İçinde bulunduğumuz modern dünya, zihinsel rahatsızların hiç olmadığı kadar yaygınlaşmasına neden oluyor. Depresyon, anksiyete, panik bozukluk gibi rahatsızlıklar, pek çok kişinin yaşam kalitesini yerle bir ediyor.

Nasıl beden sağlığımızı güçlü tutmak için doğru besleniyor, egzersiz yapıyor, vitamin ve minerallerimizi almaya özen gösteriyorsak; zihin sağlığımızı güçlü tutmak ve geliştirmek için de uygulayabileceğimiz bazı yöntemler var.

İşte sağlıklı bir zihin için uygulayabileceğiniz kolay ve pratik 20 yöntem:

Uyku

Günde 7-9 saatinizi uykuya ayırın. Bu sizin değişmez önceliğiniz olsun.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin 5 Adımda Daha İyi Uyuyun!

Duygular

Kendi duygularınıza özen gösterin. Duygularınızı analiz etmeye zaman ayırın ve onları doğru şekilde ifade ettiğinizden emin olun.

Doğa

Doğada vakit geçirip, temiz hava alın. Doğayı evinize getirmek için de balkonunuzda bitki yetiştirebilirsiniz.

Pencereniz Doğaya Bakıyor Mu?

Hobi

Sadece kendi zevkinize göre bir hobi edinin. Hobiniz öyle bir aktivite olsun ki, yaparken başka hiçbir şeyin aklınızdan geçmeyeceği kadar keyif alın. Hobi aktivitelerinden birine üye olarak sizinle aynı zevkleri paylaşan kişilerle de sosyalleşebilirsiniz.

Zihninize Meditasyon Etkisi Yaratan Aktiviteler

Gülün

Gün içinde gülecek çok fazla sebebiniz yoksa da kendinize bu sebepleri yaratın. Bir komedi filmi izleyin veya sevimli hayvan videolarına göz atın.

Kabullenin

Kendinizi tüm kusurlarınızla kabul edin ve sevin. Unutmayın, hiç kimse mükemmel değildir!

Kayıplarınızla yüzleşin

Bir kayıp yaşadıysanız, kaybınızla yüzleşin ve yas tutmak için kendinize zaman ayırın. Bir ayrılık, bir yakının ölümü ya da işten çıkarılma; akıl sağlığınızı koruyabilmek için yasınızı tutmalı ve yolunuza öyle devam etmelisiniz.

Değişim

Sadece kendinizi değiştirmeye çalışın, başka hiç kimseyi değil. Bir başkasını değiştirmeye çalışmak sadece zaman kaybıdır ve sonucu da genellikle hüsrandır. Bu zamanı eve enerjiyi kendinizi iyileştirmek için harcayın.

Yardım isteyin

Bilmediğiniz, emin olmadığınız ya da yetersiz hissettiğiniz konularda yardım istemekten çekinmeyin.

Elektronikleri kapayın

Elektronik aletlerin önünde geçirdiğiniz zamanı kademeli olarak azaltın. Sosyal medyada geçireceğiniz zamanı keyif alacağınız farklı aktivitelerle değiştirin.

Bağ kurun

Ailenize ve arkadaşlarınızı dinlemek için zaman ayırın. Günlük koşuşturma yüzünden değerli ilişkilerinizi ihmal etmeyin.

Şükredin

Her gün sahip olduğunuz değerler için şükredin. Şükretmenin yarattığı farkındalık, sizin zihnen daha sağlıklı ve güçlü olmanızı sağlar.

Egzersiz yapın

Hoşunuza giden, keyif aldığınız bir sporu egzersiz rutininiz haline getirin. Yürüyün, dans edin, yoga yapın; yeter ki hareket edin!

Egzersizin Önemi

Affedin

Başkalarını affetmekte gösterdiğiniz cömertliği, kendinize karşı da gösterin. Hata yapmak sizin de hakkınız, telafi edin ve yolunuza devam edin.

Affet, Özgürleş!

“Hayır” deyin

İstemediğiniz şeylere hayır demek, zihin sağlığınız için hayati önem taşır. İstemediğiniz halde hayır demezseniz, bastırılmış duygularınız zihinsel sağlığınızı tehdit edebilecek noktaya gelebilir.

Etrafınızı pozitif insanlarla çevirin

Sizi yoran, zorlayan, enerjinizi çeken kişilerden uzak durun ve size pozitif enerji veren kişilerle kurduğunuz ilişkileri derinleştirin.

Bağımlılıklardan kurtulun

Alkol, kafein ya da sigara gibi bağımlılıklarınızdan kurtulmak için çaba harcayın. Bağımlılıklarınızdan kurtulmanız zihninizi de özgürleştirir.

Tek başınıza zaman geçirin

Yalnız kalmak, kendinizle tek başınıza zaman geçirmek için mutlaka vakit ayırın. Bu zamanlarda canınız ne istiyorsa onu yapın.

Nefes alın

Karından, derin, rahatlatıcı nefesler alarak endişelerinizden uzaklaşmayı ve anda kalmayı deneyin.

Bir terapistle konuşun

Bir terapistle konuşarak günlük endişelerinizin ya da hayatınızda yolunda gitmeyen durumların altında yatan sebepleri öğrenebilir, bunların üzerinde daha etkili bir şekilde çalışarak zihin sağlığınızı geliştirebilirsiniz.

BLOOM SHOP