Tek isteğimiz aşk, sevgi değil mi? Bu gerçek yaşamda doğru olsaydı, harika olurdu!

Uzun soluklu ilişkiler büyük sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Özellikle finansal konular söz konusu olduğunda ileride oluşabilecek bir sorunla başa çıkabilmek için doğru zamanda iletişim kurmak önemli!

Yanlış anlaşılmaların önüne geçmek ve ulaşılamayacak hayaller kurmamak için bu konuşmanın doğru zamanda yapılmasında fayda var. Yaşamdan beklentinizi biliyorsanız bu yaşam döngüsü içinde partnerinizle konuşmanız şart. Peki nasıl? Bunun için birkaç önerimiz var.

Olabildiğince erken konuşun

İlişkinizin ciddi bir boyuta taşındığını hissediyorsanız, önemli kararlar almadan önce bu konu hakkındaki bilinmeyenlerin çözülmüş olması gerekiyor. Üzerinde birkaç kredinin yükü olan biriyle hayatınızı birleştirerek bu kredilere de ortak olmak ister miydiniz?

Kendinizi bir borç batağında bulmak istemiyorsanız ya da maddi anlamda gerçekleştirmeyi planladığınız büyük hayalleriniz varsa hayal kırıklığına uğramamak için “para” tabusunu yıkarak açık ve net bir şekilde erkenden konuşun.

Doğru yerde doğru zamanda konuşun

Arkadaşlarınızla sosyalleşirken ya da keyifli bir akşam yemeğinde para konusunu konuşarak tadınızı kaçırmayın. Belki borçları vardır, bu borçların üstesinden gelmek için epey çaba sarf ediyordur ve bu nedenle sinirleri de bozuktur. Onu üzmek ve canını acıtmak doğru olmaz.

Eğer gerçekten yapıcı olmak ve geleceğinizi planlamak üzerine bu maddi konuları ele almak istiyorsanız bunun için özel bir zaman dilimi belirleyin ve hazırlanın. Kendi gelirlerinizi de belirtin. Unutmayın ki geleceğinizi planlamak amacıyla böyle bir konuşma yapıyorsunuz.

Kendi gerçeklerinizle yüzleşin

Sizin sahip olduğunuz endişelere partneriniz de sahip olabilir. On binlerce lirayı bulan kredi kartı borcunuzu kimse ödemek zorunda değil. Harcamalarınızın bu düzeyde seyrettiğini söyleyerek kötü sürprizlerin önüne geçebilirsiniz. Unutmayın para her şey değildir. Borçlar ödenebilir yeter ki herkes dürüst olsun.  

Onun hakkında bilmediklerinizi öğrenin

Bildiğiniz şeyleri göz ardı ederek onları tekrar konuşmanız pek doğru ya da yararlı olmaz. Eğer para konusunda konuşma noktasına geldiyseniz zaten şimdiye kadar ilişkiniz için engel teşkil eden diğer konuları konuşup aşmış olmanız gerek. Tam olarak neyi merak ediyorsunuz? Karşılıklı olarak merak ettiklerinizin bir listesini yapın. Eğer sizin için çok mesafeli bir iletişim yöntemi değilse bu listeyi ona bir e-posta atarak gönderebilirsiniz. Tercihiniz başka türlü bir yöntemse listenizi o şekilde de paylaşabilirsiniz.

Büyük resme bakın

Gelecekte nerede olmak, nasıl bir yaşam sürmek istiyorsunuz? Partnerinizin beklentileri ile sizin beklentileriniz örtüşüyor mu? İşte bu sorular önem taşıyor. Partnerinizin yanıtları sizinkilerle örtüşmüyorsa hemen endişe etmeyin. Bu, daha iyi iletişim kurmak ve uzlaşmak için iyi bir fırsat da olabilir. 

Öğrenme merakınızı dizginlemeyin

Eğer partneriniz tüm çabalarınıza rağmen maddi konulara girmekten pek de hoşlanmıyorsa bunu bir işaret olarak kabul edebilirsiniz. Belki iş yoğunluğu ya da maddi sıkıntılardan kaynaklı geçici bir bunalım dönemi olabilir. İlerleyen günlerde kaygılarınızı anlayıp size doğru cevapları verebilmesi için ona birkaç fırsat daha vermeli, merakınızı dizginlememelisiniz. Geleceğinizi onunla birlikte inşa etmek istiyorsanız maddi konuları konuşma fırsatlarını değerlendirin.

BLOOM SHOP