Kimilerimiz sabah insanıyızdır. Alarm kurmadan yataktan kalkar, yeni günü büyük bir sevinçle karşılarız. Kimilerimiz ise günü sevinçle karşılamak bir yana dursun, sabahları yataktan kalkacak enerjiyi bile kendimizde bulamayız.

Güne nasıl başladığınız sabah insanı olup olmadığınızla ilgili olabileceği gibi, yaşam tarzı alışkanlıklarınıza bağlı olarak da değişebilir. Sabah rutininizi biraz değiştirerek siz de yeni güne enerjik, coşkulu ve sevinçli bir başlangıç yapabilirsiniz. İşte güne güzel bir başlangıç yapmanın 10 kolay yolu:

Alarmı ertelemeyin

Sabah uykusunu çok seven biriyseniz, alarmı beş dakika erteleme fikri size çok cazip görünüyor olabilir. Ancak ne yazık ki o “beş dakika daha” uykusu size yetmeyecek, alarmı tekrar tekrar erteleyeceksiniz, uykunuzdan uyanmakta daha büyük zorluk çekecek ve belki de işe geç kalacaksınız. En doğrusu, alarmı direkt durdurup yataktan kalkmak! Bir kez deneyin, uyandıktan sonraki enerjinizin nasıl yükseldiğini fark edeceksiniz.

Su için

Sabahları uyanır uyanmaz 1 bardak limon dilimli su içerek hem uyanmanızı kolaylaştırır hem de vücudunuzun gece boyunca kaybettiği sıvıyı yeniden kazanmasını sağlarsınız. Üstelik bu şekilde metabolizmanız da çalışmaya başlar ve kahvaltıda yediklerinizi daha kolay sindirirsiniz.

Telefonunuza uzanmayın

Sabah uyanır uyanmaz gece gelen bildirimleri görmek ve sosyal medyada neler olduğunu öğrenmek için telefonunuza uzanıyor olabilirsiniz. Bu durum yatakta gereksiz vakit kaybetmenize ve güne enerjiniz düşmüş olarak başlamanıza neden olur. Telefonunuza bakma işini kahvaltınızı bitirene kadar erteleyin.

Bugüne odaklanın

Dün yaşadığınız olumsuzlukları düşünmenin bugününüze hiçbir faydası yok. Bugün neleri daha farklı yapabileceğinizi düşünün, kafanızda günlük takviminizi planlayın ve acil işlerinizi önceliklendirin.

Biraz doğal ışık alın

Eğer güneş alan bir pencereniz varsa, camı açın ve teninize biraz güneş ışığının değmesine izin verin. Yoksa evden çıkın ve açık havada zaman geçirerek güneş ışığının sıcaklığını cildinizde hissedin.

Esneyin

Esneme hareketleri kan dolaşımını hızlandırmak için harikadır. Yatağınızda bile olsa esneme hareketleri yaparak vücudunuzun yeni güne daha kolay hazırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yatağınızı toplayın

Toplanmış bir yatak, odanın bütün enerjisini değiştirir. Eğer gün içinde evde olacaksanız, dağınık bir yatak görmek sizi huzursuz eder. Aynı durum akşam işten geldiğiniz saat için de geçerlidir. Uyanır uyanmaz yatağınızı toplayarak, tekrar yatağa girip uyuma riskinden de kurtulursunuz!

Egzersiz yapın

Sabahları egzersiz yapmak metabolizmayı hızlandırmak ve enerjiyi yükseltmek için ideal yöntemdir. Eğer sabahları egzersiz yapacak vaktiniz yoksa ofisinize giden yolda biraz yürümeyi deneyin. Sadece yarım saat erken uyanarak evinizde de birkaç yoga pozu deneyebilir ya da meditasyon yapabilirsiniz.

Müzik dinleyin

Müziğin ruh halimiz üzerindeki etkilerinden yararlanmak için sabahları hareketli şarkılar dinleyerek enerjinizi yükseltin. Aynı şekilde iş çıkışlarında zihninizi dinlendirmek için daha hafif müzikler dinleyebilirsiniz.

Şükredin

Şükretmenin psikolojik etkileri inanılmazdır. Her sabah şükredeceğiniz üç sebebi düşünün. Bir işinizin olması, ailenizin sağlıklı olması, o gün en sevdiğiniz yemeği yiyecek olmanız bu sebeplerden olabilir.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP