Fotoğraf: stonebonewoodcloth.com

Sorunsuz hayatlar, mükemmel vücutlar, son model arabalar ve lüks evler. Televizyonu her açtığımızda bazen bir dizide bazen bir reklamda bu öğelerin sürekli vurgulandığını biliyoruz. Bu kusursuzluk ve mükemmellik vurguları hayatımızın o kadar içinde ki, hepimiz daha kusursuzuna sahip olmak için çalışıp duruyoruz. Kusursuz olma, kusursuzu arama hedefi sanat anlayışımıza, dış görünüşümüze kadar hayatımızın içine sızmış durumda. Peki kusursuz olmayan bir şeyde güzelliği bulmak mümkün olabilir mi? Yukarıdaki kaseler, kusursuz olsaydı bu kadar güzel görünebilecek miydi? Yoksa gördüğümüz sadece bilinen bir markanın yeni koleksiyonundan bir örnek mi olacaktı? Japonların ünlü Wabi Sabi felsefesi kusurlarımızı bizi “kusursuz” yapan güzellikler olarak tanımlıyor.

Wabi Sabi ne demek?

Batı anlayışına tamamen zıt olan bu düşünce, Japon kültüründe ise bir o kadar yaygın.

Wabi Sabi, geleneksel Japon estetik sanatında, geçiciliğin ve kusurluluğun kabul edildiği dünya görüşüdür. Onlara göre, önemli olan kusursuzu arama yerine kusurluda kusursuzu bulmaktır. Çünkü hiçbir şey sonsuz değildir, bitmemiştir. Her şey sürekli bir değişim içerisinde olduğu için kusursuz kalabilecek hiçbir şey yoktur. Bu yüzden güzelliği fark etmek için popüler kültürün dayattığı rekabetten kurtulmalı ve ayrıntıları görmeye başlamalıyız.

Wabi Sabi felsefesi

Değişime tanık ol, kusurlu görünendeki kusursuzu fark et!

Bu anlayış çerçevesinde kendinizi ve etrafınızdakileri düşünün. Daha şişman mısınız? Burnunuz kemerli mi? Yüzünüzde kırışıklıklar mı oluştu? Görüntünüz sizi mutlu ediyor mu? Kusursuz görünmek ve hissetmek için televizyondaki yıldızlar gibi mi olmak isterdiniz? Eğer cevabınız evet ise, derhal derin bir nefes alın ve kendinizdeki güzelliğe inanmaya başlayın. Çünkü televizyonda kusursuz görünen her şey zamanla değişecek.

Hepimiz bir gün toprağa döneceğiz sözü tam da “Wabi-Sabi” anlayışına uygun bir söz. Genelde sanat anlayışında bunu görsek de, değişen vücudumuzda, kırışan gözlerimizde, buruşan ellerimizde de kusurlu güzelliği hissetmemiz mümkün. Tıpkı aşağıdaki heykel gibi, kusurlu halimizle her bir detay kusursuz ve sade. Değişime sarılın, her parça ve her detay sizi siz yapıyor. Ve siz bir bütün olarak, detaylarınızla harikasınız!

BLOOM SHOP