Sarı renkli bir odada kendinizi nasıl hissedersiniz? Gergin mi? Ya da mavi renkli bir odada, dingin ve huzurlu mu?

Renklerin duygularımız üzerinde etkili olduğu, doğru şekilde kullanıldıklarında da evlerimizde pozitif enerji sağlayabilecekleri iddia edilir. Evet, renkler güçlü bir iletişim yöntemidir; eyleme geçirmek, ruh halimizi değiştirmek ve hatta fizyolojik reaksiyonları etkilemek için kullanılabilir. Ancak renklerin psikolojik işleyişi hakkında teorik ve ampirik (deneyim ve gözleme dayalı bilgi) çok az çalışma olduğu ve bu çalışmaların da bilimsel kanıtlara dayanmadığı araştırmacı psikoloji profesörleri Andrew Elliot ve Markus Maier tarafından öne sürülmektedir.

Renklerin psikolojimiz üzerindeki etkilerinin bilimsel çalışmalarla yeterli derecede desteklenmediği bilinen bir durum olsa da, “renklerin gücü” hala trend bir konu! Kıyafetlerimizden, kullandığımız aksesuar ve ev dekorasyonumuza kadar birçok alanda renklerin etkisine başvurmaktayız. Modumuzu en çok etkileyen ev ortamımız için hangi renkleri tercih etmeliyiz sizin için araştırdık!

Oturma odası ve yemek odası

Turuncu ya da kırmızı renkleri, oturma ya da yemek odası gibi sosyal alanlarda kullanabilir. Kırmızı ya da turuncu renklerin kullanıldığı tablolar, aksesuarlar ya da yastıklar enerji seviyenizin yükselmesini sağlarlar.

Çalışma odası

Sarı renginin, zihnin bilgileri muhafaza etmesine yardımcı olduğu söylenir. Bu yüzden sarı renginin yoğunlukta olduğu bir objeyi çalışma masanızda bulundurabilirsiniz. Kırmızı ve turuncu renkleri gibi sarı da bilinçaltına etki eder, hafızayı geliştirmek için de bir adım öndedir.

Yatak odası

Instagram @westelm

Zihnimiz tüm zamanların en meşgul dönemini yaşamakta. Teknolojiyle iç içe olan yaşamlarımız, bilgi bombardımanına maruz kalmamıza sebep olmakta. Rahatlamaya ve dinlenmeye en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemlerden geçmekteyiz. İyi bir uyku da bunun önemli bir parçası…Bu yüzden yatak odalarımızın en az dikkati dağıtan ve en sakinleştirici alan olmasında fayda var. Gri tonları, bedeni ve zihni en çabuk sakinleştiren renklerden biridir. Gri tonlarında aksesuar ya da tablolar kullanabilirsiniz. Mor rengi ise aksine zihnin hızlı çalışmasını ve günlük döngüsünü sürdürmesini sağlar, bu yüzden mor rengini yatak odanızda kullanmamanızda yarar var!

Banyo

Banyolar genel olarak evlerin en az aksesuar kullanıldığı alanlarıdır. Gökkuşağı renklerini barındıran objeler ya da tablolar kullanarak zihninizi daha hızlı harekete geçirebilirsiniz. Rengarenk objelerin olduğu bir banyoda duş alarak, bir bardak kahve içmiş gibi kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Giriş

Misafirlerinize sofistike ve ciddi bir karşılama yapmak istiyorsanız, siyah ve beyaz renklerini tercih etmelisiniz! 🙂 Giriş koridorunuzun duvarlarına siyah beyaz renklerin ağırlıklı olduğu tablolar asabilirsiniz.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Scientific American, Very Well Mind, MindBodyGreen

BLOOM SHOP