Bulletproof diyetinin yaratıcısı Dave Asprey’inin öne sürdüğü ve temelinde bedene içten ve dışarıdan değen her şeyi kontrol ederek biyolojiyi değiştirme bilimi olarak kabul edilen Biohacking, günümüzde birçok bilimsel araştırma ile destekleniyor. Kişinin en iyi versiyonuna ulaşması için hayatını “hack”lemesini öğütleyen Biohacking spiritüel bir yön kazanınca ise Spirit Hacking yani ruh hacklemesi ortaya çıktı. Altıncı jenerasyon şaman, spiritüel rehber ve guru Şaman Durek tarafından kaleme alınan Spirit Hacking: Shamanic Keys to Reclaim Your Personal Power, Transform Yourself and Light Up The World (Ruhunun Şifrelerini Çöz) kitabı Şamanizmin nasıl bir yaşam tarzı olarak benimsenebileceğini ve şaman pratiklerinin dönüştürücü gücünü anlatıyor. Kitabında yer alan 6 farklı mutluluk arttırıcı şaman ritüelleri karanlık günlerde zihniniz ve ruhunuzu aydınlatmanızda rehberlik edecek.


6 Mutluluk arttırıcı şaman ritüelleri

1. Atalarınızla bağ kurun

Şaman Durek özellikle pandemi döneminde daha çok hissedilen belirsizlik ve anksiyete zamanlarında en doğru rehberliği verebilmeleri için atalarımıza başvurabileceğimizi söylüyor. Bunun için evin bir köşesinde, iletişime geçmek istediğimiz kişilere dair veya onları bize hatırlatan eşyaları koyarak, uçucu yağlar ve mumlar eşliğinde meditatif bir hale geçmemizi öneriyor. Daha sonra sağ şakağa parmak basarak atalarımızdan geldikleri zaman ya görsel ya da bedensel bir işaret yollamalarını ve sorularımızı yöneltmemizi öğütlüyor.

2. Eğlence kutusu hazırlayın

Şaman Durek iyi hissetmediğimiz günlerde eğlence kutusu oluşturmamızı söylüyor. Birçok farklı aktiviteyi; göz yogası, Barre, kuru fırçalama ve daha nicesini yazdığımız kağıtları bir kutu içerisinde biriktirmemizi ve her gün kutudan bir kağıt seçerek rutinimizi zenginleştirmemizi öneriyor. 

3. Geçmiş yaraları kapatın

Şaman Durek bu dönemin her daim aklınızın bir köşesinde bulunan, iletişiminizin kötü sona erdiği, hata yaptığınız veya kırgın olduğunuz kişileri arayarak geçmişimize sağlıklı bir elveda demek için oldukça elverişli olduğunu söylüyor. Çoğu iletişim yolunun dijital platformlar üzerinden yapıldığı bu dönem yüz yüze yapılması zor olan konuşmaların gerçekleşme şansını da yükseltiyor. 

4. Doğanın enerjisini kullanın

Pandemi nedeniyle evlerimizin içinde geçirdiğimiz sürenin uzaması ve giderek doğadan uzaklaşmamız biriktirdiğimiz kötü enerjilerin doğal yollarla salınamamasına neden oluyor. Şaman Durek tam da bu nedenle, eğer mümkünse, arada bir 10 dakikalığına toprağa (evinizin yerine de uzanabilirsiniz) değerek sırt üstü uzanmamızı ve yüksek sesle şu olumlamayı söylememizi öneriyor:

Dünyadan bedenime en yüksek seviyede şifanın girmesine ve bedenimden sıkıcı tuttuğum her kötü enerjinin çıkmasına izin veriyorum.

5. Bedeninizdeki elementleri uyandırın

Doğanın üzerine kurulu olduğu 4 ana element; ateş, hava, su ve toprak aynı Ayurveda’da olduğu gibi şamanizmde de insan bedeninde mevcut olarak biliniyor. Hayatın akışı içinde enerjisiz hissettiğimiz zamanlarda bedendeki bu elementleri uyandırmamızı öneren Şaman Durek bunun içinse hareketlerimizi kullanmamızı söylüyor. Toprak elementi için ayağımızı yere vurabileceğimizi, suyun akışını kuvvetlendirmek için kalçalarımızı sağa sola savurabileceğimizi, ateşi hatırlatmak için kalp atışımızı hızlandıracak hareketler yapabileceğimizi son olarak hava elementi içinse ellerimizi başımızın üzerinde sallayabileceğimizi belirtiyor. 

6. Güneş ritüeli yapın

Evinizin konumu güneşin batışının etkilerini görmenize elverişli ise gün bitmeden bir pencere önüne veya balkona geçerek bu rutini uygulayabilirsiniz. Şaman Durek’e göre gün içerisine hissedilen tüm negatif duygular ve kötü enerjiler güneşle beraber uzaklaştırılabiliyor. Güneşin batışı sırasında size özel bir zaman yaratmak, yaşamın kargaşasından uzaklaştırırken şu olumlamayı güneşe hitap ederek tekrarlamak endişelerin hafiflemesine yarıyor.

Sana tüm korkularımı ve endişelerimi veriyorum. Bırak onlar senin ateşinle yansın. Ertesi gün doğarken ise, bana daha önce hiç deneyimlemediğim kadar büyük bir güç ver.

BLOOM SHOP