YAZAN: BURCU ERBAŞ

İçinden geçtiğimiz bu zorlu dönemlerde hepimizin yeniden mutlu hissetmeye, geleceğe umutla bakabilmeye, gülebilmeye ve dertlerini biraz da olsun unutabilmeye çok ihtiyacı var. Modern yaşamda bu ihtiyaçların karşılanabilmesi giderek daha da dış dünyaya, başka insanlara, materyal varlıklara bağlansa da gerçekten ruhu besleyen deneyimler hala her birimizin bir kol uzağında duruyor. Kitaplar hala sığınılabilecek bir liman, bir kaçış olarak yardımımıza koşuyor. Sizin için içinizdeki umudu yeşertecek, yüzünüze tebessüm yerleştirecek iyi hissettiren kitap önerileri hazırladık.


Zamanı Durdurmanın Yolları – Matt Haig

İngiltere’nin en başarılı yeni yazarlarından Matt Haig’in kaleme aldığı Zamanı Durdurmanın Yolları, 41 yaşında gibi görünen ama yüzyıllardır hayatta olan bir tarih öğretmeninin yaşamını konu alıyor. Dünya’nın ilgisini çekmemek adına sürekli olarak yaşadığı yeri, adını, görüntüsünü kısaca hayatını değiştiren Tom’un tek kuralı ise aşık olmamak. Tarihten keyifli anekdotlar ile zenginleşen bu kitap, sonsuzluk kavramını sorgulatırken insan olmanın ne demek olduğunu tekrardan hatırlatacak.


Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi Tanpınar

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar’ın şiirsel anlatımı sayesinde sizi gerçek hayattan uzaklaştırıp bambaşka yaşamlara götürecek olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü eminiz ki yüzünüze samimi bir tebessüm yerleştirecek. Bir masalın içinde, ona tüm kalbinle inanarak yaşamak nasıl olur diyenler, cevabını Hayri ve Halit’in hikayesinde bulacak.


Napoli Romanları – Elena Ferrante

Ünlü İtalyan yazarın Elena Ferrante isimli mahlası ile yayınladığı Napoli Romanları seti Napoli’de geçen bir arkadaşlık hikayesinden öte, Dünya edebiyatının önemli başyapıtları olarak değerlendiriliyor. Napoli serisi 4 farklı romanda Lila ve Lenü isimli iki kadının kendilerini bulma, büyüme ve arkadaşlık ilişkilerini inceliyor. Yalın anlatımı, gerçeğe paralel ilerleyen tarihi dokusu ve sürükleyici kurgusu seriyi bir oturuşta bitirmek isteyeceksiniz.


Füreya – Ayşe Kulin

Türkiye’nin ilk kadın seramikçisi Füreya Koral’ın Osmanlı’nın son demlerinden Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar uzanan ilham verici hikayesini konu alan Füreya, Türk edebiyatının ünlü yazarlarından Ayşe Kulin tarafından kaleme alınıyor. Seramik sanatını Türkiye’ye sevdiren Füreya’nın tüm engellere rağmen elde ettiği başarıları, Atatürk ile olan samimi arkadaşlığı içinizde özlem ve hayranlık uyandıracak.


Kumral Ada Mavi Tuna – Buket Uzuner

Okuduğunuz zaman aşkın yaşayabilecek en güzel ve yüce duygu olduğuna inanacağınız Kumral Ada Mavi Tuna, odağında iç savaşı bulundurun fakat yine de umut verici olmayı başarabilen sürükleyici bir Buket Uzuner romanı. Hikayenin içerisinde, Tuna, Aras ve Ada’nın birbirleriyle olan ilişkilerinde hüzünle karışık heyecanı, mutluluğu ve masumiyeti bulacaksınız.




Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...



BLOOM SHOP