Hayatımıza dönem dönem giren, belki de yıllar boyunca orada kalan toksik insanlar, kendimizi manipüle edilmiş ve kötü hissettirirler.

Bu kişilerin, üzerimizdeki olumsuz etkilerini anlamamız ise zaman alır. Bir araya geldikten sonra enerjimiz çekilir, kendimizle ilgili bitmek bilmeyen sorgulamalara ve eleştirilere kapılırız. Hayatımızla ilgili ne kadar pozitif bir yaklaşımda bulunmak istersek isteyelim, toksik insanların negatif enerjisinden biz de nasibimizi alırız.

Peki, neden bu insanlar hayatımıza giriyor? Onları biz kendimize çekiyoruz?

İlginç olan şu ki, aslında sizin pozitif tavırlarınız toksik insanları hayatınıza çekiyor olabilir. Onlara karşı gösterdiğiniz hoşgörü, sizi kolay bir hedef olarak görmelerine sebebiyet verebilir. Sizin tüm insanlara karşı gösterdiğiniz şefkatli tavırlarınızı, kendi çıkarları için kullanmaya başlayabilirler. Hayatınıza bir kez girmeyegörsünler, bu pozitif tarafınızı negatife çevirerek mutluluğunuzu ve başarınızı tehdit etmeye başlarlar.

Bu insanları neden hayatınıza çektiğinizi merak ediyorsanız, aşağıdaki maddelere göz atmanızı öneririz. Karakterinizin güçlü ve iyi tarafları, onlar için ilgi çekici hedefler haline gelmiş olabilir.

Harika bir dinleyiciyseniz

Telefonlara gelen bildirimlerin ardı arkası kesilmeyen bu dönemde, iyi bir dinleyici bulmak oldukça zor. Eğer siz iyi bir dinleyiciyseniz, toksik insanların akınına uğramanız olası! Bu kişiler saatler ve saatler boyunca size hayatlarındaki negatif durumları anlatır, artık dinlemek istemediğinize dair işaretleri görmezden gelir ve karşılığında sizin söylediğiniz hiçbir şeyi dinlemezler.

Bu durumdan kaçınmak için kaçış planınızı önceden hazırlayın. Toksik bir kişi sizi yakalayıp tiradına başlamadan önce işe dönmeniz gerektiği ile ilgili bahaneniz hazır olsun.

Zamanınızı onlar için cömertçe harcıyorsanız

Cömertlik, iyi bir karakter özelliğidir. Ancak zamanınızı toksik bir insan için aşırı cömert bir şekilde harcıyorsanız, bu durumdan asla kurtulamazsınız. Toksik insanlar, onlar için her daim zaman yaratan kişilere çekilirler ve sürekli sizden daha fazlasını talep ederler.

Böyle bir senaryoda, sınırlarınızı belirlemeniz gerektiğini söylemeliyiz. Bu durum ilk etapta size bencil biriymişsiniz gibi hissettirebilir. Ancak, mutluluğunuz için bazı durumlarda ilk olarak kendimizi düşünmelisiniz. Toksik insanlara ayırdığınız zamanı hayatınızdaki pozitif kişilerle paylaşarak ya da sadece kendinize ayırarak çok daha mutlu bir insan olabilirsiniz.

Hayallerinizi dürüst ve açıkça anlatıyorsanız

Birçok insan hayallerinin peşine düşmede başarılı değildir. Eğer siz böyleyseniz, toksik insanlar hayatınıza girecek ve sizin cesaretinizi kırmak için beyninize şüphe ve korku tohumları ekmeye çalışacaktır. Dürüstlük ve açıklık iyidir, ancak eğer hayatınızdaki kişinin toksik bir kişiliğe sahip olduğundan şüpheleniyorsanız, onlarla hayallerinizi paylaşırken biraz daha dikkatli olmanızı öneririz.

Uyumlu bir insansanız

Uyumlu insanlarla vakit geçirmek oldukça keyiflidir. Bu insanlar karşılarındakileri rahatlatır ve onlara kendilerini iyi hissettirir. Aşırı uyumlu davrandığınız ve tüm yetkiyi karşı tarafa verdiğiniz durumlarda, toksik bir insanı hayatınıza çekmeniz olası. Böyle insanlar hayatınıza girer ve size sürekli kendi isteklerini kabul ettirerek huzurunuzu kaçırırlar. Kontrolü tamamen onlara verdiğinizi fark ettiğinizde de ise tüm enerjiniz çoktan kaybolmuş olur.

Toksik bir kişinin uyumlu tarafınızdan istifade ettiğini düşünüyorsanız, onlara kontrolün kendinizde olduğunu gösterin. Her istedikleri anda size ulaşmalarını engelleyin, o an müsait olsanız bile, “sana 10 dakika sonra döneceğim” diyerek hayatınızda onlardan başka önceliklerinizin de olduğunu ortaya koyun.

Herkesi kendiniz gibi görüyorsanız

İnsanlara olumlu bakışınız ve herkesi kendiniz gibi düşünmeniz, toksik insanların hayatınıza nasıl zarar verdiğini anlayamamanıza yol açar. Siz karşınızdaki kişinin, iyiliğinizi istediğini düşünürken, o hayatınızdaki köprüleri yıkmak için bilinçli ya da bilinçsiz şekilde çaba harcıyor olabilir.

Öncelikle her insanın bir karanlık yönü olduğunu kabul edin. Bir insan size daimi olarak kendinizi kötü hissettiriyorsa, bu kişinin iyiliğinizi istiyor olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Bu tip insanlara hayatınızda ihtiyacınız yok. Ancak hayatınızdan çıkaramayacağınız bir kişiyse bile, mesafenizi koruyup o kişiyle geçirdiğiniz zamanı azaltmanızda fayda var.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP