Kaygı oldukça karmaşık bir duygudur. Bu yüzden bu duygunun üstesinden gelmek her zaman çok kolay değildir. Negatif bir tetikleyici sizi bir anda büyük bir korkuya maruz bırakır ve bu duygudan sıyrılmak oldukça zordur.

Kaygı duygusunu ortadan kaldırmak ya da azaltmak için pek çok tedavi yöntemi bulunuyor. Biz de evinizde yapacağınız bazı kolay dekoratif değişikliklerle kaygıyı nasıl evinizin dışında bırakabileceğinizi araştırdık. Bu 9 dekoratif püf noktası ile evinizde günden güne kendinizi daha huzurlu hissedebileceksiniz.

Açık ve havadar mekanlar

Kendinizi kapana kısılmış ve klostrofobik hissetmeniz, kaygı duygusunu tetikler. Bu nedenle evinizin açık ve havadar olması son derece önemlidir. Evinizin her bir metrekaresini çeşitli eşyalar ya da dekoratif aksesuarlarla doldurmak zorundaymışsınız gibi hissetmeyin. Aksine açık alanlar hem yatıştırıcıdır hem de göze daha hoş gelir. Büyük mobilyaların arasında boşluk bıraktığınıza emin olun. Böylece evinizde kendinizi daha sakin ve huzurlu hissedeceksiniz.

Uçucu yağ difüzörü

Basit bir uçucu yağ difüzörü ile evinizde daha taze ve sakin bir atmosfer yaratabilir, kaygı ve endişe duygularından kısa bir süre içinde sıyrılabilirsiniz.

Püf noktası: Lavanta ve gül yağları, kaygı hisleriyle mücadele ederken büyük fayda sağlar. 

Koklayarak Rahatlayın: Esansiyel Yağlar ile Kaygılarını Yen!

Taze çiçekler

Bazen endişenizi yenmek için yapmanız gereken tek şey dışarı çıkıp bir demet çiçek almaktır. Hatta bir bahçeniz varsa buradan çiçek toplayarak vazonuzu süsleyebilirsiniz. Doğal çiçekler evinizdeki her alana güzellik getirir. Uzun bir iş gününden sonra eve geldiğinizde rengarenk çiçeklerinizi görmek sizi hemen daha iyi hissettirecek.

Konforlu ve hafif bir yatak takımı

Yatağınızın konforu uyku kaliteniz ve genel sağlık durumunuz için çok önemli. Bu nedenle nevresim takımınız ağır ya da sert olmamalı, gün içinde yaşadığınız kaygıyı yatıştıracak konfor seviyesinde olmalıdır. Mutlaka teninize değdiğinde size kendinizi harika hissettirecek kaliteli bir nevresim takımına yatırım yapın. Böylece ihtiyaç duyduğunuz kesintisiz uykuya kavuşabilirsiniz. Pamuklu kumaşları özellikle tavsiye ediyoruz.

Daha İyi Uyumanızı Sağlayacak Öneriler

Himalaya tuz lambası

Himalaya tuz lambaları son zamanlarda oldukça popüler ve bu durum kesinlikle tesadüf değil! Bu lambaların zihin ve beden için daha iyi uyumak ve daha rahat nefes almak gibi pek çok faydası var. Himalaya tuz lambanızı komodininiz ve çalışma masanız gibi stratejik bir noktaya yerleştirerek hem pozitif enerji akışı sağlayabilir hem de evinizde stil sahibi bir dekoratif alan yaratabilirsiniz.

Karartılabilir perdeler

Çok parlak ışıklar baş ağrısına neden olabilir. Karartılabilir perdeler, dışarıdan gelen gün ışığını biraz dengelemek için sahip olabileceğiniz en iyi dekoratif aksesuardır. Kendinizi kaygılı hissettiğiniz günlerde perdenizi kapatabilir ve daha iyi hissettiğiniz günlerde açarak gün ışığının faydalarından yararlanabilirsiniz. Renkli ve desenli modeller arasından seçim yaparak evinizi güzelleştirmek de bir diğer avantaj!

Ferah boya renkleri

Evinizin boya renginin hem zihinsel sağlığınız hem de fiziksel sağlığınızın üzerine önemli etkileri var. Odalarınızdan birini kırmızının agresif bir tonuna ya da neon bir maviye boyamanız kendinizi gereksiz bir heyecan duygusu ve kaos içinde hissetmenize neden olabilir. Beyninizi daha az uyarmak ve kaygınızı yatıştırmak için en çok vakit geçirdiğiniz alanı pastel tonları gibi sakin renklere boyayın.

Renklerin Gücü Adına: Hangi Oda Hangi Renk Olmalı?

Dekoratif banyo tuzları

Dekoratif banyo tuzlarıyla, rahatlama hissini her zaman yakınınızda tutabilirsiniz. En çok yatışmaya ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda en sevdiğiniz kokuyu seçin ve küveti doldurun. Hem kaygılarınız yatışacak hem de banyonuzda güzel bir ambiyans elde edeceksiniz.

Aromaterapi ile Ayak Bakımı

Biblolara ve dağınıklığa son!

Raflarınızda çok sayıda biblo sergilemek dekoratif olarak hoşunuza gidiyor olabilir, ancak bu bibloların üzerinde yüksek miktarda toz ve alerjen birikir. Ayrıca dağınık bir mekan, özellikle stresli günlerde kaygınızın zirveye ulaşmasına neden olabilir. Eğer daha temiz ve sakin bir yaşam alanına ihtiyaç duyuyorsanız, biblo koleksiyonunuzu biraz azaltın ve dağınık bölgeleri toparlayın. Kendinizi hemen daha iyi hissetmeye başlayacaksınız!

Fotoğraflar:

https://www.ethanallen.com/en_US/shop-clearance-decor-artwork/insect-study-i/071066A.html#sz=36&start=37

https://helloglow.co/7-things-to-know-about-buying-a-salt-lamp/

BLOOM SHOP