NASA, uzay istasyonlarına daha saf ve temiz hava sağlamak için 1980’li yılların sonlarına doğru ev bitkilerini incelemeye başladı. NASA’nın havayı temizleyen bitkiler olarak seçtiği bu 5 farklı bitki türünü, evlerimizde dekoratif amaçlı olarak da kullanabiliyoruz. İşte adeta bir hava temizleyici olarak evin havasını temizleyen bitkiler!


Havayı temizleyen bitkiler nelerdir?

Yaşam alanlarımızın, uyuduğumuz odanın, evlerimizin vakit geçirdiğimiz köşelerinin havasını her daim temiz tutmamız gerektiği bir gerçek. Son zamanlarda yaşam alanlarımızda temiz hava solumamıza imkan veren hava temizleyicileri bir yana doğal olarak yaşam alanlarımızın havasını temizleyen bitkiler de bulunuyor. 1989 yılında NASA’nın ‘’clean air study”, Türkçeye çevirisiyle temiz hava üzerine yapmış olduğu çalışmasının sonucunda belirlenen bitkiler, yaşam alanlarında karbondioksiti emiyor ve fotosentez yoluyla oksijen açığa çıkarıyor. Ek olarak bu bitkiler, evlerde ortaya çıkarak temiz hava solumamızı engelleyebilen benzen ve kloroform gibi doğal uçucu bileşenleri de ortadan kaldırabiliyor. Evlerimize temiz hava sağlayan, havayı temizleyen bitkiler aloe vera, kurdele çiçeği, zambak, ingiliz sarmaşığı ve eğrelti otuna yakından bakalım!

Aloe vera 

Minimum bakımla yetinen susuzluğa dayanıklı, güneşi seven, Eski Mısır’da ölümsüzlük bitkisi olarak bilinen Aloe Vera, 6000 yıldır cilt bakımında, yara ve yanık tedavisinde kullanılmaktadır. Sakinleştirici etkisiyle uyku kalitemizi iyileştirirken, kimyasal bazlı temizlik malzemelerinin, boyalarda bulunan formaldehitin, benzen gibi zehirli içeriklerin de yok edilmesini kolaylaştırmaktadır. Bulunduğu ortamda kimyasal oran yüksek ise üzerinde oluşan kahverengi beneklerle alarm vermektedir.

Zambak 

İç mekanlarda açtığı bembeyaz çiçekleri ve dekoratif özelliğiyle de ön plana çıkan zambaklar, evde oluşan küf sporlarını yapraklarıyla emerek, evimizdeki  havanın kalitesini %60 oranında iyileştirmektedir. Zambak, bulunduğu odanın havasını temizleyen bitkiler arasında ön plana çıkıyor.

Kurdele çiçeği 

Ev atmosferindeki toksinlerin %90’ını iki günde temizleme özelliğine sahip olan bu bitki karbon monoksiti emerek havayı temizler. Kurdele çiçeği, özellikle toz alerjisi olanlar için idealdir. Karbonmonoksidi ve formaldehit kalıntılarını da emerek, temiz hava sağlamaktadır.

İngiliz sarmaşığı 

Özellikle hayvan beslenen evler için ideal olan İngiliz sarmaşığı, havada uçuşan dışkı zerreciklerini azaltmaktadır. Yapılan çalışmalar, masanızda bir sarmaşık bulunmasının, ofis donanımında bulunan benzen kalıntılarını absorbe etmesinden dolayı, daha iyi odaklanmayı sağladığını göstermektedir.

Eğrelti otu 

Eğrelti otu, nem sağlayan özelliğiyle güzellik ve sağlık sunmaktadır. Adeta bir nemlendirici görevi gören bu bitki evinizi nemlendirirken evinizin hava kalitesini de artırır. Gün ışığını direk almayı ve yapraklarına her gün su püskürtülmesini ister.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:


BLOOM SHOP