Her şeyde olduğu gibi ilişkilerde de emek vermek ve çaba sarf etmek mutlu bir ilişki için olmazsa olmazlardan. Peki ama ilişkimizdeki mutluluğun dozajını artırmak için neler yapmalıyız? Mutluluğun yedi formülünü sizler için derledik. Deneyelim görelim!

Yeni deneyimlere açık olun

New York Times’da yayımlanan bir araştırmaya göre, yeni deneyimler beynimizin ödül sistemini besliyor. Buradan yola çıkarak macera dolu bir ilişkinin beyinde de aynı etkiyi yaratabileceğini söyleyebiliriz. Partnerinizle yeni deneyimlerin peşinde koşmak ilişkinize heyecan ve enerji katabilir. Tabii bunun için geceleri de yeni maceralara açık olmak gerek. Romantik bir deneyim aşkınızı ateşleyecektir.

Sevginizi gösterin

Psikolog ve yazar Terri Orbuch, boşanmış çiftlerin genellikle aynı şeyden yakındığını ve birçoğunun benzer cümleyi kurduğunu söylüyor: “Keşke evliyken birbirimizi daha sık onaylasak ve sevgimizi daha çok gösterseydik…”

Partnerinize her gün güzel sözler söyleyerek onu mutlu edebilirsiniz. Her gün, iyi bir özellik için ona teşekkür etmek ve iyi bir davranışı onaylamak pozitif bir etki yaratarak ilişkinizin daha mutlu şekilde sürmesine yardımcı olabilir. Tabii sizin mutlu olmanız için yaptığı küçük şeyleri de gözden kaçırmamalı, bunları da onaylama rutinine dahil etmelisiniz.

Farklı konulardan konuşun

Sanat, çocuklar, eğitim ya da iyi bir şarap hakkında konuşabilirsiniz. Dünyada işten, paradan ya da politikadan daha değerli, daha ilgi çekici ve daha keyifli milyonlarca olgu var. Bunlardan bazıları mutlaka sizin de ilginizi çekiyordur. Partnerinizle sohbet edin, hayata dair beklentilerinizi, hayallerinizi konuşun. Her gün bu şekilde on dakika sohbet ederek daha iyi bir ilişkiye sahip olabilirsiniz.

Konulara yeni bir perspektiften bakın

Güçlü iletişim becerileri, ilişkilerde hayati derecede önemlidir. Her ilişkide olduğu gibi sizinkinde de zaman zaman tartışmalar olacaktır. Burada mühim olan kendi bakış açınız ya partnerinizinkinden farklı olarak üçüncü bir bakış açısı geliştirebilmektir. Bu yeni perspektif hem saygı uyandıracak hem de ilişkinizin gücünü artıracaktır. Bunu başarabilmek için mutlaka partnerinizle empati kurmalısınız.

Daha fazla yakınlaşın

Yapılan bazı araştırmalar, haftada bir kez birlikte olan çiftlerin mutluluk seviyelerinde belirgin bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Hatta ayda bir kez birlikte olmaktansa bu süreyi haftada bire indirmenin 50 bin dolar kazanmakla eşdeğer bir mutluluk verdiğini iddia eden araştırmalar da mevcut. Sonuçta partnerinizle daha sık yakınlaşmanın mutluluğunuzu artırmaya katkı sunacağı bir gerçek. 

Beraber gülün

Yapılan bir başka araştırma güler yüzlü çiftlerin ilişkilerini sürdürmekte daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Siz de başarabilirsiniz. Eğer gülümsemek istiyorsanız birlikte yaşadığınız eğlenceli ve keyifli anları hatırlayın. Böylece o keyifli anları yeniden yaşamış kadar mutlu olabilirsiniz.

Yaşantınızda başkaları da olsun

Aile, arkadaşlar, dostlar, iş çevresi… Yaşantınız eşinizden/partnerinizden ibaret olmamalı veya ondan sadece sizin için yaşamasını beklememelisiniz. Yaşantımızda arkadaşlarımıza, ailemize ve daha birçok insana yer açarak sağlıklı bir sosyal yaşam sürdürebiliriz. Böylece hem anılarımıza yenilerini eklemiş hem de eşimizle paylaşacağımız yeni tecrübeler edinmiş oluruz. Bireysel olarak mutlu bir yaşam sürmek istiyorsak sosyal yaşantımızı bu dengeyi gözeterek sürdürmeliyiz. Unutmayın ki mutluluk bulaşıcıdır.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: The Zoe Report, New York Times

BLOOM SHOP