Hayatımızın yadsınamaz bir gerçeği olan stres, bugünün en çok konuşulan ve çözüm aranan konularından bir tanesi. Günlük hayatımızın içinde karşımıza çıkan pek çok durum stres mekanizmamızın tetiklenmesine neden oluyor. Bizim dışında gelişen bu durumları kontrol edemiyor olsak da bu durumlar karşısında verdiğimiz tepkileri değiştirebiliriz. İşte stresli anları dönüştürmenin 5 etkili yolu!

Artan stres seviyemiz

Stres kronikleştiği zaman iyi olma halimiz, sağlığımız ve sosyal ilişkilerimiz üzerinde olumsuz etkiler göstermeye başlar. Bunun için stres atmanın yollarını bilmek ve kendi üzerimizde etkili olan teknikleri günlük hayatımızın bir parçası yapmak, ruhumuzun ve bedenimizin rahatlaması adına gereklidir. Her an, her durumda ve herkeste işe yarayan tek bir stres atma tekniği olmadığı için farklı tekniklerden haberdar olmak bize fayda sağlayabilir. Bu listede de stresli anları dönüştürmenin en popüler olan 5 tekniğine yer verdik!

İlginizi çekebilir: Samuraylardan Stres Yönetimi Tüyoları

Yoga: Garudasana

Dilimizde kartal pozu olarak bilinen bu duruşu yoga matınızın üzerinde de ofisinizde masanın başında otururken de rahatlıkla yapabilirsiniz. Gün boyunca stresin en çok biriktiği bölgeler olan omuzlar ve üst sırt üzerinde etkili olan bu poz; kolların, omuzların, kuyruk sokumunun ve kürek kemiklerinin gevşemesine, ayrıca odağımızı kendimize çevirmemize ve özgüvenimizin artmasına yardımcı olur.

Nasıl uygulanır?

Sandalyenizde omurganızı dik tutarak oturun. Kollarınızı omuz hizasında önünüze doğru uzatın ve daha sonra dirseklerinizi 90 derece kırın. Sağ dirseğinizi sol dirseğinizin altından geçirin ve kollarınızı birbirine dolayın. Yapabiliyorsanız avuç içlerinizi birbirine yapıştırın, yapamıyorsanız da ellerinizin dışını birbirine yaslayın. Kollarınızı birbirine doğru bastırın ve kollarınızı bu şekilde hareket ettirin. Gevşemeyi hissettikten sonra kollarınızın yerini değiştirerek hareketi tekrarlayın.

İlginizi çekebilir: Göz Yogası Nedir, Nasıl Uygulanır?

Akupresür: He Gu

Geleneksel Çin tıbbının pek çok sağlık problemini ve rahatsızlık veren semptomlarına çözüm olarak kullandığı Akupresür, bedenin belli noktalarına basınç uygulanarak uyarılması prensibi ile çalışıyor. Anksiyete ve stres, ayrıca baş ve boyun ağrıları konusunda oldukça etkili olan He Gu, her iki elimizde, baş ve orta parmağımız arasında yer alır.

Nasıl uygulanır?

Baş ve orta parmak arasında yer alan bu noktayı, öteki elinizin baş ve işaret parmağıyla hem avuç içiniz hem de elinizin dış tarafından baskı uygulayarak uyarın. 4-5 saniye boyunca yavaş ve derin nefesler alarak bu baskıyı sürdürün.

İlginizi çekebilir: Akupresür Masajı ile Bağışıklık Güçlendirme ve Stres Kontrolü

Nefes: Görselleştirme yöntemi

Stresin ruhsal ve bedensel olarak üzerimizde yarattığı gerginlik kendini nefesimizde de gösterir. Tıpkı kaslarımızın kasılması, hareketlerimizin küçülmesi ve bedenimizin katılaşması gibi nefesimiz de kısa, kesik ve yarım bir hal alır. İyi haber, nefesimizi rahatlatarak bedenimizi ve ruhumuzu da rahatlatabilir, üzerimizde biriken stresten kolaylıkla kurtulabiliriz.

Nasıl uygulanır?

Rahat bir pozisyona geçin ve gözlerinizi kapatın. Karnınıza derin diyafram nefesleri almaya başlayın. Nefes alırken bedeninizdeki tüm stresin ve gerginliğin göğsünüzde toplandığını hayal edin ve hissetmeye çalışın. Nefes verirken ise, bu stres ve gerginliğin bedeninizi terk ettiğini hayal edin. Tüm stresin bedeninizi terk ettiğini hissedene kadar devam edin.

İlginizi çekebilir: Bilinçli Bağlantılı Nefes Çalışması ile Yaşamınızı İyileştirin

Kristaller: Pembe kuvars, ametist, siyah obsidyen

İnsan bedeni ile mineral, dizilim ve frekans yönünden benzerlik gösteren kristaller, özelliklerine göre hayatımızın her alanında enerjiyi ve çekimi arttırmak için kullanılıyorlar. Anksiyete, stres ve kaygı gibi istenmeyen duyguları dönüştürmek ve gün içindeki enerjimizi arttırmak için de bu konuda enerjimizi düzenleyecek kristalleri yanımızda taşıyabilir ve onlardan destek alabiliriz!

Nasıl kullanılır?

Gün içindeki stresli anları dönüştürürken güzel bir enerji yaratmak için 3 farklı kristalin enerjisinden faydalanabilirsiniz. Pembe kuvars, sevgi ve mutluluğu arttırırken affetmeyi destekler; ametist, negatif enerjiyi toparlar ve sakinlik verir; siyah obsidyen ise terapi gücüyle yoğun duyguları yatıştırır.

Aromaterapi: Lavanta

Lavanta yağı, aromaterapi dünyasındaki en popüler yağlardan bir tanesidir. Rahatlama sağlayan bu içeriğin anksiyete, depresyon ve strese iyi geldiği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Ayrıca alerjilerin, mantar enfeksiyonlarının, insomnianın, egzamanın, mide bulantısının ve regl ağrılarının hafiflemesinde de etkili sonuçlar vermektedir.

Nasıl kullanılır?

Gün içinde yanınızda taşıyabileceğiniz bir koku kutusu edinerek, lavanta aromalı mumları rutininize dahil ederek ya da yanınızda lavanta yağı, kolonyası veya suyu taşıyarak gittiğiniz her yeri bir lavanta bahçesine çevirebilirsiniz!

Fotoğraf: People photo created by karlyukavSıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP