Çalışan annelerin çocukları iyi bilir; bir yandan çocuklarını hazırlarken diğer yandan da kendileri hazırlanır ve adeta bir “süper kahraman” gibi tam zamanında hep birlikte yola koyulmayı başarırlar! Sabahın erken saatlerinde başlayan hazırlanma telaşı, çoğu zaman annelerin kendilerini ihmal etmelerine sebep olur. Fakat anneler, size sesleniyoruz! Atlamamız gereken bir konu var; ne kadar telaşlı olursanız olun çocuklarınızın her şeyden önce sağlıklı bir anneye ihtiyacı vardır! Bu yüzden hiçbir öğünü atlamadan enerjinizi gün boyu korumanızı sağlayacak sağlıklı beslenme önerilerini sizin için derledik!

Sağlıklı beslenme önerileri: Çocuklar için olduğu gibi anneler için de kahvaltı en önemli öğündür!

Yapılan son araştırmalar, kahvaltıyı atlayan insanların daha zor konsantre olduğunu, düşük enerjiye sahip ve stresli olmaya daha meyilli olduklarını ortaya koyuyor. Ayrıca kahvaltıyı atlayanlara bir kötü haber daha var: Bu şekilde beslenenlerin kilo alma eğilimi de artıyor.

Bedeninizin ihtiyacı olan besini almadan güne başlamanız, tıpkı bir aracı yakıtsız çalıştırmaya benzer. Süt, meyve ve yulaf ezmesinden oluşan bir sabah kahvaltısını hazırlamak daha az zamanınızı alırken, ihtiyacınız olanı da vücudunuza vererek kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olur.

Kahvaltı önerisi: Tam tahıllı kızarmış bir dilim ekmek ile az yağlı peynir, somon ve yeşilliklerle yapacağınız bir omlet de iyi bir tercih olabilir.

Sağlıklı beslenme önerileri: Hızlı ve sağlıksız bir kahvaltı yerine hızlı ve sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz

Kahvaltılık gevrekler, kolay hazırlanıp hızlı tüketildiğinden pratik bir besindir. Fakat rafine şeker içeren bu besinler kan şekerinizin hızla yükselmesine ve kısa sürede acıkmanıza neden olurlar. Bunun yerine armut, elma, erik gibi meyvelerin yanına fındık, ceviz ya da tohumlar (chia gibi) tüketmeniz daha iyi bir seçenek olabilir.

Meyvelerdeki doğal şeker, işlenmiş şekere göre vücut tarafından daha yavaş emilir. Ayrıca yanında yoğurt gibi bir protein ile birlikte tüketilirse daha uzun süre tok kalmanızı yardımcı olur. Kuruyemiş ve tohumlar da B vitamini ve mineral açısından zengin olup tüm gün gereken enerjiyi vücudunuza sağlar.

Sağlıklı beslenme önerileri: Yorgunluğunuza karşı beslenme planınızı gözden geçirin

Eğer enerjiniz tüm günü tamamlamaya yetmiyor ve kendinizi yorgun hissediyorsanız, beslenme alışkanlığınızı gözden geçirin. Vücuda yeteri kadar demir alınmadığında, kana oksijen taşıyan bu mineralin eksikliği sebebiyle kendimizi yorgun hissederiz.

Bu nedenle demirden yana zengin besinleri beslenmemize katmamızda yarar var. Balık, ceviz, badem, fındık gibi yemişler, kayısı ve erik gibi demir açısından zengin meyveleri tüketebilirsiniz.
C vitaminini de demirin emilimini artıracağı için tüketmenizde fayda var. Patates, biber, limon ve turunçgiller, C vitamini açısından zengindir. Eğer vejetaryenseniz B12 düzeyinizi mutlaka ölçtürün ve öğünlerinize B12 kaynağı olan soya gibi bitki sütlerini ve kahvaltılık tahılları ilave edebilirsiniz.

Kaynak: Bbc Good Food

BLOOM SHOP