Yaşamın temelini oluşturan cinsellik, bedenimiz için aklınıza gelebilecek birçok sağlık aktivitesi kadar önemlidir. Güney Kaliforniya Cinsel Sağlık Merkezi’nde jinekolog olan doktor Michael Krychman, “Cinsel sağlık, genel sağlık durumunu temsil etmektedir. Düzenli ve iyi bir cinsel yaşantının kaliteli uykudan kardiyovasküler sisteme ve hatta stresin etkilerinin azaltılmasına dek geniş kapsamlı etkileri bulunmaktadır.” diyerek iyi bir cinsel yaşama sahip olmanın önemini vurgulamaktadır.

Seks beyindeki, daha tutkulu olmanızı sağlayan dopamini, sizi sevgi dolu hissettiren oksitosini, işinizdeki performansınızı artıran testosteronu ve stres seviyenizi azaltan endorfini serbest bırakıyor. Bu kazançlar, sadece seks ile de sınırlı değil. Cinsel terapist Laura Berman’a göre yolunda giden bir cinsel yaşam, bir ilişkinin sürdürülebilirliği için de kritik bir bileşen.

Bu durumları göz önünde bulundurduğumuzda, uzman görüşlerinden yola çıkarak daha iyi bir cinsel yaşam için neler yapabiliriz sizin için araştırdık!

Ön sevişmeyi uzun tutun

Uzun bir süre hareketsiz kaldıktan sonra 10k koşmanın ne kadar zor olacağını tahmin etmek zor değil! Cinsel açıdan da aynı durum geçerli. Bedeninizi cinselliğe hazırlamak için ön sevişmeyi uzun tutarak, cinsel isteği artırabilirsiniz. Bunu spor yapmadan önce ısınma egzersizleri olarak düşünebilirsiniz.

Seksolog Lila Darville ön sevişme ve keşif kavramını yeniden düşünmeye davet ediyor: “Kucaklaşmak, beklenmedik fiziksel ve benzer temaslar partnere zevk veren yeni yolları bulmanızı sağlar. Bu temaslar cinsel enerjinizi uyandırır ve gün boyu sürmesini sağlayabilir. Böylece cinsel ateşiniz gün boyu hiç sönmeden yanacak ve dilediğiniz anda alevlenecektir.”

Haftada en az bir defa sevişin

Amerika’da bulunan Wilkes Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, haftada bir yada iki defa seks yapmanın bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini ortaya koydu. Doktor Laura Berman da, çiftlerin haftada en az bir kez sevişmelerini öneriyor ve ekliyor: “Eğer bağlarınızı yeniden güçlendirmek istiyorsanız sekse daha çok zaman ayırın. Dilerseniz seks yapacağınız zamanları planlayın ya da tamamen akışına bırakarak farklı deneyimler yaşayın.”

Konuşmaktan çekinmeyin

Seks hakkında konuşmaya kayıtsız kalmayın. Duygularınızı, isteklerinizi tartışmak güç olabilir, hatta bunu konuşuyor olmak sizde utanç ve suçluluk duygusuna da neden olabilir. Ancak unutmayın ki cinsellik eylemi çok doğal bir içgüdünün sonucudur. Bunu hem kendinize hem de partnerinize söyleyerek bu konuda konuşma fırsatlarını değerlendirin.

Menstruasyon döneminde deneyin

Birçok çift için menstruasyon dönemi, cinsel yaşama ara vermek ile aynı anlama gelmekte. Oysa bu dönemde oluşan bel ve kasık ağrılarını dindirmenin en iyi yollarından biri de iyi bir orgazmdır. Seks uzmanı Sarah D’Andrea orgazmın baş ağrısı, uykusuzluk ve ruhsal değişiklikler gibi sorunları da çözmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın

Her kadının cinsel deneyimleri ve tercihleri farklıdır. Kendinizi arkadaş sohbetlerinde duyduklarınıza hapsetmeyin ve asla başkalarıyla kıyaslamayın. Her kadın özel ve kendine özgüdür. Bu nedenle düşünmeniz gereken esas konu herhangi bir fiziksel özelliğiniz değil mutluluğunuz olmalı. Cinsel yaşamda önemli olan partnerinizle kendinizi ne kadar güvende ve mutlu hissettiğiniz, gerisi önemsizdir.

Bedeninizi hareket ettirin

Yoga eğitmeni Jordan Younger, yoganın mutlu bir cinsel yaşam için önemli bir pratik olduğunu belirtiyor. Hem bedensel hem de zihinsel olarak sizi rahatlatacak bu pratik sayesinde daha iyi bir cinsel yaşama kavuşabilirsiniz. Yoga pozisyonları kaslarınızı geliştirir, örneğin köprü duruşu pelvik kaslarınızı güçlendirirken, kedi ve inek duruşları ise esnetir. Mutlu bebek pozu ise harika bir orgazm için pelvik bölgenizdeki kan akışını artırmanıza yardımcı olacaktır.  

Yedikleriniz yatak odanıza yansıyor

Bağırsaklar cinsel yaşamınız için çok önemlidir. Sağlıklı bir sindirim, iyi çalışan bir metabolizma, güçlü bir bağışıklık sistemi hepsi bağırsaklarla doğrudan ilgilidir. Yiyeceklerinize dikkat ederek daha iyi bir cinsel yaşama kavuşabilirsiniz. Ispanak, badem, avokado gibi magnezyum açısından zengin yiyecekler ile cinsel performansınızı artırabilirsiniz. Sakara Life kurucuları Whitney Tingle ve Danielle DuBois, fasulye, sebze, fındık, yulaf ve chia tohumu gibi çinko bakımından zengin besinlerin seks hormonlarının üretimi için kilit önem taşıdığını söylüyor. Tabii çikolata gibi afrodizyak lezzetleri de tercih edebilirsiniz.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Well and Good, Help Guide, Men’s Journal

BLOOM SHOP