YAZAN: MİRAY AKIN

Kendinizi samimi bir sohbetin içerisinde bulabileceğiniz, size iyi hissettirecek 7 kişisel gelişim podcast’ini derledik.


The Happiness Lab with Dr. Laurie Santos

Mutluluğu nasıl tanımlıyorsunuz? Para, iyi bir iş veya sosyal medyada aldığınız “like”larla mı, sorusu ile başlıyor The Happiness Lab. Yale Üniversitesi psikoloji profesörü olan Dr. Laurie Santos, her hafta yayınladığı yaklaşık 30 dakikalık podcast’leri ile affetmekten dinlenmenin önemine ve an ile yeniden bağ kurabilmeye kadar mutlulukla ilgili düşüncelerimizi değiştirebilecek ilginç hikayeleri Apple Podcast ve Spotify’da paylaşıyor.


Help Me Be Me

Gerçekçi olmayan hiçbir söze burada yer verilmiyor, sözleri ile başlıyor Help Me Be Me. Bu yüzden podcast’in sunucusu ve yazarı Sarah May B. öz yardımı kabul etmeyenlere, bir öz yardımı kabullenebilme kiti olarak tanımlıyor bu podcast serisini. Her ay iki kere yayınlanan bölümleriyle Apple Podcast ve Spotify’dan erişebileceğiniz bu kişisel gelişim podcast’i kendinizle nasıl bir diyalog kurmanız gerektiğinden yalnızlıkla başa çıkmanın yollarına kadar birçok konuyu irdeliyor. Özellikle toksik ve bağımlı ilişkiler hakkındaki Stuck in a Codependent and Bad Relationship bölümünü dinlemenizi öneririz.


Unlocking us With Brene Brown

Kuvvetle Ayağa Kalkmak ve Liderlik Etmeye Cesaret Etmek gibi sevilen eserleri bulunan yazar Brene Brown’ın Apple Podcast ve Spotify’ın kütüphanesinde yer alan bu podcast serisi, Brown’ın duygular üzerindeki 20 yıllık çalışmalarını kapsıyor. Her hafta yayınlanan bölümleri ile insan olmaya dair ne varsa hepsinin konuşulduğu Unlocking us With Brene Brown’da, yazarın hayatına şekil veren, onu değiştiren ve geliştiren insanlarla yaptığı sohbetlere eşlik edebilirsiniz.


The Mindful Kind

Yazar ve mindfulness eğitmeni Rachael Kable imzalı The Mindful Kind podcast serisi, her hafta yaklaşık 10 dakikalık bölümleriyle hatalardan ders almak, üzüntüyle başa çıkmak ve sağlıklı sınırlı çizebilmek gibi konulara değiniyor. Hap bilgilerin ve efektif tekniklerin yer aldığı bu acil yardım kişisel gelişim podcast’i ile anlamlı bir farkındalık yolculuğuna çıkabilir ve yeni bakış açıları kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Apple Podcast ve Spotify’dan The Mindful Kind’ı dinlemek.


Yoldayız Geliyor Musun?

Yoga ve meditasyon atölyesi Flov Studio’nun kurucusu Ece Targıt’ın Apple Podcast ve Spotify üzerinden erişebileceğiniz Yoldayız Geliyor Musun? adlı podcast serisi ayda iki kez yayınlanan bölümleriyle bir arkadaşa ihtiyacınız duyduğunuz her an sizinle olmaya aday. Targıt’ın kendi hayatından örnekleri paylaştığı bu seri, içine düştüğümüz durumlarda zaman zaman kendimizi yalnız hissetsek de benzer hikayelere sahip başka kişilerin de olduğu gerçeğini bizlere hatırlatıyor. Yaklaşık 30 dakikalık bölümlerde ise enerjiyi dengelemenin yollarından geçmişi geride bırakmaya kadar birçok keyifli başlığa yer veriliyor.


That’s So Retrograde

Spotify ve Apple Podcast’den ulaşabileceğiniz That’s So Retrogade ile kendinize yeni bir arkadaş grubu edinmiş gibi hissetmemeniz işten bile değil. Her hafta yayınlanan yaklaşık 50 dakikalık bölümleri ile Stephanie Simbari ve Elizbeth Kott’un eğlenceli sohbetine dahil olacağınız bu kişisel gelişim podcast’i ile aura, çakralar ve kristaller hakkında oldukça bilgi sahibi olacaksınız. Gezegen hareketleri ve burç uyumları gibi konulara da yer verdikleri serilerinde numerolojiye de giriş yapacağınızı belirtelim.


Expanded Podcast with Lacy Phillips

To Be Magnetic’in kurucusu Lacy Phillips’in ev sahipliği yaptığı ve ona medya direktörü Jessica Gill’in eşlik ettiği Expanded Podcast, yaklaşık bir saatlik bölümleriyle her hafta beden algısından öz saygılı olmaya kadar birçok konuyu işliyor. Rüya yorumları, bilinçaltının düşünceler üzerindeki etkisi ve sezgilerin önemi gibi başlıklara da yer veren bu podcast serisi, birçok kişi tarafından da en iyi spiritüel podcast’lerden biri olarak gösteriliyor. Expanded Podcast’e bir şans vermek isterseniz Spotify ve Apple Podcast ile bu keyifli sohbete dahil olabilirsiniz.
Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP