2020 yılının son Süper Yeni Ayı, Akrep burcunda gerçekleşti. Akrep burcu her zaman bana derin duyguları anımsatır. Bu yeni ayda da aslında duyguların derinlerine doğru yol alırken, aynı zamanda iyileşme ve şifalanma enerjilerinden destek aldık. Duygusal anlamda inişli ve çıkışlı birkaç gün geçirdiyseniz aramıza hoş geldiniz!

İnsanı insan yapan duygulara ve bu duyguların içimizden renkten renge bir gökkuşağı gibi geçmesine izin verebiliriz. Birileri beğenmiyor diye ağlayamamak, birilerinin isteklerini karşılamıyor diye gülmemek hatta birileri üzülecek diye eğlenmemek yerine gerçekten içinden gelen hangi duygu ise onu yaşıyor olmanın zamanı. Bu yaşama bir kez geliyoruz ve gerçekten başkalarının beklentilerini karşılamak yerine kendi isteklerimizin ne olduğunun farkında olarak yola devam etmenin zamanı. Peki bu son Süper Yeni Ay hayatımızda neleri değiştirecek?  

İlginizi çekebilir: Şefkatli Nefes Meditasyonu ile İçten Dışa Şefkati Geliştirmek

Süper Yeni Ay ile nasıl bir döneme girdik? 

Bu gezegende varoluş sebebimiz aslında hissetmek. Aynı şekilde bedenlerimiz; bu dünyada insan deneyimini ve bununla beraber olabilecek duyguların çeşitliliğini yaşamamız için aracımız. Bu duygulardan sanat oluşuyor, gerçekler oraya çıkıyor, uyanış oluyor ve sevgi çiçek açıyor. Korkularımızın, kaygılarımızın, sevgilerimizin, umutlarımızın, tutkularımızın ve hayallerimizin derinlerden yukarı doğru çıkışı ile işimize yarayan, bizi besleyen, ihtiyacımız olan ile işimize yaramayan, zamanı geçmiş ve bize hizmet etmeyen kim, ne varsa onları fark edeceğimiz bir dönemdeyiz.

2021 yılını nasıl karşılamalıyız?  

2021’e doğru yol alırken artık kopmak üzere olan, sıkı sıkıya tutunmaya inatla devam ettiklerimizi bırakarak, daha sağlam olanlara yer açmanın zamanı. Hepimizin hayatında çok şey değişti, bazen zorla kabul ettik değişimi bazen kendimiz istedik fakat sonunda değişim gerçekleşti. Değişmeyen tek şey zaten değişimin kendisi.

Hiçbir şey eskisi gibi değil ve bu hepimizin kabul edeceği bir gerçek. Bunun için bazen üzüldük, sevindik, güldük, ağladık, bunaldık, boş verdik, umutlandık bazense hayal kırıklığı yaşadık. Sonunda da aynı yola çıktık; değişimin parçası olduk.Hepimiz değişimle beraber değiştik. Tek yapmamız gereken ortaya çıkan ne varsa onlarla kalabilmek.

Kaçmak, savaşmak veya donmak olarak verdiğimiz dürtüsel, en ilkel tepkilerimiz yerine yargısız, anlayışlı, arkadaşça yaklaştığımız durumlara farkındalığımızın ışığı ile bakabilmek. İşte burada en temel bilgi yeniden gündeme geliyor; duygularımız ve düşüncelerimiz olmadığımız, onları deneyimleyen olduğumuz yeniden hatırlatılıyor. Aslında bu, farkındalık meditasyonu sırasında yaptığımız ile aynı. Bir başka değişle, farkındalık seviyemizi yükseltmenin zamanı. Farkındalık meditasyonu yapmak istersen, bu dönemde yardımı kesinlikle çok olur, o zaman ister önereceğim bir podcast ile istersen de Youtube üzerinden uygulayabilirsin. 

İlginizi çekebilir: Yoğun Yaşamlarda Mindfulness UygulamalarıMeltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi'ni ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2015 yılından bugüne kadar 1500 saatten fazla yoga, meditasyon, mindfulness gibi eğitimlerle insanın iyi olma haline yardımcı olmak üzere yol alarak devam ediyor. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini...BLOOM SHOP