Koronavirüs salgınının henüz kontrol altına alınamamış olması gündemdeki belirsizlik halinin de devam etmesine neden oluyor. Bu süreçte bireysel ve toplumsal sağlığımızı koruyabilmek adına sosyal izolasyon uygulasak da zaman zaman kaygı, stres ve endişe hissedebiliyoruz. Amerikalı Akupunkturist ve Şifacı Dr. Robert MacDonald, bu duyguları kontrol altına almak ve aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmek isteyen herkesin kolaylıkla uygulayabileceği 6 noktadan oluşan bir akupresür masajı öneriyor. İşte günlük rutininize ekleyip rahatlıkla uygulayabileceğiniz, duygu durumunuzu kontrol altına almanıza yardımcı olacak ve bağışıklığınızı güçlendirecek olan akupresür masajı akışı!

Akupresür masajı nedir? Nasıl çalışır?

Geleneksel Çin Tıbbı’nın binlerce yıldır uyguladığı tekniklerden biri olan ve bireysel olarak da uygulanabilen akupresür masajı, sinir sistemimizi belirli noktalardan uyararak vücudumuzdaki enerjileri dengeliyor ve vücudun kendi kendini iyileştirmesini sağlıyor. Meridyen sistemine göre belirlenmiş olan bu spesifik noktaları uyarmak içinse ritmik bir ovma yöntemi kullanılıyor.

İlginizi çekebilir: Mutluluk Hormonu Serotonini Arttırmanın 4 Adımı

Stres azaltmak ve bağışıklığı arttırmak için evde uygulanabilen akupresür masajı

Dr. MacDonald, 6 noktadan oluşan bu masaj akışını herkesin kişisel deneyimlerine göre baştan kurgulayabileceğini, baskı noktalarını istediği sıklıkta aktive edebileceğini ve kendine en iyi gelen sekansı yaratabileceğini söylüyor. İşte o 6 nokta, işlevleri ve nasıl aktive edildikleri!

Yin Tang, 3. Göz

İlustratör: Melis Akdağ

İşlevi:

 • Stresi azaltır.
 • Ruhu sakinleştirir.
 • Vücudu rahatlatır.

Yeri:

İşaret parmağıyla burun kemiği hizasından yukarı doğru çıkarken hissedilen, iki kaşın tam ortası ve hafifçe yukarısında kalan noktada yer alıyor.

Aktivasyonu:

İşaret parmağıyla hızlı bir şekilde 60 saniye hafifçe vurarak aktive oluyor. 60 saniye bu işlemi uyguladıktan sonra Yin Tang’in aktive olup olmadığını aynı hissin bir süre daha devam etmesinden anlayabilirsiniz.

Shen Men, Cennetin Kapısı

İllustratör: Melis Akdağ

İşlevi:

 • Zihni rahatlatır.
 • Bedeni rahatlatır.
 • Ağrıları azaltır.

Yeri:

Kulak kepçesinin tepesine yakın, kıkırdak bölgesinde buluyor. Baş parmağıyla ve arka taraftan da işaret parmağının yardımıyla hafif üçgenleşen bölgedeki noktayı tutabilirsiniz.

Aktivasyonu:

Önden baş parmak ve arka taraftan ise işaret parmağı yardımıyla tutulan Shen Men noktası 30 saniye boyunca uygulanan dairesel masajla aktive oluyor. Bunu 2-3 defa uygulamak ve iki kulağa da aynı anda yapmak tavsiye ediliyor.  

Hegu, LI 4

İllustratör: Melis Akdağ

İşlevi:

 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Patojenleri serbest bırakır.
 • Dan dolaşımını destekler.

Yeri:

İşaret ve baş parmaklar arasında bulunur. Kas dokudadır. Öteki elin baş parmağıyla yukardan ve işaret parmağıyla da avuç içinden bu noktayı tutabilirsiniz.

Aktivasyonu:

Önden baş parmak ve arka taraftan ise işaret parmağı yardımıyla tutulan Hegu noktası 30 saniye boyunca uygulanan dairesel masajla aktive oluyor. Bunu en az 3-4 defa uygulamak tavsiye ediliyor.  

Nei Guan, P6

İllustratör: Melis Akdağ

İşlevi:

 • Stresi azaltır.
 • Enerjiyi düzene sokar.
 • Bulantıyı geçirir.

Yeri:

Dirsek ve bilek arasında, kolun iç bölgesinde, 2 tendonun arasında bulunur. Bilekte oluşan buruşukluktan 3 parmak dirseğe doğru uzaklaşarak rahatlıkla bulunur. Kolun içinden baş parmak ve dış tarafından da elin kalanı ile kavrayarak tutabilirsiniz.

Aktivasyonu:

Baş parmağı hafifçe bastırıp, 3-4 saniye bekleyip yavaşça bırakarak aktive oluyor. En az 4-5 defa tekrar etmek öneriliyor.

Zu San Li, ST36

İllustratör: Melis Akdağ

İşlevi:

 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Enerjiyi arttırır.
 • Köklenme sağlar.

Yeri:

Diz kapağının 4 parmak altında ve kaval kemiğinin hafifçe dışında bulunur.

Aktivasyonu:

Sandalyenin ucuna oturup yere sağlam bir şekilde bastıktan sonra yavaşça bir davul çalıyor gibi 30 saniye vurarak aktive oluyor. İki bacağa da aynı anda en az 3-4 kere uygulanması tavsiye ediliyor.

Tai Chong, LR3

İllustratör: Melis Akdağ

İşlevi:

 • Sinir sistemini rahatlatır.
 • Ruh halini dengeler.
 • Kan dolaşımını destekler.

Yeri:

Ayağın üst bölümünde, baş parmak ve 2. parmak arasındaki bağ dokuda bulunuyor. İşaret parmağını baş parmağın ayağa birleşim yerinin 2,5 cm içerisine koyarak bulabilirsiniz.

Aktivasyonu:

İşaret parmağıyla aşağı doğru 30 saniye masaj yaparak aktive oluyor. En az 3-4 kere tekrarlanması öneriliyor.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP