Modern hayatın koşuşturması içinde kendimizi her zaman mutlu hissedemiyoruz. Stres seviyemiz, hormonlarımız, iş hayatımızda ya da ilişkilerimizde yaşadığımız zorluklar, bir günümüzün bir günümüze tutmamasına neden oluyor. İyi yaşam yolculuğunda zihinsel ve fiziksel sağlığımız hakkında sahip olduğumuz farkındalık bile bazı günlerde modumuzun düşük olmasını engelleyemiyor.

Kısaca hepimiz zor zamanlar geçirebiliyoruz. Böyle günlerde, umutsuzluğa kapılıp yataktan çıkmamak bir çözüm değil. Aksine biraz daha çaba harcayarak modumuzu yükseltmek, daha iyi hissetmek ve hayata yeniden bağlanmak mümkün.

Bu zor zamanlarda, size kendinizi çok kısa sürede daha iyi hissettirip modunuzu yükseltecek birkaç öneriyi derledik. Bu yöntemleri uygulayarak siz de kötü bir günü, iyi bir güne çevirebilirsiniz. Mutlu günler!

Gün ışığından faydalanın ve mümkünse doğada vakit geçirin

Yoğun iş temposu temiz hava almanıza engel değil. Her saat başı kısa da olsa mola verip dışarı çıkın ve temiz hava alın. Hatta güneş varsa ondan bol bol faydalanın. Güneş ışığı ve temiz hava modunuzu hızla yükseltmekte birebirdir. Dışarıda birkaç nefes egzersizi ile derin nefesler alarak temiz havayı soluyun. Bir köpeğe rastladıysanız başını okşayın, ağaç varsa etrafınızda yeşilin dinlendirici gücünden yararlanın kısaca doğayla yeniden bağlantı kurun.

Modunuzu yükseltecek bir playlist oluşturun

Müziğin ruh haliniz üzerindeki etkisi inanılmazdır. Müzik listenizde biraz değişiklik yapın; depresif halinizi kamçılayan şarkılar yerine müziğin ritmine kapılacağınız şarkılar dinleyin. Yeni bir liste yapmakla uğraşmak istemiyorsanız, modunuzu yükseltecek 10 şarkı listemize göz atmayı ihmal etmeyin.

Aromaterapik kokulardan faydalanın

Doğanın mucizesi lavanta uçucu yağından kaygılarınızın üstesinden gelmekte zorlandığınız anlarda faydalanın. Aromaterapi, zihinsel dinginliği yakalamanın doğal ve harika bir yoludur. Lavanta yağının sakinleştirici ve rahatlatıcı etkilerinden yararlanmak için çalışma masanıza bir difüzör koyabilirsiniz.

Sarılın

Sevgi hormonu olan oksitosin, sevdiğiniz birine sarıldığınızda salgılanır. Bu da güvenlik duygunuzu artırır, kaygı seviyenizi düşürür, yalnızlık duygunuzu azaltır ve modunuzu hızla yükseltir. Ne harika bir yol değil mi? Ailenize, sevgilinize, çocuğunuza, arkadaşlarınıza ya da hayvanınıza sarılarak hem kendi hem de onların modunu yükseltebilirsiniz.

Eğlenceli planlar yapın

Eğlenceli aktivitelerin sadece planını yapmak bile size kendinizi iyi hissettirir. İşe ara verdiğinizde yakınınızdaki etkinliklere göz atın, sinema, konser ya da tiyatro bileti alın. Ekstra bir bilet alarak bir arkadaşınıza ya da sevgilinize de sürpriz yapabilirsiniz.

Keşfedin

Bugün kahvenizi farklı bir dükkandan alın ya da işe giderken daha önce hiç geçmediğiniz bir yoldan geçin. Hiç beklemediğiniz güzel keşifler yapabilir ya da kendi rutininizin ne kadar iyi olduğunu fark ederek şükredecek bir sebep yaratabilirsiniz!

Projeler oluşturun

Kendinizi mutlu edecek küçük projeler oluşturun. Uzun zamandır ertelediğiniz dolap düzenleme işine başlayıp, hiç giymediğiniz kıyafetleri ihtiyaç sahiplerine bağışlayın. Bir kedi evi yapın ya da kendiniz için bakım ritüeli düzenleyin. Bu proje planlama, yapma ve bitirme aşamalarında size mutluluk verecektir.

BLOOM SHOP