Hayatınızın birçok alanında ilerleme kaydetmek için çaba harcamanız gerekiyor. Tıpkı önemli bir terfi almak için daha çok çalışmanız gerektiği gibi.

Kararlı olmak ve çok çalışmak hedefleri gerçekleştirmek için gereklidir. Peki ya hedef daha mutlu olmak ise ne yapmalı? İyi bir yaşam sürmek ve iyi hissetmek için ne kadar çaba sarf etmek gerekir?

“Nasıl mutlu oluruz” konusunu Google’da aradığımızda, önümüze birçok web sitesi ve sayısız öneri çıkıyor. Birçoğu zihniyetlerimizi değiştirmekten tutun iş değiştirmeye kadar birçok madde sıralıyor. İlk izlenim olarak, bu yolda çok çaba sarf etmek gerektiği düşüncesi zihnimizi kaplıyor. Fakat mutlu olmak için gereken şey alında herkes için aynı olabilir mi?

Bazıları bisiklet kullanırken bazıları da arkadaşlarıyla birlikte sosyalleşirken çok mutlu olur. Mutluluk kavramı herkes için farklı şeyler ifade etse de, iki temel kavram hepimiz için aynıdır.

Birincisi, zor bir durumla başa çıktığımız zaman, yapmaktan keyif aldığımız bir aktivite ile kendimizi ödüllendirdiğimizde hissettiğimiz mutluluk.

İkincisi ise bilimsel olarak kanıtlanmış, mutlu olmamıza sebep olan eylemlerden oluşmakta. Çünkü mutlu olduğumuzu düşünmek mutlu olmak için yeterli bir adım olmayabilir. Davranışlarımızı değiştirmeden daha iyi bir ruh halinde olmamız hayli zor. 

1. Başkalarına yardım etmek

Yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım etmek şüphesiz iyi duygular uyandıracaktır. Psychosomatic Medicine’de yayınlanan bir çalışmaya göre, yardım etmek ve yardım almak ile olumsuz duyguların azalması arasında bir korelasyon olduğu anlaşıldı.

Özellikle, birine yardım etmenin beyindeki stres seviyesini azalttığı saptandı. Çeşitli şekillerde yardımda bulunmak mümkün; yardım kuruluşlarına bağışta bulunmak ya da bir arkadaşınızı dinlemek gibi.

2. Sosyal ilişkiler kurmak

Sağlıklı ve mutlu olmak için iyi ilişkiler içerisinde olmak çok önemli. Kurduğumuz ilişkilerin adedi değil niteliği dikkate alınmalı. Sevgili, eş, arkadaş ya da aileden biri ile kurulan kaliteli ve güvene dayalı ilişkileri sağlamlaştırmak yeni arayışlar içerisinde olmaktan daha iyidir.

3. Pozitifliği korumak

Bir çoğumuz fark etmeden sağlıksız bir ilişki ya da günlük bir rutin içerisinde olabiliriz. Yakın olduğunuz insanları bir düşünün, hayatınıza olumlu katkıları mı var yoksa sizi tükenmiş hissettirip cesaretinizi mi kırıyorlar? Bizi çevreleyen insanlar sağlığımız ve mutluluğumuz üzerinde büyük etkiye sahip. Çok yakınımızda olan insanların hayatımıza olumlu katkıları yoksa yolları ayırmanın zamanı gelmiş olabilir.

Günlük alışkanlıklarımız da ruh halimizi belirlemede büyük rol oynar. Fark etmeden aynı olumsuz alışkanlıkları her gün tekrar ettiğimizde, duygu durumumuz da bundan etkilenecektir. Değiştirmeniz gereken ya da değiştirmeyi istediğiniz alışkanlıkları düşünün. Çünkü hepimiz sağlıksız alışkanlıklarımızdan dolayı sorumluyuz. Önemli olan onları belirleyip, olumlu olan davranışlarla dönüştürmek.

BLOOM SHOP