Günün önemli bir kısmını geçirdiğimiz iş yerimizde ne kadar verimli çalışıyoruz?

Bazen verimliliğinizin sebepsiz bir şekilde azaldığını ve enerjinizin tükendiğini hissediyorsanız, sizin de ofiste değişiklik yapma vaktiniz gelmiş demektir. Kendinize bir iyilik yapın; önce ofisinizden içeri girer girmez yaklaşmakta olan yeni yılın muhteşem olacağını içinizden geçirin, sonra da Feng Shui öğretisine göre hazırladığımız bu tavsiyelerimize kulak verin.

1. Çalışma masanızın konumunu değiştirin

Eşyaların doğru yerde konumlandırılması, Feng Shui öğretisinin en temel öğesidir. Ofisinizin en can alıcı objesi olan çalışma masanızın konumu, maksimum verimlilik ve yaratıcılık için son derece önemlidir. Bu yüzden çalışma masanızı oturduğunuz yerden odanın kalanını net olarak görebileceğiniz şekilde yerleştirin. Kapıyla aynı doğru üzerinde değil ama onu görebilecek şekilde oturmalısınız. “Emir komuta pozisyonu” olarak da adlandırılan bu konum fırsat ve bollukların etkinleşmesini sağlar. Eğer masanızın yerini değiştiremiyorsanız masanıza kapıyı yansıtan bir ayna koyun.

2. Başınızın üstüne bir ayna yerleştirin

Tuhaf bir fikir gibi görünse de tavana bir ayna yerleştirmek basit ancak etkili bir Feng Shui taktiğidir. Yaklaşık 7-8 cm’lik yuvarlak bir ayna alarak tavana tutturun. Aynalar yaşam gücünüzü ve enerjinizi yükseltir. Aynanın daha etkili olmasını istiyorsanız yerleştirme işlemini 11.00 – 13.00 saatleri arasında, günün “yang” saatleri içerisinde gerçekleştirin.

3. Yeni başlangıçları kutlayın

Masanızın ve yenilenmiş ofisinizin tadını çıkarmadan önce bu yeni başlangıcı kutlayın. Bunun için saat 09.00 yönüne Feng Shui nesnelerinden birini yerleştirebilirsiniz. Bu güzel bir yeşil bitki olabilir. Saksının herhangi bir yerine kırmızı bir kurdele bağlarsanız şans getirebilir ve bundan sonraki yeni başlangıçların da çok uğurlu gelmesini sağlayabilir.

4. Masaya yazı tahtası koyun

Ofiste odaklanma gücünüzü artırmak için çalışma masanızın tam ortasına bir yazı tahtası koyun. Feng Shui’de “Bagua” olarak adlandırılan, yaşamımızın ve yaşam alanlarımızın dokuz önemli alanını belirlemek için oluşturulmuş bir harita kullanılır. Çalışma masanızın bulunduğu yer merkezdir yani “sağlık” alanıdır fakat bu sağlık fiziksel iyilik halinden ibaret değil. Bu; sağlıklı bir iş hayatı, sağlıklı bir aşk hayatı ya da yolunda giden kariyer gibi farklı anlamlar da taşır. Bir daire düşünecek olursak bu alan dairenin tam ortasıdır. Dolayısıyla çalışma masanızın üzerine konumlandıracağınız yazı tahtası ile istediğiniz alana enerji yönlendirebilirsiniz.

Eğer cam bir masanız varsa örtü ya da bir tür çalışma pedi kullanarak camın neden olacağı “düşme” hissinden kurtulabilirsiniz. Bu örtü ya da ped masanızın en az yarısını kaplamalı. Siyah renk bağlantıları ve akıcılığı; turuncu, sarı ve kahve tonları ise istikrar ve desteği temsil eder. Beyaz, görevleri tamamlamaya yardımcı olur, kırmızı tutkuları simgeler, yeşil ve mavi ise enerji, gelişme ve yeni başlangıçlar anlamına gelir. Neye ihtiyaç duyuyorsanız masa örtünüzün rengini de ona göre seçebilirsiniz.

5. Bedeninizi destekleyin

Çalışma masanızı kullanırken oturduğunuz sandalyenin konforu da çok önemlidir. Sabit, omuzlarınızı, belinizi ve sırtınızı destekleyen, masanızla bedeniniz arasındaki yüksekliğinizi dengeli tutan sağlam bir sandalye kullanmalısınız. Masanızla sandalyenizin arasında en az 7-8 cm’lik bir yükseklik bulunmasına dikkat edin. Aksi halde bacaklarınız ezilebilir. Tabii siz de zihinsel olarak projeler arasında ezilirsiniz.

6. Gereksiz eşyaları yok edin

Masanızın üzerinden ihtiyaç duymadığınız, uzun süredir kullanmadığınız ya da size kötü anılarınızı anımsatan her şeyi kaldırıp atın. Yerlerine size ilham, neşe ve mutluluk veren, enerjik hissettiren objeleri yerleştirerek daha sağlıklı, üretken ve verimli bir ofis ortamına kavuşabilirsiniz.

Bagua haritasını tanıyalım:

Masanıza oturduğunuzda bilgisayarınızı tam karşınızı alarak Bagua haritasında temsil edilen dokuz alanı bulabilirsiniz. Buna göre;

Saat 12.00 yönü: Tutku ve Tanınma

Saat 01.30 yönü: İlişkiler

Saat 03.00 yönü: Tamamlama

Saat 04.30 yönü: Destek ve Seyahat

Saat 06.00 yönü: Kariyer

Saat 07.30 yönü: Bilgi

Saat 09.00 yönü: Yeni Başlangıçlar

Saat 10.30 yönü: Bolluk, Bereket

Bu saatin tam ortasında ise sağlık/dünya/merkez yer alıyor.

BLOOM SHOP