Hayatlarımız tıpkı dolaplarımız, tavan arası ve diğer depolama alanlarımız gibi bize hizmet etmeyen eşyalarla zaman içinde dağınık hale gelebilir. Bazen biriktirdiklerimizin ne kadar gereksiz olduğunu düşünür ama yine de belki bir gün işe yarar ya da anısı var diyerek atmaya kıyamayız. İşte toksik ilişkiler de böyledir; zarar verdiğini bile bile onları sürdürmeye devam eder ve bir türlü bağımızı koparamayız. Halbuki toksik hale gelen ilişkileri bitirmek, iç dünyamızın huzuru ve mutlu bir yaşam için son derece önemli. Modunuzu düşüren, enerjinizi tüketen, sizi asla anlamayan ve her zaman yalnızca kendini düşünen insanlardan kendinizi kurtararak yeniden doğmuş gibi hissedebileceğinize inanın! Bunun için öncelikle toksik ilişkinin ne olduğunu tanımlamak gerekiyor.

Toksik arkadaş ilişkileri

via GIPHY

Toksik ilişkiler, sizi iyi hissettirmez (iç güdülerinize güvenin) aksine kötü hissettirir. Toksik ilişkilerde kontrol hep tek kişinin elindedir. Bazen biz insanlar öyle bir yanılgı içerisinde oluruz ki, genel sağlığımızı ve mutluluğumuzu kaybetme pahasına o kişiyle aynı yolda yürümeyi sürdürürüz. “O” ise sizi sürekli eleştirir (bu hakkı kendinde görür), her şeye olumsuz açıdan yaklaşır ve kendisi mutlu olmadığı gibi sizi de mutsuz eder. Ondan hemen, derhal ve şimdi kurtulun!

Toksik bir ilişkiden kurtulmak için 3 adım

  1. Ne kadar bu konuşmayı yapmak istemeseniz de en iyi arkadaş olarak nitelendirdiğiniz bir kişinin sizi daha fazla yönetmesine müsaade etmemelisiniz! Onu silkeleyecek bir konuşma yaparak size olan yanlış davranışının farkına vardırmalısınız. Böylece yanlış yaptığını görmesi için bir fırsat tanımış olacaksınız, değerlendirebilirse tabi!
  2. Bu konuşma onu rahatsız eder ve arkanızdan iş çevirmeye kalkarsa dahi ona karşı dürüst olun ve kararınızın arkasında durun! Çünkü yanlış yapan siz değilsiniz.
  3. Her zaman kendinizin en iyi arkadaşı olun. Eğer arkadaşınız hayatınızdan çıktıysa bunun için kendinizi kötü hissetmenize gerek yok çünkü kötü bir ilişkide kalıp mutsuz olmak sizi daha çaresiz ve zayıf hissettirir!

Toksik aşk ilişkileri

via GIPHY

Hepimizin hayatına onlardan biri mutlaka girmiştir. Onlar kim mi? Dev bir egoya sahip, ilişkide hep bir ileri iki geri adımlar atıp iyi niyetinizi suiistimal etmeye çekinmeyen “Mr.Big”ler -Sex and The City’deki mutlu sonu hayal ediyorsanız, yanılma ihtimaliniz yüksek-! Yıllardır birlikte olsanız da hala bir başına hareket edip sizi yok sayabilirler. Ellerinde tuttukları güçlü silah ise sizi terk etme tehdididir!

Derin bir nefes alın ve ilişkinize uzaktan bakmaya çalışın! Sizi gerçekten hak eden biriyle mi birliktesiniz yoksa toksik bir ilişki mi içerisindesiniz? Yapılan bilimsel çalışmalar, Mr.Big gibi olan kişilere bağımlılığımızı, bağımlı olduğumuz bir şeye duyduğumuz özlem anında beynimizin aynı bölgesinin harekete geçtiğini göstererek açıklıyor.

Sizinle gerçek anlamda ilişki yaşamak isteyen biriyle birlikte olmak istiyorsanız, bu zehirli ve işlevsiz ilişkiye son vermelisiniz. Bu toksik ilişkiyi de adeta kötü bir bağımlılığınızdan kurtulmaya çalışır gibi yaklaşmalısınız. Kolay bir süreç olmasa da, yapabileceğinize inanın. Sosyal medya, mesajlar, e-mail hepsi bu süreçte sizi ilişkiye geri çağıran düşman askerleri gibi olabilirler, dikkatli olun (!)

Toksik alışkanlıklar

via GIPHY

Toksik arkadaşlıklar kadar tehlikeli olan bir diğer unsur da kötü alışkanlıklardır! Kaygıyı gidermek için önerilen “4 adım” tekniğiyle sigara, aşırı alkol gibi kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız mümkün. Hadi onlara bir tekme atın ve hayatınızdan çıkarın 🙂

Birinci adım: Onları kullanmaya sizi tetikleyen nedir, tanımlamaya çalışın. Bir kadeh içkiye stresli ve depresif olduğunuz zamanlarda mı ihtiyaç duyarsınız yoksa arkadaşlarınız mı teşvik eder? Ne zaman ve nerede toksik alışkanlıklarınızı kullanmaya başlıyorsunuz iyi düşünün.

İkinci adım: Ne zaman ve nasıl kullandığınızı tespit ettikten sonra ikinci adıma geçtiniz demektir! Bu süreçte daha bilinçli olacağınız için kendinizi dizginlemek daha kolay olacak. Kötü alışkanlıklarınızın yerine başka bir alışkanlık geliştirin; koşmak, su içmek, yüzmek, yoga yapmak, video izlemek, yürüyüş yapmak ya da herhangi bir yeni aktivite.

Üçüncü adım: Her şeyin bir anda değişmesini beklemeyin. Bugüne kadar yaşadıklarınızı bir anda kapının önüne koyamazsınız. Kendinize durmadan “artık içmeyeceğim” derseniz içmekten başka bir şey düşünmediğinizi kendinize söylemiş olursunuz. Rahat ve sabırlı olmaya gayret gösterin! Kısa zaman içinde yeni alışkanlığınız normal alışkanlığınıza dönüşerek eskisinin yerini alacak.

Dördüncü adım: Tetikleyicilerin harekete geçtiği ortamları da unutun. Bir partiye gittiğiniz zaman sigara içiyorsanız o etkinliklere bir süre ara vermeyi deneyebilirsiniz (yeni alışkanlığınızı benimseyene kadar). Bir arkadaşınızla buluştuğunuzda hep bir çılgınlık yapıyor ve kendinizi sevmediğiniz kötü bir alışkanlık içinde buluyorsanız o arkadaşınızdan da bir süre uzak durun!

Toksik düşünceler

via GIPHY

Toksik olan yalnızca insanlar ve alışkanlıklarımız mı? Tabii ki değil. Beynimizdeki bizi meşgul eden toksik düşünceleri de yabana atmayın. Bazı insanlar beslenme alışkanlıkları ya da kendi doğası gereği olumsuz düşünceler üretmeye daha yatkındır. Olumsuz düşüncelerin yerini olumlu olanlarla değiştirmek yine sizin elinizde. Olumsuz düşünceler aklınıza toplanmaya başladığında onları rasyonelize etmek için kendinize sorular sorun.

Soru: “Bu düşünce doğru mu?” Örnek: “Acaba kovulur muyum?”

Soru: “Gerçekten bunu düşünmekte haklı mıyım?” Örnek: “Henüz bir kanıtım yok ama bu sabah genel müdür bana selam vermedi.”

Soru: “Bu düşünce aklıma gelince nasıl hissediyorum?” Örnek: “Stresli hissediyorum ve moralim bozuluyor.”

Soru: “Bu düşüncelerim olmasa nasıl hissederdim?” Örnek: “Son derece mutlu hissederdim ve işime karşı da motive!”

Şimdi ise olumsuz ve yersiz düşüncelerinizi terse çevirme vakti! Olumsuz düşüncelerinize karşı pozitif düşünce geliştirebilirsiniz: İşten kovulmayacağım, patronum beni geçen hafta yaptığım bir işten dolayı takdir etti, bana olumsuz geri bildirim yapılmadan işten kovulma gibi bir durum olmaz… gibi! Olumsuz düşünceleri kurgulamak yerine olayları olduğu gibi görüp kabullenin.

Hayatınızda olan tüm toksik ilişki, düşünce ve alışkanlıklarınızdan kurtularak sahip olduklarınızla mutlu olmanız dileğiyle!

Kaynak: The Zoe Report

BLOOM SHOP