Instagram @belovedstories

Partnerimizle uyum sağlayıp sağlamadığımızı anlamak istediğimizde karşımıza çelişkili ifadeler çıkıyor. Kimileri zıt kutupların birbirini çektiğini söylerken, kimileri de iyi bir ilişki için ortak zevklerin çoğunlukta olması gerektiğini savunuyor. İşin içine cinsellik girdiğinde, durum biraz daha karışıyor!

Cinsel anlamda uyumlu olmak, ten uyumuyla sınırlı değil. Bir çiftin cinsel olarak uyumlu olması için seks konusundaki inançlarının, tercihlerinin, isteklerinin ve ihtiyaçlarının tutarlı olması gerekiyor. Bu tutarlılık, cinsel tatmini de beraberinde getiriyor. İlişkinin cinsel ayağı iyi gitmediğinde ise, bu durum çiftin hayatının diğer alanlarına da olumsuz yönde yansıyor.

Günümüzde pek çok çift, cinsel hayat beklentileri aynı olmadığı için seks sonrasında hayal kırıklığına uğruyor. Bu durum uzun vadede ilişkide tutkunun bitmesine ve nihayetinde ilişkinin sona ermesine neden oluyor. Ancak cinsel uyumun olmaması, ilişkinin mutlaka bitmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Cinsel uyum, üstünde çalışılabilecek ve geliştirilebilecek bir konu. Bu konunun üzerinde çalışılıp çalışılmayacağına karar vermek içinse öncelikle uyumun olup olmadığına karar vermek gerekiyor.

Partnerinizle aranızda cinsel uyum olup olmadığına karar vermek için aşağıdaki maddeleri okuyabilir ve kendi ilişkinizi gözden geçirebilirsiniz:

Sağlam bir iletişim

Partnerinizle aranızda güçlü bir iletişim varsa ve birbirinizin cinsellikle ilgili sorularına dürüstlükle yanıt veriyorsanız, bu iyi bir işaret. İstemediğiniz halde sekse evet diyorsanız, ortada doğru olmayan bir şeyler var demektir.

Uyumsuz tarafların farkında olmak

Hiçbir şey kusursuz değildir, cinsel uyum da öyle. Vücut ritmi, libido ya da fantezileriniz konusunda uyumsuzluklarınızı kabul ediyor ve birbirinizi istemediği konularda zorlamıyorsanız, uyumlu bir çift olma yolunda ilerliyorsunuzdur.

Sır tutmamak

Korkularınızı, endişelerinizi ya da utanç duygunuzu birbirinizden saklamıyorsanız, yatak odasında yolunda gitmeyen bir konu varsa da düzene girecektir.

Rahatlık seviyesi

Aranızdaki rahatlık seviyesi dengeli bir düzeydeyse, cinsel uyumun ilk gerekliliğine sahipsiniz demektir. Birbirinizleyken rahat olmalı, ancak tutkuyu yok edecek davranışlardan da kaçınmayı ihmal etmemelisiniz.

Karşı tarafı düşünmek

Söz konusu cinsel ilişkiden alınan zevk olduğunda, partnerlerin karşılarındaki kişiyi de en az kendileri kadar düşünmeleri, aralarındaki cinsel uyuma işaret eder.

Geçmişe saygı duymak

Partnerinizle birbirinizin cinsel geçmişine saygı duyuyor, bu konuda hassas davranıyor ve hassas noktalarına dokunmuyorsanız, bu durum uyumlu bir çift olduğunuzu gösterir.

Cinsel hayatı önceliklendirmek

Yoğun hayatlarımızda her zaman seks için vakit bulmamız mümkün olmayabiliyor. Birbiriyle uyumlu olan çiftler, seksi öncelik haline getiriyor ve bu konuda zaman yaratmayı ihmal etmiyorlar.

Süreçten keyif almak

Cinsel hayatın kalitesini sadece orgazm ile belirlemiyor, partnerinizin size dokunduğu her andan keyif alıyorsanız, uyumlu bir cinsel beraberliğiniz olduğunuz anlamına gelir.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP