Kahvenin içerisine eklenen şeker, şurup ve kremanın bir bardak kahveyi kalori bombasına dönüştürdüğünü artık hepimiz biliyoruz. Bu yüzden kahvemizi bitkisel sütle ya da sade olarak tüketmeyi tercih ediyoruz. Ancak sade kahvenin de daha sağlıklı bir versiyonu olduğunu söylesek şaşırır mıydınız?

Sağlıklı yaşam uzmanları tarafından öne sürülen, bulletproof coffee’yi (“kurşun geçirmez kahve”) elde etmek için bir miktar tereyağına ihtiyacınız olacak!

Bu konsept, Bulletproof’un kurucusu Dave Asprey tarafından popüler hale getirilerek yüksek oranda kaliteli yağ ile beslenen ketojenik diyeti benimseyen insanlar tarafından kullanılmaya başlandı. Düşündüğünüzün aksine tereyağı kahveyi zenginleştirip kremsi bir hale getirerek, lezzetini arttırıyor ve fazladan enerji sağlamanıza yardımcı oluyor.

Bulletproof kahve hakkında bilim ne söylüyor?

Tereyağı ile yapılan kahve, insanları kahveyi içerken ve hatta içtikten uzun süre sonra da kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlıyor. Peki bu nasıl gerçekleşiyor?

Bütünsel sağlık doktoru Frank Lipman, geçmiş yıllarda tereyağının kötü bir şöhreti olmasına rağmen artık yüksek kaliteli çim ile beslenen hayvanlardan elde edilen tereyağının süper besin olduğunu açıklıyor.

Bunun nedenini ise karın bölgesi yağını azaltmak, kilo verme hızını arttırmak ve kalp sağlığını korumak için gerekli gösterilen yüksek konsantrasyonlu CLA (vücuttaki yağ oranını azaltmada etkili olan Omega ailesine ait bir yağ asidi) içerdiğini belirtiyor. Ayrıca artık bazı doymuş yağların insanlar için iyi olabileceğini gösteren araştırmalar da mevcut. Doymuş yağ oranı yüksek MCT ve Hindistan cevizi yağları, yağ yakma ve mental sağlığı arttırma gibi daha birçok sağlık faydası ile ilişkilendirilmiş olup konuyla ilgili çalışmalar yapılmış.

Bütünsel beslenme ve sağlık koçu Stephanie Gaudreau, Bulletproof tarzı kahvelerin, insanların doymuş yağlara alışması için güzel bir basamak olduğunu söylüyor.

Bulletproof kahveyi kahvaltıda tüketenler, enerji, odaklanma ve tokluk hissi yarattığını iddia etmekte. Gaudreau, MCT yağı ile bir içecek hazırladığı zaman normal zamanlara göre çok daha enerjik olduğunu açıklıyor. Aynı zamanda bu içeceğin roket yakıtı gibi olduğunu ve öğle yemeğinde açlıktan kurtarırken, zihnini keskin tuttuğunu dile getiriyor.

Orijinal Bulletproof tarifi

1 fincan sade kahveyi french press veya kahve kağıtları yardımı ile demleyin. 1 veya 2 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı, Hindistan cevizi yağı veya ghee yağı ilave edin. Eğer yeni başladıysanız 1 kaşık ekleyin ve ilerleyen zamanlarda miktarı arttırın. 20-30 saniye kadar, kremsi bir latte kıvamına gelene kadar blenderdan geçirin veya süt karıştırıcı yardımı ile çırpın. Afiyet olsun!

BLOOM SHOP