Duygusal sağlığın en büyük destekçisi ve sınırsız mutluluğun sağlayıcısı olan sevgi, içimizde başlayıp dışarı doğru yayılan sıcacık bir duygudur. Bu duygu, sık sık kulağımıza çalındığı gibi paylaştıkça artar. Bizi öfkelendiren, strese sokan ve duygusal olarak zorlayan pek çok durumu sevgiyle karşılayarak kendimizi koruyabilir ve karşımızdaki kişilerin de tavrının değişmesine yardımcı olabiliriz. İçten dışa sevgi ile dolmak mümkün. Peki bunu nasıl sağlarız? İşte sevgi dolu insanların ortak özellikleri!


Harvard Tıp fakültesinin uzun yaşam üzerine yürüttüğü ve 75 yıl süren çalışmasının baş araştırmacısı tarafından yayımlanan raporun başlığı oldukça çarpıcı: “Mutluluk sevgidir. Nokta.”

Kendilerine iyi davranırlar

Sevgi dolu insanlar genellikle kendilerine iyi davranmanın önemini anlamış olan bireylerdir. Kendilerine karşı olan tavırlarının ne kadar önemli olduğunu bildikleri için de buna enerji ve zaman harcarlar.

Herkes genellikle bu süreci farklı şekillerde yaşar. Kendilerine hangi yolla iyi davranmayı seçtikleri öznel bir tavırdır. Öz sevginin pek çok formu vardır ve hepsi doğrudur. Kimileri spor yapmayı, kimileri sağlıklı yemeyi, kimileri kendilerine özel bir zaman ayırmayı, kimileri ise iç konuşmalarında olumlu bir ton kullanmayı seçer. Hangi yolla olduğu fark etmeksizin hepsi aynı olumlu etkiyi yaratır.

İnsanlarla olan ilişkilerini önemserler

Kendilerine karşı olan sevgi dolu tavırları etraflarındaki insanlara da gösterirler. Onları sevdiklerini ve değer verdiklerini her an hissettirirler. Bunu yaptıkları için de bir karşılık beklemezler. Karşılarındaki kişilere zaman ve enerji ayırırlar. Onları dinlerler. Karşıdaki kişinin kendini iyi hissetmesi için ellerinden gelen şeyi yaparlar. Sevgi konusunda verici ve paylaşımcıdırlar.

Sadece yakın çevrelerini değil, gerçek anlamda her şeyi severler. Olup bitene sevgi ile yaklaşırlar. Stresli anlarda veya günün koşturmacası içinde bu bakış açısını sürdürmek her ne kadar zor olsa da sevgi dolu insanlar büyük resmi gözlerinin önünden ayırmazlar.

Alma verme dengeleri sağlıklıdır

Tıpkı sevgiyi verdikleri gibi almayı da bilirler. Pek çok kişinin yaşadığı güven ve bağ kurma sorunlarını aşmış bireylerdir. Yaşadıkları deneyimler fark etmeksizin herkese verebilecek sevgileri vardır. Hayatlarında farklı yerlerde olan insanlara farklı türde ama aynı yoğunlukta sevgi verebilirler. Bunu yaparken de bolluk hissederler, onlar için sevgi her şeye değerdir.

Affedicilerdir

Affetmek pek çoğumuz için zor olabilir. Fakat affetmenin getirdiği rahatlama ve huzur hali insana her şeyi unutturabilir. Affedemediğimiz zamanlarda bizi rahatsız eden durum aklımızda dönüp durur. Aynı senaryoyu düşünüp kendimizi daha da doldururuz. Haklıysak da haksızsak da üzülen biz oluruz.

Sevgi dolu insanlar tüm bunların farkındadır. Onlar affedicidirler. Olup biteni, olduğu gibi kabullenmekten çekinmezler. Kendilerini kötü hissetmelerine neden olan bu olayların düşüncelerini veya davranışlarını kontrol etmesine izin vermez, onların tutsağı haline dönüşmezler.

BLOOM SHOP