcı olup, tamamen şimdi ve burada olmamızı destekler.
 • CHESTNUT BUD (Kestane Tomurcuğu): Deneyimlerimizden öğrenmeyi ve tekrar tekrar yapılan hatalardan kaçınmamızı destekler.

Yeniyi karşılamak:

 • MlMULUS (Misk Otu): Korkunun üstesinden gelmemize ve hayatta gereken bir sonraki adımı atmamıza yardımcı olur.
 • HOLLY (Çoban Püskülü): Kalp çakrasını açarak negatif olanı, sevgiye ve güvene dönüştürür.
 • GENTIAN (Büyük Kantaron): Başkalarının görüşleri ne olursa olsun, inandığımız doğruyu destekler.
 • GORSE (Katır Tırnağı): Zor zamanlarda bile bize umut ve ışık verir.

Bach Çiçekleri ile terapi nasıl ilerler?

Bach Çiçekleri terapisi sırasında danışman ve danışan bir anket yardımıyla profesyonel bir görüşme yaparlar ve bu sırada kişi ve durum için gerekli olan Bach Çiçekleri karışımını birlikte belirlerler. Bu karışım düzenli olarak günde 4 defa, 4 damla şeklinde dile damlatılarak ya da bir miktar su ile beraber kullanılır. Uzun süreli bir başarı elde etmek için, en az 3 şişe kullanılması ve terapi seansı ile sürecin düzenli olarak takip edilmesi tavsiye edilir.

Herlinde Hafner kimdir?

Herlinde Hafner Avusturya’da doğdu. Sosyal pedagoji ve kadın araştırması “gender studies” eğitimini tamamladı. Kadın çalışmalarına olan ilgisi sayesinde insan ilişkileri ve kadının toplumdaki yeri konulu sayısız çalışma yürüttü. 1982’de İngiltere’de yaşadığı dönemde Bach Çiçekleri’yle tanıştı ve bir daha hiç bırakmadı. Avusturya’da Bach Flowers eğitimini tamamladı.2004 senesinde Türkiye’ye yerleşti ve Bach Flowers in Turkey’i kurarak, Türkiye’nin ilk Bach Flowers terapisti oldu. Hem pedagoji eğitiminin verdiği insan bütünselliği bilgisini hem de kadının farklı kültür ve toplumlardaki rolü hakkındaki uzmanlık bilgisini Bach Çiçekleri Terapisi’ne aktararak danışmanlık vermeye başladı. Türkiye’de ilk kez Bach Flowers ve Aromaterapi yağlarını birleştirerek Herlindes Flower Power isimli spreyleri piyasaya sundu.2010 yılından beri Karaköy’deki ofisinde, Bach Flowers özlerini danışanlarıyla buluşturmaya devam ediyor.

İlginizi çekebilir: Stresli Anları Dönüştürmenin 5 Etkili Yolu

BLOOM SHOP