Kadınların iş hayatına daha fazla dahil olmaları hem kendi hayatları hem de toplumsal gelişmeler üzerinde büyük önem taşısa da, annelik ve iş hayatı arasında denge kurmaya çalışmak, pek çok kadının suçluluk duygusu ile kendini yiyip bitirmesine neden oluyor.

Özellikle çocuk bakımında ve ev işlerinde herhangi bir yardımcısı olmayan kadınlar, bir yandan çocuğunu ihmal ettiği için suçluluk duyarken, bir yandan da iş yerinde eskisi kadar vakit geçiremediği için tepki çekmekten korkuyor.

Öncelikle, çalışan bir anne olmak hiç kolay değil. Çünkü içinde bulunduğumuz modern hayat düzeninde işlerimiz tüm günümüzü alırken, işle ev arasındaki trafik problemi yüzünden saatlerimizi yolda geçirmek durumunda kalıyoruz. Bebeğin uykusuzluğu, hazırlanması gereken sağlıklı öğünler, ev işleri, bir türlü yetişmek bilmeyen projeler derken; çalışan anneler bir müddet sonra hiçbir şeye yetişemediğini fark ediyor.

Kariyeriyle anneliğini aynı anda yürütmek isteyen kadınların öncelikle suçluluk duygusunu bir kenara bırakması, ardından kendilerine karşı biraz daha nazik davranmaya başlaması gerekiyor. Çünkü bazı temel kuralları belirledikten sonra, başarılı bir iş hayatı ile iyi bir anne olmayı aynı anda başarmak mümkün. İşte annelik ve iş hayatı dengesini kurmanıza yardımcı olacak 8 öneri!

Suçluluk duygusundan kurtulun

Çocuğunuzun yanında olmadığınız anları düşünüp suçluluk duygusu sarmalına girmek yerine, kazandığınız gelir ile aile bütçenize ve çocuğunuzun hayatına nasıl katkı sağladığınızı düşünün. Siz çalışmaya devam ettiğiniz için çocuğunuz iyi bir eğitim alabilir ve yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilir. Annelik ve kariyerinizi aynı anda yürütmeye çalıştığınız hayatınızda iyi ve kötü günler yaşayabilirsiniz. Yalnız olmadığınızı bilin, duygularınızı diğer çalışan annelerle paylaşarak birbirinizden destek alın.

Kendinizi diğer annelerle kıyaslamayın

Çalışma düzeninizi ve çocuğunuzla geçirebildiğiniz zamanı diğer annelerle kıyaslamayın. Bunun yerine sizin çocuğunuzun neye ihtiyaç duyduğunu sorgulayın ve kendi hayatınızda buna uyumlu planlar geliştirin. Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın çok olması değil, kaliteli olması önemlidir.

Çok değil, verimli çalışın

İşyerinde geçirdiğiniz saatlerin büyük bir çoğunluğunu evde olmayı hayal ederek geçirdiğinizde verimli olamaz ve işlerinizi gerektiği zamanda bitiremezsiniz. Bu durum mesai saatlerinizin uzamasına ve daha çok zamanda daha az iş yapabilmenize neden olur. Eğer işyerinizdeyseniz, işe odaklanın. Önemli olan kaç saatinizi orada geçirdiğiniz değil, ne kadar işinizi bitirebildiğinizdir. Verimli şekilde çalışmaya odaklanırsanız, evinize daha erken gelerek çocuğunuzla daha fazla vakit geçirebilirsiniz.

Yardım isteyin

Ev işleri ve çocuk bakımı için eşinizden ve ailenizden yardım istemekten çekinmeyin. Toplumsal roller, ev işleri ve çocuk bakımının kadın tarafından yapılması gerektiğine işaret etse de, modern hayatta hem kadın hem de erkek çalışıyorsa, evdeki iş bölümü de ortak olmalıdır. Özellikle çocuğunuzun küçük olduğu yaşlarda ailelerinize yakın konumda yaşamak, acil durumlar için hayat kurtarıcı olacaktır.

Hayır demeyi öğrenin

Vaktinizin bu kadar kısıtlı olduğu bu yaşam düzeninde, sadece insanları kırmamak için katılmak zorunda hissettiğiniz etkinliklere hayır demekten çekinmeyin. Anne olmak hayatınızı tamamen değiştirir. Eski alışkanlıklarınıza bağlı kalarak yapmak istemediğiniz şeyleri yapmaya devam etmeyin. Bunun yerine kısıtlı zamanınızı ailenizle ve çocuğunuzla geçirin.

Sabah rutininizi kolaylaştırın

Sabah yapılacak işleri akşamdan planlamak, yoğun bir tempoda yaşayan kişiler için oldukça faydalıdır. Çocuklarınızın öğle yemeklerini, giyecekleri kıyafetleri ve hatta sabah kahvaltıda hazırlayacaklarınızı akşamdan hazırlayın. Böylelikle sabah işe yetişme telaşını ve bu sırada maruz kaldığınız stres seviyesini azaltabilirsiniz.

Kendinize zaman ayırın

Zamanınızın tamamını işiniz ve eviniz arasında bölüştürürseniz, enerjinizi korumanız bir süre sonra imkansız hale gelir. Bu yüzden haftada bir gün de olsa kendinize vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Eşinizden veya ailenizden çocuklarınıza bakmaları için yardım istedikten sonra yoga yapın, kitap okuyun, hobinizle ilgilenin ve mutlaka zihninizi dinlendirin. İyi beslenmeyi ve yeterince uyumayı ihmal etmeyin.

Her anın tadını çıkarın

Arada bir durup nelere sahip olduğunuzun farkına varın. Ailenizle geçirdiğiniz her anın ve işyerinizde elde ettiğiniz tüm başarıların tadını çıkarın. Çünkü günün sonunda önemli olan tek şey, her anın keyfine varmak ve mutlu olmaktır.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP