YAZAN: BURCU ERBAŞ

Bu haftasonu kendini rahat bir koltukta, sıcak bir battaniyenin altında televizyon izlerken hayal edenler için tek oturuşta bitirmek isteyeceğiniz dizi önerileri listeledik! Hafta sonunu evde geçirmek hiç fena olmayacak.


Killing Eve

Aynı adlı, çok satan Luke Jennings kitabından uyarlanan Killing Eve, ajan olma hayali kuran masa başı istihbarat çalışanı Eve ile dünyaca ünlü, en iyi kiralık katillerden biri olan Vilanelle’in hayatlarının tesadüfen kesişmesiyle başlıyor. Bir kedi fare oyununa dönüşen ilişkileri, her iki kadın karakterin de çok iyi kurgulanması sayesinde her bölüm daha ilginç ve eğlenceli bir hal alıyor. Başarılı kostümleri ve muhteşem çekim yerleri diziyi aynı zamanda görsel bir şölene çeviriyor. Diziyi Blu TV üzerinden izleyebilirsiniz!

Bridgerton

Dönem filmlerini ve kraliyet ailesini sevenler İngiliz Kraliyet Ailesi’nin geçmişinden esinlenen Bridgerton’a bayılacak! 1813 ve 1827 yılları arasında Londra’da geçen dizi, kraliyet yaşantısını satirik ve eğlenceli bir tonda ele alıyor. Gossip Girl serisini The Crown ile birleştiren Bridgerton, asil Londra sosyetesinin yaşadıklarını, skandalları ve sırları tek tek ortaya çıkaran gizemli dış ses Lady Whistledown’un gözünden anlatıyor.

Pretend It’s A City

Ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin moderatörlüğünü ve yönetmenliğini üstlendiği Pretend It’a A City, başrollerini ünlü Amerikan yazar ve konuşması aynı zamanda Scorsese’nin yakın arkadaşı Fran Lebowitz’i ve New York şehrini alıyor. Lebowitz’in popüler düşünceden sıyrılan fikirleri, satirik yorumları, hazır cevapları ve kahkahalara boğan alaycılığı ile New York’a nefret ile karışık biraşk mektubu yazdığı mini belgesel, karantina döneminde seyahat etme isteğinizi doyuracak!

The One / Gerçek Aşk

Herkesin ruh eşi, hayatının aşkı ile beraber olabildiği bir toplum düşünün. Eğer bu fikir sizi heyecanlandırıyorsa herkesin ideal partnerini bulmak için basit bir DNA testinden geçtiği bir dünyayı anlatan The One (Gerçek Aşk) tam size göre! Her birlikteliğin mükemmel olduğu bir “ütopyada”, herkesin ilişki problemleri yaşanmaya devam etmesi, yapılan DNA testinin sakladığı sırları ortaya dökecek.

Lupin

Ünlü Fransız roman karakteri, en kibar ve centilmen hırsız Arsene Lupin’ın maceralarından esilenen Lupin mini dizisi, iyi kalpli hırsız Robin Hood’u seven herkesin yeni favori dizisi olacak. Zengin bir aile yüzünden haksız yere yargılanan babasının intikamını almak isteyen Assane Diop, karizması, kılık değiştirmedeki ustalığı ve müthiş hırsızlık yetenekleri ile zengin ailenin arasına sızar.

Bir Başkadır

Berkin Oya’nın yazıp yönettiği Bir Başkadır, İstanbul’da yaşayan, farklı sosyo-ekonomik çevrelerden gelen hayatların nasıl kesiştiğini akıcı bir kurgu ile ele alıyor. Her karakterin çektiği sıkıntıları, mutluluklarını, hüzünlerini ve süreç boyunca nasıl bir değişim gösterdiklerini inceliyor. Hayatın çok içinden gelen bu dizi gerçekçi karakterleri ve güncel konusu ile içinizde değişik hisler uyandıracak. 

Normal People / Sıradan İnsanlar

Sally Rooney’nin aynı adlı romanından uyarlanmış dizi merkezine lisede tanışan ve ilişki yaşamaya başlayan iki gencin yıllara yayılan aşk hikayesini konu alıyor. Gençlik dizisi gibi görünürken arka planda işlenen sosyo-ekonomik motifler, aile içi şiddet ve ilişki dinamikleri romantik bir aşk hikayesinden öte iki genç insanın hayatın içinde yara alarak büyümelerini naif bir dille anlatıyor. 

Saygı

Behzat Ç. tutkunlarını çok sevindirecek Saygı, dizinin ünlü Ercüment Çözer karakterini başrolüne alıyor. Ülkemizde yaşanan ve hukuki karşılığı her zaman alınamayan suçlara, acılara, kayıplara daha fazla dayanamayan iki gencin adalet adına suçluları öldürmesiyle başlıyor. Güncel konusu, güçlü kadrosu ve bol aksiyonu ile Saygı’yı izlerken televizyonun başından kalkamayacaksınız. 

The Crown / Taç

İngiliz Kraliyet ailesinin hayatını konu alan The Crown serisi yeni çıkan sezonu ile odağını herkesin sevgilisi Prenses Diana’ya çekiyor. Kocası Philip ile ilk tanıştıkları gençlik zamanlarını, düğünlerini ve Kraliçe Elizabeth ile ilişkisini işleyen dizi aynı zamanda İngiltere tarihinin önemli olaylarına da ışık tutuyor. Yavaş akan temposu yüzünden bir türlü The Crown’a başlayamadıysanız, bu sezonu ile diziye tekrardan bir şans verin. 

The Queen’s Gambit 

https://www.youtube.com/watch?v=CDrieqwSdgI

1950’lerde bir yetimhanede büyüyen küçük bir kızın müthiş satranç yeteneğini, dehası ve zorlu geçen hayatının beraberinde getirdiği bağımlılık problemlerini izliyoruz. Sürükleyici kurgusu kadar başarılı dönem kostümleri ile dikkat çeken The Queen’s Gambit sizde satranç oynama isteği yaratacak!

David Letterman ile Sıradaki Konuğum 

Bu önerimiz talk show tutkunlarına geliyor. Televizyonların efsaneleşmiş sunucusu Letterman, dünya çapında tanınan, başarılı ve aktivist isimlerle samimi röportajlar yapıyor ve herkesin merak ettiği o soruları soruyor. Bu isimlerden sadece birkaçı ise Barack Obama, Melinda Gates ve Kanye West.

Yarım Kalan Aşklar

Keyifli ve sürükleyici bir dizi olan Yarım Kalan Aşklar, neredeyse evlenecek olan bir çiftin trajik bir araba kazası sonucunda sona eren aşkları ile başlıyor. Kaza sonucu hayatını kaybeden gazeteci Ozan’ın başka bir bedende uyanıp aşık olduğu kıza tekrardan ulaşmaya çalışması eğlenceli bir kara komediye dönüşüyor. 

The Haunting: Tepedeki Ev & Bly Malikanesi

https://www.youtube.com/watch?v=cxeiY2W03Mc

The Haunting tam korku filmi sevenlere göre! Dizi, klasikleşmiş hayaletli ev konseptini iki sezonunda farklı konu ve oyuncu kadrosu ile ele alıyor. Psikolojik derinliği, başarılı görüntü yönetmenliği ve ters köşeleri ile bu seri sizi tüm gece ayakta tutacak. 

Our Planet / Gezegenimiz

Ünlü natüralist David Attenborough’nun başarılı anlatımıyla Our Planet belgeseli 8 bölümde Dünya’nın muazzam doğal yaşamını ele alıyor. Yüksek teknoloji sayesinde elde edilen büyüleyici görüntüleri ve iklim krizi kaygısını net bir şekilde gözler önüne sermesiyle ön plana çıkan bu çarpıcı belgesel, doğanın gücü karşısında büyülenmek isteyenler için en doğru karar. 

Mindhunter 

Ünlü yönetmen David Fincher’ın yapımcılığını üstlendiği psikolojik suç dizisi, ünlü davranış bilimleri departmanının nasıl oluştuğunu anlatıyor. İki FBI ajanı gerçek hayattan da tanıyabileceğimiz kötü şöhretli suçlularla röportaj yaparak günümüzde sıkça kullanılan profil çıkarma gibi kriminoloji teknikleri geliştiriyorlar. Gerçek hikayeden yola çıkan dizi neden suç işlenir gibi sorulara psikolojik ve sosyolojik bakış açıları sunuyor.

*Bu yazı 8 Mart 2021 günü güncellenmiştir.

Fotoğraf: NY TimesBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP