Bir bebek beklediğinizi öğrendiğiniz ilk an, eşiniz ve sizin için hayatınızın en mutlu anı olabilir. Birlikte yeni bir hayat başlatma düşünceleri, artık tam bir aile olma hissi ve bebeğinizi kucağınıza alacağınız anın hayalleri iki tarafa da kendisini yenilmez hissettirir. Hiçbir zorluk sizi yıkamayacaktır. Bebeğinizin sevgisi, eşinizle dayanışmanız ve sevgi dolu ilişkiniz tüm zorlukların üstesinden gelecektir. Ne yazık ki doğumdan sonra yaşananlar her zaman düşünüldüğü gibi olmaz.

Esas zorluklar bebekle birlikte hastaneden çıkıp evinize geldiğinizde başlar. Özellikle ailelerinden uzak yaşayan çiftler, bebek bakımı ile birlikte yeni ve çok yoğun bir dönemin içine girerler. Spontane cinsellik, uzun ve keyifli akşam yemekleri, güzel bir film izleyerek günün yorgunluğunu atmak ya da erkenden uyumak bebeğin eve gelişi ile birlikte neredeyse imkansız bir hal alır. Birçok evliliğin bebekten sonra çalkantılı bir hal almasının nedeni budur.

İyi haber şu ki, doğumdan sonra problem yaşayan çiftler kadar, zor zamanları atlattıktan sonra daha sıkı bağlarla birbirine bağlanan çiftler de vardır. Yaşanabilecek problemleri öngörmek, önlem almak ve değişimleri normalleştirmek; evliliğin yeniden düzene girmesi yolunda atılması gereken adımlardır.

Anne ve baba olmak, eşlerin ilişkisini sonsuza kadar değiştirir. Bu değişimin iyi ya da kötü olması; biraz ilişkiden beklentilere, biraz da iki tarafın davranışlarına göre şekillenecektir.

Doğumdan sonra evliliklerde en sık yaşanan problemleri ve bu problemleri aşmanın yollarını sizin için derledik.

Cinsel Hayat

Doğum hangi şekilde yapılmış olursa olsun, annenin doğumdan sonra yeniden cinsel ilişkiye girmek için zamana ihtiyaç duyması doğal bir durumdur. Bununla birlikte çocuk bakımını sadece kadının üstlendiği evliliklerde; yorgunluk, stres ve uykusuzluk da cinsel ilişki isteksizliğine yol açar.

Çözüm

Öncelikle babanın da çocuk bakımına ve ev işlerine destek olması gereklidir. İş yükü azalan kadın, cinsel ilişki için kendini daha çabuk hazır hissedecektir.

Bununla birlikte, doğum öncesi seks hayatı beklentisine girmek, bu aşamada mantıksız olacaktır. Doğumdan sonra cinsel ilişki çiftler arasında açık bir şekilde konuşulmalı, evliliğin en önemli bölümlerinden biri olan seks hayatına mutlaka zaman ayırılmalıdır.

Finansal sorunlar

Düzenli geliri olan çiftlerde bile doğumdan sonra finansal sorunlar baş gösterebilir. Hastane masrafları, bebeğin ihtiyaçları ve daha önce düşünülmeyen bazı gider kalemlerinin ortaya çıkması para ile ilgili kaygıların oluşmasına ve çiftlerin bu yüzden tartışmasına neden olabilir.

Çözüm

Hayatın karşımıza çıkardıkları her zaman yaptığımız planlarla uyumlu olmaz. Finansal problemlerin altından kalkmanın ilk adımı da, bunlarla ilgili olarak açık, dürüst ve yapıcı diyaloglara girmeyi gerektirir. Giderler için ortak bir hesap oluşturmak, geçmişten gelen birikimlerin değerlendirilmesi ve masraf kalemlerinin ortak kararlarla azaltılması, bu sorunu aşmak için uygulanabilecek yöntemlerden bazılarıdır.

Ailesel problemler

Eğer ailelerinize yakın yaşıyorsanız, doğumdan sonra onlarla çok fazla vakit geçireceksiniz demektir! Ailelerin ev hayatına çok fazla müdahil olması ile birlikte evlilikte sorunlar yaşanabilir. Çiftlerin kendi evlerinde kendilerini baskı altında hissetmeleri, tartışma ortamının doğmasına yol açabilir.

Çözüm

En doğru çözüm, sınırların belirlenmesidir. Eşlerin kendi aileleri ile sınırlar hakkında yapıcı konuşmalar yapmaları, ilerleyen dönemlerde yaşanabilecek tatsızlıkların önüne geçecektir.

Erkeklerin kendilerini tehdit altında hissetmeleri

Anne olmak, hormonal değişimlerin de etkisi ile kadının bebeğini eşinden daha fazla önemsemesine yol açabilir. Böyle bir durumda erkek, bebeğini ne kadar çok sevse de, anne ile bebek arasında kendini fazlalık olarak görebilir ve istemsizce kıskançlık duyabilir.

Çözüm

Eşlerin birbirlerine duydukları sevgi, bebeğin sağlıklı ve mutlu bir ortamda yetişmesinin ilk adımıdır. Rakip değil, ortak olmayı deneyin. Siz takım arkadaşı gibi davrandığınızda, bebeğiniz de daha sağlıklı bir aile ortamında yetişecektir.

Uykusuzluk

Doğumdan sonra en çok zorlanılan konuların başında uykusuzluk gelir. Gece uyanmaları yüzünden uykusunu yeterince alamayan çiftler kendilerini gergin ve sinirli hissederler. Bu da çiftlerin arasındaki tartışmaların boyutunu büyütür.

Çözüm

Bu noktada çiftlerin kendi rutinlerini oluşturmaları gereklidir. Bebek uyandığında sıra ile kalkmanın yanı sıra, çiftlerden birinin çok yorgun olduğu dönemlerden diğer tarafın fedakar davranması, oluşabilecek problemlerin önüne geçecektir.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP