Libidomuzun, yani cinsel isteğimizin sağlıklı durumda olması; zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı hissetmemize bağlıdır. Libidoyu etkileyen koşulların başında stresin geldiği düşünülse de, vücudumuzu beslediğimiz gıdaların da cinsel isteğimiz üzerinde önemli bir rolü vardır.

Sağlıklı bir beslenme planına sadık kaldığınızda kendinizi daha iyi hissedersiniz, özgüveniniz yükselir, modunuz düzelir, enerji seviyeniz artar ve bunların tamamı cinsel isteğinizi artırır. Aşağıda göreceğiniz besinlerin libidoyu olumlu yönde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

İncir

İncirin içinde bulunan magnezyum, vücudunuzun seks hormonları üretmesine yardımcı olarak libidonuzu artırır. Bununla birlikte, incirin içeriğindeki aminoasitler de damarı rahatlatarak kan akışının düzenli olmasını sağlar. Damarlardaki kan akışının düzenli olması, erkeklerde sertleşme problemleri oluşmasının önüne geçer.

İstiridye

İstiridyenin afrodizyak etkileri ilk olarak 2005 yılında Amerikan Kimya Derneği tarafından düzenlenen bir konferansta açıklanmıştır. İstiridye ve deniztarağı gibi su ürünleri; testosteron ve östrojen seviyelerini yükseltmekte, hormon üretimindeki bu artış da cinsel arzuyu artırmaktadır. Ayrıca istiridye besin içeriğinde bulunan çinko, her iki cinsiyette de cinsel organlara kan akışı sağlamaktadır.

Acı biber

Acı biber, mükemmel bir afrodizyaktır. Acı biber yemek kalp atış hızınızı artırır ve kalbinizin daha fazla kan pompalamasını sağlar. Acı biber yediğinizde vücudunuz endorfin hormonu salgılar. Size mutluluk veren endorfin hormonu, cinsel arzunuzu da artırır.

Somon

Somon balığının içeriğindeki omega-3 yağ asitleri vücudunuzdaki kan dolaşımını düzenler ve cinsel organlara kan akışını iyileştirir. Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda beyninize sakinleşme ve gevşeme sinyalleri göndererek kendinizi cinsel ilişki için rahatlamış ve hazır hissetmenizi sağlar.

Çikolata

Çikolatanın içeriğinde bulunan feniletilamin maddesi, cinsel ilişki esnasında vücut tarafından salgılanan bir maddedir. Bu bileşenin afrodizyak etkilerinin iki kişi arasındaki çekimi artırdığı ve ruh hallerini iyileştirdiği bilinmektedir.

Şeftali

Şeftalinin zengin bir C vitamini kaynağı olması, onu libido artıran besinler listesine sokmaktadır. C vitamininin kadınlarda ruh halini iyileştirdiği ve cinsel isteği artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kuşkonmaz

Kuşkonmazın içeriğinde bulunan yüksek miktarda folat bileşeni, vücudun histamin üretimine yardımcı olur. Histamin, hem erkekler hem de kadınlar için sağlıklı bir seks güdüsü oluşmasında önemli rol oynar.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP