Yaşamınızda toksik insanlar var mı? Ya da onların kim olduğunu ayırt edebiliyor musunuz?

İş, arkadaş ve aile çevrenizde sizi yoran, üzen, desteklemeyen zor insanlar ile başa çıkmaya çalışmak sanıldığı kadar kolay değildir, hatta yıpratıcıdır. Bu tip insanları iyi tanıyıp kaçmak çok kolay olmasa da, birlikte geçirilen vakti sınırlamak gerekir. Toksik insanların, hayatınızda bulunma sebebi her ne olursa olsun yaşam kalitenizi düşürmeye yeterler. Peki kimdir bu toksik insanlar?

Ne tür insanlardan kaçınmalısınız?

1. Kıskanç

Kıskanç insanlar son derece toksiktir. Çevrelerinde mutlu insan görmek onları mutsuz eder. Genellikle yargılayarak, dedikodu yaparak ya da eleştirerek kıskançlıklarını ortaya koyarlar. Onlara göre herkes beceriksiz ya da yetersizdir. Birisi sizinle, kıskanç bir şekilde başka biri hakkında dedikodu yapmaya başladıysa, dikkat edin bu kişi o toksik olabilir!

2. Mutsuz ve her daim olumsuz

Duygular iyi ya da kötü olsun, bulaşıcıdır. Bu yüzden olumsuz insanlarla birlikte vakit geçirmek, modunuzu düşürür. Hayatın her anını kötü bakışlar içinde geçirmekten zevk alırlar. Yersiz eleştiriler, mutsuzluk, memnuniyetsizlik hali bu kişilerde bir karakter haline gelmiştir. Gerçekçi değiller, sadece karamsarlar ve bu karamsarlık size bulaşmadan onları hayatınızdan uzaklaştırmalısınız.

3. Her zaman mağlup

Dağınık, öncelikleri olmayan, başarısızlıklarından bir çıkarım yapmayıp kendini her zaman aynı durum içerisinde bırakan “loser”lar. Her ne kadar iyi kalpli olsalar da, onları yola sokmaya çalışmak enerjinizi tüketmeye yeterlidir. Bu yüzden kendinizi sizinle birlikte ileri taşıyabilecek insanlar ile çevrelemenizde fayda var.

4. Drama kraliçesi

Drama kraliçesi, dramı mıknatıs gibi çekmeyi başarır. Hayatlarında hep bir sorun ya da ters giden bir olay vardır. Her zaman empati, sempati ve destek beklerler, ama asla tavsiye istemezler. Herhangi bir çözüm önerisine yanaşmazlar ve yanlış giden olayları düzeltmeye de çalışmazlar. Tek bildikleri şikayettir! Dikkat edin, drama kraliçesinin tiyatrosunun bir parçası olmayın.

5. Yargıç

Biraz eleştiri de herhangi bir sakınca yok, hatta doğru bir eleştiri yanlış giden şeyleri düzeltmenize yardımcı bile olabilir. İyi bir arkadaş, sizi destekler. Hatalar arkadaşlara elbette iletilmelidir ancak bu süreklilik ortaya koyuyorsa bir sorun olduğu anlamına gelir. Sizi sürekli yargılayan, her hareketinizi eleştiren, yaptıklarınızda durmaksızın hatalar bulan, özetle sizi pek de beğenmeyen bir insanla neden hala arkadaşlık ediyorsunuz?

6. Bencil ve narsist

Bir narsist ile sohbet bile çok zordur; konuşmanıza izin vermeden, hep kendilerini anlatmak isterler. Çünkü bu onların en sevdiği durumdur. Kalabalıklar arasında parıldayan bir yıldız gibi gezmekten mutluluk duyarlar. Ancak yetişkinlikte işler böyle yürümez. Birileri onlara bu durumun gerçek olmadığını söylemeli. Olgunlaşmamış bu insan tipinden uzak durmakta yarar var.

Kaynak: scienceofpeople.com, powerofpositivity.com

BLOOM SHOP