Enerji anatomisine göre; turuncu olarak resmedilen ve pelvik bölgesinde bulunan ikinci çakra feminen yani dişil enerjiyle ilişkilendirilir. Yaratmak, almak, dinlemek, güvenmek, sezgiler, affetmek, duygular, ilişkiler, dürüstlük, tutkular ve bunun gibi daha pek çok kavramla özdeşleştirilen dişil enerjimizi aktif tutmak, ilişkili olduğu bütün konularda güçlenmemize yardımcı olur. Maskülen enerjinin yoğun olduğu modern hayatın içinde dengeyi bulmak için dişil enerjimize özel zamanlar ayırmamız ve onu güçlendirmek için birtakım uygulamalar yapmamız gerekir. Bu enerjiyi daha iyi anlamak ve dişil enerji nasıl yükseltilir öğrenmek istiyorsanız bu yazının devamına göz atmanızda fayda var.

İlginizi çekebilir: Devrim Akkaya ile Enerji Bedenini ve Çakraları Anlamak

Dişil enerji neyi temsil etmektedir?

“Olma enerjisi” şeklinde de tanımlanan dişil enerji, “yapma enerjisi” olan eril enerjiye tam zıttır. Bu enerji, hayatı ve deneyimleri kabul eden, yani alan bir fazda olduğumuz anlamına gelir. Hayatın akışında kalmak, iç dünyanın farkında olmak ve yaratıcı gücü kullanmak dişil enerjinin en aktif olduğu anlardır. Yapmak gibi bir kaygı yoktur, var olmak ön plandadır.

Eril ve dişil enerjilerin isimleri, geçmişte, kadınlardan ve erkeklerden yana olan beklentiler nedeniyle cinsiyet isimleridir. Fakat, cinsiyetle ilişkileri yoktur ve sağlıklı olan her insanda, her iki enerji de mevcuttur.

Eril dünyada dişil enerjiyi bulmak

Yapma enerjisi olarak da tanımlanan eril enerji; gelişmek, ileriye gitmek, dışa açılmak ve genişlemek gibi kavramlarla özdeşleşir. Günümüz dünyası da eril enerjiden beslenir. İnsan yapımı olan her şeye karşı bağımlılığın artması ve sezgilerle olan bağın azalması, eril-dişil dengesinin bozulduğunu işaret eder. Bu durumsa; yenilenmeye, kendi doğamızla bağ kurmaya, yaratmaya ve spontane bir şeyler yapmaya karşı olan ihtiyacımızı arttırır!

Dişil enerji nasıl yükseltilir?

İşte dişil enerjimizi güçlendirmemiz ve eril enerji ile dengeye getirmemiz konusunda bize yardımcı olabilecek birkaç pratik!

Beden ile bağ kurmak

Dişil enerji hareket halindedir. Okyanuslar, fırtınalar ve hava durumundaki dalgalanmalar feminen enerjinin sürekli olan hareketini, değişimini ve dönüşümünü açıklayan en güzel metaforlardır.

Günlük hayatın getirisi olan sedanter bir hayat tarzı dişil enerjinin aktif yapısına aykırıdır. Uzun bir süre masa başında hareketsiz oturmak bu enerjinin bedenimizde sağlıklı bir şekilde akmasına engel olur. Bu gibi durumlarda ayağa kalkmak ve bedeni hareket ettirmek enerjilerin dengeye girmesi için gereklidir.

Zamanınız varsa doğada bir yürüyüşe çıkmak, yoga yapmak, bedeni esnetmek, içinizden geldiği gibi dans etmek veya kısa bir nefes egzersizi yapmak dişil enerjinizi aktive etmeniz için size yardımcı olacaktır!

Sınırlamayan kıyafetler

Saf hareket ve devinim olan dişil enerji sınırlandırılmaktan hiç hoşlanmaz! Ne düşüneceğinin, ne hissedeceğinin veya ne yapması gerektiğinin söylenmesinden rahatsızlık duyduğu gibi, fiziksel olarak da sınırlandırıldığı zaman aktifliğini yitirir.

Rahat kıyafetler tercih etmek, hareketleri kısıtlamadan enerji akışını desteklemenin en etkili yollarından! Bir pantolon detoksu yapmak veya yumuşak kumaşlı bol kıyafetler giymek hareket halindeki dişil elementi destekleyecektir!

Almayı bilmek

Dişil enerji almak ve kabul etmekle ilgilidir. Aşkı, sevgiyi, enerjiyi ve ilgiyi kabul etmek, feminen olan ruhu beslemenin yollarından bir tanesidir. Bu kavramın altında; masaj yaptırmak, keyifli sohbetler etmek, kişisel bakım uygulamak ve hatta lezzetli yemekler yemek de konumlandırılabilir.

Hisleri şımartmak

Maskülen olan eril enerji düşüncelerin içinde kaybolurken, dişil enerji hislerle beslenir. Ağzınızdaki tat tomurcuklarını uyaran yemekler tüketmek, yumuşak kumaşlarla teninizi sarmak, tütsüler ve kokulu mumlarla ritüeller yapmak, bedeninizi yağlamak ve güzel müzikler dinlemek dişil enerjinin aktivasyonunu sağlamak için oldukça etkili yöntemlerden bazılarıdır.

Yaratmak

Yıkıcı olan eril enerjinin doğadaki karşıtı, yaratıcı olan dişil enerjidir. Yaratmak için ihtiyaç duyduğunuz dişil enerjiyi tam ters yolla da aktive edebiliriz. Yani yaratarak!

Şarkı ve şiir yazmak, resim yapmak, dans etmek, lezzetli yemekler pişirmek veya heykeller yapmak. Aklınıza gelen her türlü yaratıcı aktivite dişil enerjinizi canlandırabilir.

İlginizi çekebilir: Sanat Terapisi Nedir? Sanat ile İyileşmenin 5 Yolu

Ritüeller

Dişil enerji doğası gereği güzel ve rahat alanlardan beslenir. Yani kendinizi rahat hissettiğiniz ve güzelleştirdiğiniz alanlarda zaman geçirerek dişil enerjinizi yükseltebilirsiniz!

Mumlar, battaniyeler, yumuşak dokulu yastıklar, hoş kokular, loş bir ışıklandırma, şık objeler ve aklınıza gelen her türlü dekorasyon fikriyle kendinize hoş bir mabet yaratabilirsiniz. Kendinize özel olarak hazırladığınız bu ortamlarda hoşunuza giden aktiviteler yapmak ve hatta sadece burada bulunmak dişil ruhunuzu besleyecektir!

İlginizi çekebilir: Ev Dekorasyonu: Kaygılarınızı Azaltacak 9 Yöntem

Fotoğraf: People photo created by ansiia

BLOOM SHOP