Yeni bir ilişkiye başladığımızda her şey heyecan vericidir. Bu dönemde partnerimizin üzerine çok da fazla düşmeden, öğrenebileceğimiz her şeyi bir an önce öğrenmeye çalışırız.

Bu dönemde çok fazla soru sormamak ne kadar cazip görünse de, uzun vadeli düşündüğümüzde bu doğru bir strateji olmayabilir. Gerçekten uyum sağlayıp sağlamadığınızı en baştan öğrenmek faydalıdır. Sonuçta heyecan kaybolduğunda, esas önemli olan gerçekten uyumlu olup olmadığımızdır.

Hayatınızda yeni biri olduğunda, onunla en derin arzularınızı konuşmak size garip gelebilir. Ancak gerçek bir yakınlık kurabilmeniz için ortak duygularınızı, isteklerinizi ve tutkularınızı öğrenmeniz oldukça önemli. Yeni ilişkinizde cinsel uyumunuzu anlamanız için, konunun uzmanları tarafından önerilen en iyi ipuçlarını ve uygulamaları araştırdık. İşte o öneriler:

Sadece konuşun!

Seks araştırmacısı ve nörolog Debra H Shoh, yeni bir ilişkide seks söz konusu olduğunda iletişimin son derece önemli olduğunu söylüyor ve şu sözlerle devam ediyor: “Cinsel tercihleriniz ve ne kadar sıklıkta cinsel ilişkiye girmek istediğiniz konusunda açık olun”. Söylemesi ne kadar kolay, öyle değil mi! Seksolog Emily Morse, cinsellikle ilgili konuşmanın en az para hakkında konuşmak kadar rahatsız edici olabileceğini itiraf ediyor ve ekliyor: “Bu konuda ne kadar erken konuşursanız, o kadar erken tatmin edici bir cinsel hayata sahip olursunuz”.

Sakin ve meraklı olun

Uzmanlar bu konuşmayı yatak odasının dışında, doğal ve sakin bir ortamda yapmanızı öneriyor. Emily Morse’a göre utanç verici bir konuşmadan kaçınmamız, eleştirel davranmak yerine meraklı olmamız gerekiyor; “Sorular sorun ve yargılayıcı olmayın; bu şekilde konuşmanızın daha verimli sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz”.

Liste yapın

Partnerinizle birlikte yatak odasında en çok keşfetmek istediğiniz birkaç şeyin listesini yapın. Listelerinizi birbirinize verin ve ortak fantezilerinizin olup olmadığını görün. Üstelik bu şekilde partnerinizin arzuladığı bazı cinsel deneyler hakkında ne hissettiğinizi de anlayabilirsiniz.

Mesajlaşın

Cinsellik hakkında konuşurken mesajlaşmak size kendinizi daha rahat hissettirebilir. Sertifikalı seksolog Anka Radakovich şöyle diyor: “Kim bilir, bu şekilde ortak cinsel fantezileri paylaştığınızı keşfedebilirsiniz. Yalnızca partnerinizin söyledikleriyle kesinlikle dalga geçmemeyi unutmayın!”.

Oyun oynayın

Oyun oynamak, yetişkinler için de son derece eğlenceli olabilir; özellikle de oyunun amacı fantezilerinizi keşfetmekse! Emily Morse, Creative Conceptions’un “Sex Marks the Spot” oyununu öneriyor. Oyunda arzularınızı daha rahat bir şekilde ifade edebilmeniz amaçlanıyor. Oyunun kazanan ise fantezisini hayata geçirme şansına sahip oluyor! (Elbette iki tarafın da rızası varsa!)

Açık fikirli olun

Cinsellik hakkında konuşmak, erotizmin düşmanı değildir. Anka Radakovich: “Sadizm ve mazoşizm içeren ilişkilerden hoşlanan insanları düşünün. Onlar ilişkiden önce her şeyi açık açık konuşurlar. Böylelikle ilişki sırasında kötü sürprizlerle karşılaşmazlar” diyor.

Mükemmel uyum beklemeyin

Cinsel uyum söz konusu olduğunda mükemmel uyum beklemek biraz hayalciliğe girebilir. Mükemmel seks için her zaman dürüst bir iletişim gerekir. Seksolog Emily Morse şöyle diyor: “Yeni ilişkinizde cinsellik başladıktan sonra bu konuda konuşmaya başlayabilirsiniz. Cinsel arzular ilişki süresince değişmeye devam eder ve bu konu hakkında konuşmaya devam eden çiftlerin tatmin edici ve mutlu bir seks hayatlarının olması daha olasıdır”.

BLOOM SHOP