NASA, uzay istasyonlarına daha saf ve temiz hava sağlamak için 1980’li yılların sonlarına doğru ev bitkilerini incelemeye başladı. NASA’nın en iyi hava temizleyici ve tazeleyici ev bitkisi olarak seçtiği bu 5 farklı bitki türünü, evlerimizde dekoratif amaçlı olarak da kullanabiliyoruz.

Aloa vera 

Minimum bakımla yetinen susuzluğa dayanıklı, güneşi seven, Eski Mısır’da ölümsüzlük bitkisi olarak bilinen Aloa Vera, 6000 yıldır cilt bakımında, yara ve yanık tedavisinde kullanılmaktadır. Sakinleştirici etkisiyle uyku kalitemizi iyileştirirken, kimyasal bazlı temizlik malzemelerinin, boyalarda bulunan formaldehitin, benzen gibi zehirli içeriklerin de yok edilmesini kolaylaştırmaktadır. Bulunduğu ortamda kimyasal oran yüksek ise üzerinde oluşan kahverengi beneklerle alarm vermektedir.

Zambak 

Evde oluşan küf sporlarını yapraklarıyla emerek, evimizdeki  havanın kalitesini %60 oranında iyileştirmektedir.

Kurdele çiçeği 

Ev atmosferindeki toksinlerin %90’ını iki günde temizleme özelliğine sahip olan bu bitki, özellikle toz alerjisi olanlar için idealdir. Karbonmonoksidi ve formaldehit kalıntılarını da emerek, temiz hava sağlamaktadır.

İngiliz sarmaşığı 

Özellikle hayvan beslenen evler için ideal olan İngiliz sarmaşığı, havada uçuşan dışkı zerreciklerini azaltmaktadır. Yapılan çalışmalar, masanızda bir sarmaşık bulunmasının, ofis donanımında bulunan benzen kalıntılarını absorbe etmesinden dolayı, daha iyi odaklanmayı sağladığını göstermektedir.

Eğrelti otu 

Nem sağlayan özelliğiyle güzellik ve sağlık sunmaktadır.  Gün ışığını direk almayı ve yapraklarına her gün su püskürtülmesini ister.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP