2020’nin sona erdiği gece, saat 12’yi geçince sene boyunca yaşadığımız bütün zorluklar arkamızda kalacak gibi hissettik. Fakat yeni yıla girmek, hayatın bizim alışkın olduğumuz “normale” dönmesi anlamına gelmiyor. Çevremizde olan bitenleri değiştirebilecek güçte olmasak da kendi bakış açımızı değiştirme ve hayatımızı kendi kendimize “yenileme” şansına sahibiz. İşte bedeninizi ve zihninizi yenileyen ruhu besleyen kitap önerilerimiz! Kendinize özen göstereceğiniz, iç dünyanıza zindelik katacağınız harika bir sene olsun. 

Dünyada görmek istediğin değişimin kendisi ol.

Gandhi

İlginizi çekebilir: Hayatın Farklı Renklerini Gösterecek Podcast Önerileri

Zihnin için

İyimserlik Gerçeği Gözlemlemenin Şifalı Yolu – Marian Rojas Estape

Bir psikiyatrist olan Estape, kitabında öz farkındalığa ve mindfulness pratiğine bilimsel bir gözle yaklaşıyor. Mutluluğa giden kısa yolu anlatmaktansa beynimizin bizi huzursuz eden stres, kaygı, tehdit gibi duygulara nasıl tepki verdiğini açıklıyor. Dijitalleşme çağında beynin sürekli olarak tetiklenmesinin, kişisel mutluluğun üzerindeki etkisini merak edenler bu kitabı kaçırmasın. 

Beden Kayıt Tutar – Bessel A. Van Der Kolk

Hiçbir doktorun veya ilacın çocukluk travmalarını tamamen iyileştiremeyeceği tezi üzerinden yola çıkan Beden Kayıt Tutar, toplumda hiç konuşulmayan fakat çok yaygın olarak görülen travmaların beden ve zihin üzerinde bıraktığı etkilerinden bahsediyor. Gerçek yaşam öyküleri üzerinden 21. yüzyıl terapi yöntemlerinin başarısını, aynı zamanda insanların zekasını, dayanma ve iyileşebilme gücünü gözler önüne sererek hayata karşı umut veriyor. 

Bilinç Yogası – Ayça İşbilir

Hayatın özünü oluşturan, insanlığın en büyük yeteneği olan bilincin, yoga ile nasıl daha üst seviyelere taşınabileceğini, nefes almak kadar doğal ve istemsiz bir şekilde hayatın her anına dahil edilebileceğini anlatan Bilinç Yogası zihninin sınırlarını kaldırmak isteyenler için. 

Ruhun için

Her Şey Darmadağın Olduğunda Zor Zamanlar İçin Yürekten Öğütler – Pema Chödrön

Yaşamın acı çekme ile iç içe olduğunu ve üzüntünün kaçınılamayan, çok doğal bir duygu olduğunu savunan kitap, hayatın bize getirdiği tüm acıları kişisel uyanma ve farkındalık için nasıl kullanabileceğimizi anlatıyor. Chödrön, acılı durumlara yumuşak ve dostça yaklaşmayı ve her yaşananı iyiye dönüştürmeyi öğretiyor.  

Bedenin için

Yatağını Topla: Hayatınızı ve Belki de Dünyayı Değiştirebilecek Küçük Şeyler – William H. McRaven

Pandemi yüzünden hayatımızı derinden etkileyen birçok konuda kontrol sahibi değiliz. Fakat her sabah uyandığımızda yaşamımızı güzelleştirebilecek bir şeyler yapma gücüne sahibiz. McRaven kitabında hayattan memnun olma hissinin ilk olarak her sabah yatağını toplamak gibi küçük bir görevi tamamlamakla başladığını anlatıyor. 

Zamanın Düzeni – Carlo Rovelli

Zaman anlayışımızın ne kadar göreceli olduğunu, evlerde geçirmek zorunda kaldığımız şu günlerde oldukça derinden hissediyoruz. Bu durumun gizemini merak edenler için Zamanın Düzeni, bilim ve felsefeyi buluşturarak bize hem teselli edici hem de düşündürücü bir cevap veriyor. 

Gökkuşağı Tarifleri – Sezin Güleryüz

Sağlıklı olmanın başı hem bedeni hem de ruhu doyuran gıdalar tüketmekten geçiyor. Herkesin alışkın olduğu yemekleri, kendine özgü stili ile yeniden yorumlayan ve yemek yapmaya bütünsel bir bakış açısı getiren Güleryüz, kullandığı malzemelere saygı göstererek, ihtiyaca yönelik sağlıklı tariflerini sunuyor. 

İlginizi çekebilir: Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 5 Etkili Belgesel ÖnerileriBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP