Lezzetli bir yemeği, tadı damaklarda kalacak bir ziyafete dönüştürmenin sırrı, taze ve şifalı bitkilerden geçer. Taze bitkiler yemeğinize lezzet katmanın yanı sıra, sağlığınıza da şifa katar.

İyi haber şu ki, kendi taze bitkilerinizi kendi evinizde de yetiştirebilirsiniz! Doğru bakımla, markette ya da pazarda bile bulamayacağınız lezzette bitkiler yetiştirebilir, üstelik kendi yetiştirdiğiniz bitkilerin organik olduğundan da emin olabilirsiniz!

Dünyaca ünlü aşçı Jamie Oliver’a göre kendi bitkilerimizi yetiştirirken; kolay olanlarla başlamalı, doğru saksıları seçmeli, tohumlarımızı her gün sulamalı ve toprağın nefes almasına izin vermeliyiz. İşte evinizde yetiştirebileceğiniz en sağlıklı ve lezzetli bitkiler:

Biberiye

Bu güzel görünümlü ve harika aromalı bitki, içeriğinde bulunan karnosik asit gibi bileşenlerle kanser hücrelerine savaş açar. Dahası, biberiyenin sadece kokusu bile belleğinizi geliştirebilir. Biberiyenizin saksısını evinizde sık bulunduğunuz bir alana koyun ve önünden geçtikçe ellerinizi sürün.

Yetiştirme ipucu: Biberiyenin büyümek için güneş ışığına ve düzenli sulamaya ihtiyacı var.

Kekik

Kekik, bronşit gibi solunum problemleri için bitkisel ilaç olarak kullanılır, ayrıca içeriğinde antiseptik özellikler de bulunur. Üstelik kekik neredeyse kalorisizdir ve çorbalara, salatalara ve aklınıza gelebilecek her türlü tarife lezzetli bir aroma kazandırır.

Yetiştirme ipucu: Kekik küçük boyutlu olduğu için ideal bir iç mekan bitkisidir. Sağlıklı bir şekilde büyümesi için güneş ışığına ihtiyaç duyar.

Fesleğen

Fesleğen sinirleri yatıştırır, iyi bir lif kaynağıdır ve aynı zamanda karaciğerin toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Fesleğen yağı cilt lekelerini temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca iltihap önleyici bir bitkidir.

Yetiştirme ipucu: Fesleğen, hem içerde hem dışarıda kolay yetiştirilen dayanıklı bir bitkidir. Çok fazla bakım gerektirmez, 2 günde 1 sulamak yeterlidir.

Maydanoz

Son derece besleyici bir bitki olan maydanozun içinde A vitamini, C vitamini ve K vitamini bulunur. Bir yemek kaşığı maydanoz, kan sağlığı için almanız gereken K vitaminin yarısını içeriğinde barındırır.

Yetiştirme ipucu: Maydanoz kolay yetiştirilen bir bitkidir. Çok fazla bakıma ya da güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Sadece toprağının çok kuru kalmamasına özen göstermek gerekir. Maydanoz diğer bitkilere göre biraz daha yavaş yetişir.

Adaçayı

Adaçayının içinde bulunan antiseptik ve antioksidan özellikli bileşenler; erken yaşlanmaya karşı mücadele eder. Adaçayı aynı zamanda anksiyete ve yorgunluk için doğal bir ilaç ve doğal bir hafıza güçlendiricidir.

Yetiştirme ipucu: Adaçayı, yukarıda bahsettiğimiz bitkilerle kıyaslandığında biraz daha fazla bakım ister. Büyütmek için bol güneş ışığı, iyi toprak ve gün aşırı sulama gerekir.

Kişniş

Meksika ve Asya mutfaklarının temel malzemesi olan kişnişin içindeki lif ve demir değerleri, vücudunuzdaki ağır metalleri temizlemeye yardımcı olur.

Yetiştirme ipucu: Kişnişin derin kökleri, gelişmek için derin toprağa ihtiyaç duyar. İç mekanda yetiştirilmesi nispeten daha zor olan bir bitkidir. Eğer bitkiniz tohuma giderse, tohumları atmayın! Tohumlarını baharat olarak yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Nane

Nane, önemli bir A vitamini kaynağıdır. Nefesinize iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır, mide bulantısını ve baş ağrısını geçirir, astıma iyi gelir ve sivilcelerinizi yok etmenize yardımcı olur. Uçucu nane yağının egzersiz performansınıza, nefesinize ve kan basıncınıza faydası vardır.

Yetiştirme ipucu: Nane hızlı büyüyen bir bitkidir ve geniş alana ihtiyaç duyar. Çok hızlı büyüdüğü için, alanındaki diğer bitkileri boğabilir. Bu yüzden nane saksınıza bir başka bitki ekmemenizi öneririz.

Dereotu

Dereotu harika bir antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda hıçkırığı tedavi ettiği de söylenir. Bir sonraki sefer hıçkırık tuttuğunda bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı kadar dereotu koyun ve yaprakları süzdükten sonra suyu yavaşça içmeyi deneyin.

Yetiştirme ipucu: Dereotu bol miktarda güneş ışığı ister. Derin toprakta daha iyi geliştiği için büyük saksılara ekmeniz faydalı olacaktır. Düzenli sulanması gerekir.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Jamie Oliver, Health.com

BLOOM SHOP