Hayatı sadeleştirerek mutluluğu yakalama felsefesi üzerine kurulu dekorasyon akımlarını son yıllarda daha sık duymaya başladık. Japon Kon mari, Danimarkalı Hyyge ve şimdi de İsveçli Lagom! Dekorasyon akımı olarak bilinseler de, temelinde bir yaşam tarzını yansıtmaktalar. Peki Lagom nedir?

Lagom 101

İsveç konsepti lagom, kelime anlamı olarak “ne çok fazla ne de çok az” diyerek dengeli bir yaşam sürme felsefesini ortaya koyuyor. İhtiyaç duyduğundan fazlasını tüketme ama sevdiğin şeylerden de kendini mahrum etme yani tam kararında ol düşüncesiyle yola çıkıyor. Bu mutluluk akımında, yaşamı yeşil yaşamak yani sürdürülebilir yaşamak da son derece önemli. Su ve enerji harcamaları ile gıda tüketimini ihtiyaç doğrultusunda yapmamız gerektiğine vurgu yapıyor.

Sürdürülebilirlik, İsveçlilerin hayatında önemli bir konu olup yaklaşık bir sene önce, İsveçli mobilya firması Ikea da, sürdürülebilir parçalar üreterek “Live Lagom” projesini piyasaya sürdü.

Nasıl lagom yaşarız?  

Hayatı temposu yüksek yaşamak ve her zaman en iyiyi istemek fikirlerine alternatif olarak ortaya çıkan lagom, tam olarak İsveçlilerin yaşam tarzını yansıtmakta. İş saatlerinden, kahvelerine koydukları süt miktarına, tek oturuşta kaç dilim kek yediklerine ve hatta moda sektörlerine kadar hepsinde ne çok uçuk ne de çok sıradan bir tutum sergiliyorlar.

Lagom: The Swedish Art of Balanced Living kitabı yazarı Linnea Dunne, yaşamlarımıza lagom felsefini uygulayarak; verimli çalışmayı, dengeli yaşamayı ve mutlu olmayı mümkün kılacak 6 adımı özetliyor.

  1. Uzun saatler çalışarak değil, verimli çalışarak istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Bu yüzden her saat başı beşer dakikalık molalar verin.
  2. Yapılacaklar listenizi gerçekçi oluşturun. Ne çok uzun ne de çok kısa olsun!
  3. Kullandığınız mobilyaların fonksiyonel, sade ve rahat olmasını tercih ederek, evinizde rahatlık hissini sağlayabilirsiniz.
  4. Sevdiğiniz kişilerle birlikte kaliteli vakit geçirmeye çalışın. Her zaman sohbet etmek zorunda değilsiniz, birlikte yaptığınız bir aktiviteden de son derece keyif alabilirsiniz.
  5. Sosyal medya da, gerçekten size ilham veren, eğlendiren ve iyi hissettiren hesap ve arkadaşlara yer verin! Geri kalanına güle güle deyin!
  6. Modern yaşam daha stresli ve yoğun! Bunu aşabilmek için önceliklendirmeyi akıllıca yapabilmek çok önemli. Yine de işler bitmediğinde, mola vermeyi asla ihmal etmeyin. Akşam kanepenizde ailenizle ya da sevdiklerinizle keyifle vakit geçirerek günü tamamlamayı ihmal etmeyin. Ertesi gün daha verimli geçecek, emin olun!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP