Yeni bir ilişkiye başlamadan önce rotanın hangi yöne çevrileceğinin sinyallerini veren ilk randevunun önemi büyüktür. Her ne kadar ilk randevu ne yapacağını bilememe, nasıl konuşacağını kestirememe hisleriyle geçse de kendi ülkemizde çıktığımız bir buluşmanın üstesinden daha kolay gelebiliriz. Peki bu ilk buluşmayı ya başka ülkede yapıyorsak?

Çoğumuzun aşina olmadığı bir takım gizli kurallarla karşılaşırsanız hiç şaşırmayın! Fransızlar, İtalyanlar, Japonlar ve dünyanın geri kalanı, kültür, din, medya gibi etkenlerin yarattığı farklılıklarla randevu kurallarını şekillendiriyorlar. Evinizden çok uzakta keyifli bir “dating” yaşamak istiyorsanız, ülkelere göre dating kurallarına göz atın derim!

Genel olarak Avrupa kültüründe, Avrupalılar arkadaş çevrelerindekilerle çıkarlar ve yabancılarla nadiren birlikte olurlar.

Bizde olduğu gibi, ilk buluşmada hesabı sen öde vs. gibi kesin kuralları yoktur. Randevulaşma daha gelişi güzel olur. Beraber akşam yürüyüşüne gidebilir, sonrasında bir kafede kahve içebilirsiniz. Fakat en önemlisi, moda kültürünün yaygın olduğu Avrupa’da asla giyinişinize özen göstermeden buluşmaya gitmeyin. Günlük giysilerinizle şık olun.

İlk buluşmalarda sarhoş olmamanız beklenir, çünkü bu duygusal bir ilişkiden çok cinsel bir ilişkiye doğru atılan adımdır. Bu yüzden de Avrupa’da gizli bir “ilk buluşmada sarhoş olmama” kuralı vardır.

Hesap ödeme kısmına gelirsek, ilk buluşmada genelde erkekler ödemeyi teklif eder ama kadınlar da gecenin bir kısmını ödeyebilirler. Bu kısmı atlatırsanız, sonraki buluşmalarda ödeme hep alman usulü olur. Telefonlar alındıktan sonra, hemen ya da bir iki gün içerisinde erkeğin araması beklenir. Aramıyorsa, sizinle ilgilenmiyordur.

Fransa

Fransızlarda tanımak için görüşme diye bir şey yoktur; eğer sizle çıkıyorlarsa sadece sizle çıkıyorlardır. Romantik filmlerdeki gibi ölümsüz aşk kavramına inanmazlar, daha çok sizinle geçirdikleri zamanda mutlu olmaya çalışırlar.

Fransız kadınları, ilk buluşmalarında erkeklerin peşlerinden koşmalarına izin verirler. Yani, belki bir iki hafta peşlerinden koşmanız gerekebilir. Tavırları sizi kırmasın, açık ve net bir şekilde birlikte olmak istemiyorlarsa bunu size zaten belirtirler.

Romantik olmalarının yanı sıra gerçekçi olan Fransız kadınları, erkeklerden bir haber gelmiyorsa o haberi beklemezler ya da erkeklere mesaj atmazlar. Eğer hoşlandıkları erkek aramıyorsa bitmiştir. Hoşlandıkları erkek onlarla ilgilenmiyorsa, kendilerinde bir sorun da aramazlar. Kızlar da erkekler de çıkma teklifi edebilir, fakat erkeklerin etmesi daha yaygındır.

Eğer flörtünüz buluşmaya geç gelirse hiç şaşırmayın, çünkü Fransız erkekleri zamanlama konusunda çok kötülerdir. İlk buluşmalarda ve sonrasında sizi sürekli iltifatlara boğacaklardır, bu klasik bir Fransız erkeği davranışıdır, daralıp anormal olduklarını düşünmeyin, sizi şımartmayı çok severler.

Avrupa’nın bir çok yerinde ilk buluşmada öpüşme farklı anlamlara gelebilir; bir İngiliz için partide 10 kişiyi eğlencesine öpebilirsin ve hiçbir önemi olmaz ya da beş ay bekleyebilirsiniz öpüşmek için. Fakat eğer Fransa’da öpüşüyorsan bu ilişki yaşıyorsun anlamına gelir. Bu yüzden iyi karar verin.

Almanya

Çiftler, Fransızlar gibi hemen çıkmaya başlamazlar. Birkaç resmi buluşma, sinema, akşam yemeği vs. sonrasında çift olarak görülmeye başlanırlar. Almanlar için dakiklik çok önemlidir, sakın buluşmanıza gecikmeyin. Aksi takdirde, keşke gelmeseydim diyeceğiniz bir buluşma geçirebilirsiniz.

Hollanda

Yürüyüş ya da beraber bisiklet sürme, Hollandalılar için güzel bir randevu şeklidir. Kadın-erkek eşitliği ilişkide çok net hissedilir, bir çok kadın erkeğe çıkma teklifi edebilir, hatta evlilik teklifini bile erkekler kadar kadınlar da yaparlar. İlk buluşmada erkek de kız da hesabı ödeyebilir, genelde “Alman usulü” yapılır. İlişki konusunda hiçbir kuralları yoktur. Tek problem, çok açık ve net bir üslupları vardır. Kırıcı olarak görülebilir ama sakın alınmayınJ  Bisiklete binip, parklarda rahatça gezilebileceği için giyim konusunda da bir kural yoktur. Günlük kıyafetlerinizle buluşmaya gidebilirsiniz.

İspanya

Eğer İspanyol bir erkeğe ilişkinin başında çok ilgi gösterirseniz, karşınızdakini korkutup kaçırabilirsiniz. Aynı şekilde, ilk buluşmalarda erkekler de size çok fazla ilgi gösterecek sürekli iltifatlar edeceklerdir. İlk birkaç buluşmadan sonra “seni seviyorum” da diyebilirler, bu hemen evlenelim ve çocuk yapalım anlamına gelmez sadece sizden hoşlandıklarını gösterir. İlişkinin tadını çıkarın, “şimdi biz neyiz?” gibi sorularla karşınızdakini yıpratmayın. İlişki ciddiye gidiyorsa zaten ailesi tarafından yemeğe çağrılırsınız.

İsveç

İsveç’te Fika (öğle saatindeki küçük kahve molaları) kültürü vardır, bu şekilde insanlar randevulaşır. Eğer biriyle Fika içiyorsanız, başka biriyle daha içmeniz hoş karşılanmaz.

Finlandiya

Benim en sevmediğim özellik Fin erkeklerinin, “seni seviyorum” cümlesini flörtlerinden esirgemeleri. Fıkra gibi ama, bir evlenirken bir de ölüm döşeğinde seni seviyorum dediklerine dair bir espri bile var.

İtalya

İtalyan kültürü daha gelenekseldir. Erkekler kadında fiziksel güzellik ararken, kadınlar da maddi durumu iyi olan bir erkek ararlar. Görünüş ikisi için de çok önemlidir. İtalyan filmlerinde de tanık olduğumuz gibi, erkek anneleri çok önemlidir ve kadınların erkeğin annesine saygı göstermesi beklenir. Kızın ailesi de iş ciddiye bindiğinde erkeğin ailesini araştırır, hatta ciddiye binmeden ilk buluşmaya eşlik edebilir.

Bizim kültürümüzün tam tersine, erkekler kadınlardan hep önde yürürler. Bu kabalık değil, olası bir tehlikeye karşı kadınlarını koruma güdüsündendir (belki de mafya kültüründen dolayı).

Amerika

Eğer resmi bir ilişkiye başlama kararı almadıysanız, Amerika’da birden çok kişiyle görüşebilirsiniz. Sarhoş olup batırmamak adına ilk buluşmalar asla bir barda yapılmaz, genelde hesabı erkek öder. Genel olarak kural üçüncü buluşmada beraber uyumaktır, bu olmuyorsa karşı tarafın ilgisi olmadığı düşünülür.

Brezilya

Brezilyalılar ilk birkaç buluşmadan sonra aileleriyle sizi tanıştırabilirler, çünkü kültürlerinde aile çok önemlidir ve onları tanıtmak isterler. İstediğiniz gibi dışarıda el ele tutuşup, öpüşebilirsiniz kimse sizi rahatsız etmez.

Avustralya

Hollandalılardaki gibi Avustralya’da da kesin kurallar yoktur. Sadece, randevuya çağrılan kişi tarafından hesap ödenir. Diğer zamanlarda Alman usulü yapılır.

Japonya

Japonya’da randevular, üniversite çağından önce başlamaz. Liselilerin ders çalışmaları beklenir. Büyüdüklerinde randevuya çıkabilirler, genelde erkekler çıkma teklifi eder ve hesabı öderler. Randevular çok ağır ilerler. Önce arkadaş ortamında tanışılır, sonra ilgi gösterirler. Dillerinde “senden hoşlanıyorum” gibi bir cümle olmadığı için sevdiklerini hoşlanma anlamında belirtirler. Sevgililer dışarıda el ele tutuşup ilgilerini göstermezler.

Kadınların ilgilerini göstermeleri de yaygındır. Japon kadınları hoşlandıkları erkeğe Sevgililer Günü’nde çikolata gönderirler. Yaklaşık bir ay sonra White Day’de hoşlandıkları erkeğin de eğer ilgisi karşılıklıysa iki katı beyaz çikolata ve farklı hediyeler ile geri dönüş yapmalarını beklerler. Bu bir aylık bekleme süresi bir çok kişi için oldukça zor olsa gerek.

Çin

Çin’de hala görücü usulü evlilikler yaygındır, fakat çoğu kendi partnerini artık kendi seçiyor. Randevulaşma, yirmili yaşlarda başlar ve çok hızlı evlenirler. Hatta bir iki buluşma sonra evlenmek istemeleri sizi korkutmasınJ Evlenmeyen yetişkinlerin anne babaları doğru partneri bulabilmek için, “evlilik marketi” adındaki yerel parklara çocuklarının fotolarını asarlar.

Güney ve Kuzey Kore

Japonların kültürüne çok benzer. Genel olarak erkekler teklif ederler. Yıldönümü, ay dönümü gibi şeyler onlar için önemli değildir. 100 günlük aralıkları kutlarlar. Bizim maço erkeklerimize çok garip gelecektir fakat, Güney Kore’de bir erkek flörtünün çantasını ve torbalarını severek taşır. Çünkü kadınlar mümkün olduğu kadar feminen gözükmelidir, erkeklerden de maskülenlik beklenir. Evlendikten sonra bu durum farklı bir şekilde değişir. Bu sefer de kadın tüm ev işini ve çocuk bakımını üstlenir.

Rusya ve Ukrayna 

Ruslar için favori buluşma yerleri dans partileri ya da gece kulüpleridir. Belli randevu kuralları vardır, mesela Kiev’de feminen bir hareket olmadığı için kadınlar el sıkışmazlar. Daha çok erkeklerin koluna girmeleri beklenir. İlk buluşmaya hediye ya da çiçek ile gidebilirsiniz, fakat kesinlikle çift sayıda olmalıdır çiçekler. Çünkü cenazede de çiçek verildiği için kabalık olarak görülür.

Eğer bir kızdan hesap ödemesini isterseniz, bu ona hakaret gibi görülür. O yüzden hep erkeklerden hesap ödenmesi beklenir. Buluşmalarda hep şık giyinilir, topuklu ayakkabı giymeyen bir kadın görmeniz çok nadirdir. Buralarda evlilik dışı ilişki çok yaygın olduğu için, yüzük var mı diye kontrol etmenizi öneririm.

Orta Doğu

Ne randevusu? Kadın-erkek için kurallar çok katıdır. Afganistan ve İran’da olduğu gibi randevulaşmak bir çok yerde yasak olabilir. Görücü usulü evlilikler yaygındır. Hatta, eşinizle evlendikten sonra bile tanışabilirsiniz.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: The Zoe Report, Expatica, Health Guidance, Jaumo, Love All Women StalkÖykü Gökler

1988 yılında Ankara'da doğdu. 2011 yılında lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra kendi tasarımlarını üreten bir ayakkabı atölyesinde, kendi koleksiyonunu oluşturarak ayakkabı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda çocuk hikayeleri kitabı çıkarmak üzere editörlük eğitimi almakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek en keyif aldığı aktiviteler...BLOOM SHOP