Hücrelerimizde üretilen bir antioksidan olan glutatyon, son zamanlarda adını sıkça duyurmaya başladı. Oldukça güçlü olan bu aminoasit hücresel boyutta çalışarak dokularımızı, organlarımızı ve sistemlerimizi koruyor. Yaşlanma belirtileri ve serbest radikallere karşı oldukça etkili olan bu antioksidan, bütünsel anlamda sağlıklı olabilmemizi de sağlıyor. İşte sağlıklı bir birey olabilmenin kaynağı olarak gösterilen glutatyon nedir ve ne işe yarar sorularının cevabı!

Glutatyon nedir?

Hücrelerimizde üretilen bir antioksidan olan glutatyon üç temel aminoasitten oluşur. Bunlar glutamin, sistein, glisindir. Glutatyon hücrelerin enerji üretebilmesi ve daha verimli çalışabilmeleri için oldukça gereklidir.

Zayıf ve yetersiz beslenme, yaşlılık, toksinler ve stres gibi iç ve dış etmenlere bağlı olarak vücuttaki üretim miktarı değişen glutatyon, vücuttaki üretimi yetersiz olduğu durumlarda ağız veya damar yoluyla dışarıdan da alınabilir.

İlginizi çekebilir: Genç ve Sağlıklı Kalmanın 5 Sırrı

Glutatyon ne işe yarar?

Hücrelere enerji sağlamak, yaşlılık belirtileriyle ve serbest radikallerle savaşmak dışında fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı kalabilmemizi de sağlayan glutatyon, vücudumuzda pek çok farklı görevde rol oynar. İşte onlardan bazıları!

1. Oksidatif stresi azaltır

Vücuttaki serbest radikallerin üretilmesi ve bunlarla savaşılması arasında oluşan dengesizlik durumlarında artan oksidatif stres; şeker hastalığı, kanser ve romatizma gibi pek çok rahatsızlığın temelinde yatar. Oksidatif stresi düşürmeye yardımcı olan glutatyon, insan hayatını tehdit eden pek çok hastalığı da engellemiş olur.

2. Detoks etkisi yaratır ve karaciğer yenilenmesinde rol oynar

Başta karaciğerimiz olmak üzere tüm vücudumuzda detoks etkisi yaratan glutatyon, aynı zamanda vücudu zamanla biriken ağır metallerden de arındırır. Tükettiğimiz gıdalarla vücudumuza giren toksik maddelerin, kimyasalların ve hormonların temizlenmesinde aktif görev alan glutatyon, karaciğerimizin ve böbreklerimizin temizlenmesinde de aynı şekilde rol oynar.

Protein, enzim ve bilirubin seviyelerini yükselterek karaciğer yağlanmasının önüne geçilmesine de yardımcı olan glutatyon, hücrelerin daha az hasar almasına da yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: 1 Yıl Alkolü Bırakmanın Vücudumuz Üzerindeki Etkileri

3. Otoimün hastalıklarla savaşır

Kronikleşen enflamasyonun yükselttiği oksidatif stres pek çok otoimün hastalığın da temel nedenidir. Vücudun bağışıklık sistemi tarafından verilen tepkileri gerekli durumlarda arttırarak veya azaltarak kontrol altında tutup oksidatif stresi düşüren glutatyon, aynı zamanda sağlıklı hücrelere saldıran otoimmün hastalıkları da engeller.

4. Kasları güçlendirir

Özellikle sporcu sağlığında önemli bir rol oynayan glutatyon, kas gücünü ve performansını arttırır. Belirli kas hastalıklarında da ağrıları ve acıları azalttığı bilinen glutatyon, kaslardaki sirkülasyonu arttırır. Kişinin kendini genel anlamda daha dinamik ve enerjik hissetmesine yardımcı olur. Hücresel boyutta da mitokondri yani hücrelerin enerji merkeziyle ilişkili olan glutatyon, enerji üretiminden sorumludur.

Vücuttaki glutatyon miktarı hangi gıdalarla yükseltilir?

Vücuttaki glutatyon miktarını doğal yollarla arttırmak için, içeriğindeki sülfür oranı yüksek gıdaları tüketmek gerekir. Bunlar;

  • Turpgiller, özellikle brokoli, karnabahar, brüksel lahanası ve Çin lahanası
  • Alyum sebzeler, yani soğan ve sarımsak
  • Yumurta
  • Kuruyemiş
  • Baklagiller
  • Az yağlı protein kaynakları, balık ve tavuk
  • Devedikeni
  • Keten tohumu
  • Yosun
  • Süt proteini

Bu gıdalara ek olarak düzenli ve yeterli bir gece uykusu da vücuttaki glutatyon miktarını doğal yollarla arttırmaya yardımcı olur.

Kaynak:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24155989
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7569285
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28789631
https://www.bcm.edu/news/geriatrics/glutathione-deficiency-fat-insulin-aging
https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(11)62019-3/abstractLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP