Astrolog Meral Erduran, yıldızlara bakarak kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuların burçlarınıza etkilerini yorumluyor. Yeni yılın ilk ayında sizleri nelerin beklediğini merak ediyorsanız Ocak 2021 astroloji yorumlarına mutlaka bir göz atın!

İlginizi çekebilir: Dolunay Ritüelleri ile Enerjinizi Yönetin

7 Ocak saat 1:27’de

Mars Boğa burcuna giriyor.

Mars, bu yıl Koç burcunda ters hareketine döndüğü için bu burçta uzun bir süre geçirdi. Mars’ın ters hareketinde olduğu dönem boyunca, aktif ve hareketli olma isteğimize karşın, dış şartlar bizi hareket etmekten alıkoydu. Şimdiyse, Mars’ın coşkulu ve gözü pek enerjisi Boğa burcunda durulacak.

Pek çok savaşa girmiş olan Mars, artık dinlenmek ve kazançlarını değerlendirmek ya da kayıplarının maliyetini çıkarmak istiyor. Daha fazla kıpırdamaya veya herhangi bir şey için mücadele etmeye gücü kalmadı. Artık risk almadan, güvenli adımlarla yoluna devam etmek istiyor. Bu dönemde bizler de elimizdeki mevcut konularla ilgilenmek, temkinli davranmak ve işleri ağırdan almak isteyebiliriz. Kafamızdaki projeleri yavaş yavaş geliştirebiliriz.

4 Mart’a kadar olan dönemde Boğa burçları ve yükselen Boğa’lar, kendilerini daha rahat ifade edebilirler. Bu kişiler, fiziksel enerjilerinin ve cinsel cazibelerinin de arttığını hissedebilirler. Boğaların yanı sıra Başak ve Oğlaklar da bu dönemden olumlu olarak etkilenecek grup içinde. Başak ve Oğlaklar 4 Mart’a kadarki dönemde, fiziksel olarak enerjilerinin yükseldiğini hissedebilirler. Bu süreçte, işleri ağırdan alsalar da emin ve güvenli adımlarla ilerlemenin avantajlarını kullanabilirler.

Bu dönemi en zorlu geçirecek grup ise Akrep, Aslan ve Kovalar… Akrepler ikili ilişkiler alanında zorlanabilirler. Karşılarına inatçı ve onları zorlayan kişiler çıkabilir. Sabırlarının artması gerektiğini hissedebilirler. Aslan ve Kovalar da 4 Mart’a kadarki dönemde kariyer ya da ailesel konulardan dolayı zorluk çekebilirler.

8 Ocak saat 18:41’de

Venüs Oğlak burcuna giriyor.

Aşk, yaratıcılık ve uyum gezegeni Venüs, Oğlak’ta ciddileşir. Venüs’ün Oğlak burcunda olacağı 1 Şubat’a kadar ilişkilere temkinli yaklaşmak ve özellikle iş odaklı ilişkiler kurmak gündemde olacak. Aynı zamanda sosyal ilişkiler, yaratıcılık ve para gibi konularda kontrolü elimizde tutma eğiliminde olabiliriz.

İlişkilere daha ciddi bakmayı sağlayan Venüs’ün bu konumu, aynı zamanda maddi konulara yönelmeyi de beraberinde getirecek. Bu dönemde başlayan ilişkiler yavaş fakat sağlam adımlarla ilerleyecek. Aynı zamanda ilişkilerde maddi güvence ve saygınlık arayışı da artacak. Diğer taraftan Venüs’ün Oğlak’ta olduğu dönemde, parasal konulara da ciddiyetle eğilebiliriz. Para biriktirmek ve elimizdeki parayı değerlendirecek kaynakları analiz etmek için iyi bir dönemdeyiz.

1 Şubat’a kadar sürecek bu dönemde Oğlak burçları ve yükselen burcu Oğlak olan kişiler başkalarıyla olan paylaşımlarının arttığını ve ilişkilerinde denge sağladıklarını fark edebilirler. Oğlaklar hem sosyal saygınlık hem de iş ve kariyer alanında her zamankinden daha fazla parlamaya kazanabilirler. Bu süreçten ikincil olarak etkilenecek grup ise Boğa ve Başak burçları.

Boğa ve Başaklar, sosyal alanda desteklendiklerini hissedebilir, iş bağlantılarını güçlendirebilir ve yeni maddi kaynak üretme konusunda güzel adımlar atabilirler.

8 Ocak saat 15:00’da

Merkür Kova burcuna giriyor.

Orijinal fikirler üretmek kolaylaşıyor. Bu süreçte Merkür, zihnin kontrollü ve objektif olmasına yardımcı olacak. Aynı zamanda iletişim, haberleşme, medya, ulaşım ve eğitim gibi konularda daha rahat ve daha yenilikçi olabiliriz. Böylece farklı bakış açılarına açık olabileceğimiz gibi daha sosyal ve küresel projeler üzerinde de yoğunlaşabiliriz.

1 Mart’a kadar devam edecek bu dönemde zihnimiz pratikten çok teori üzerine yoğunlaşacak. Bu da ileriye yönelik düşünebilmemize imkan verecek.

Bu dönemden en çok Kova burçları ve yükselen burcu Kova olan kişiler faydalanabilir. Kovalar kendilerini daha rahat ifade edebilir, yeni fikir ve projeler üretebilir, geleceğe yönelik planlarını bu dönemde yapabilirler. Diğer taraftan unutmamak gerekir ki ay sonunda iletişim gezegeni Merkür bu burçta ters hareketine başlayacak. Bu dönemde verilen kararlar Merkür’ün ters hareketi sırasında tekrar gözden geçilip farklı noktalardan görülebilir.

Merkür’ün Kova’daki yolculuğundan olumlu olarak etkilenecek ikinci grup ise İkizler ve Terazi burçları. İkizler ve Teraziler bu süreçte, kendilerini daha rahat ifade edebilir, sosyal çalışmalarını arttırabilir, yaratıcı fikirlerini başkalarına sunabilir ve sanal da olsa sosyal çevrelerini arttırabilirler.

13 Ocak saat 8:00’da

23⁰ Oğlak burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor.

Her Yeniay yeni bir tohum atma dönemi demektir. Oğlak dönemindeki yeniayda ise, zorlu şartlara rağmen filizlenmeyi bekleyen bir tohum atılıyor. Hayatta kalmak, başarmak, devam edebilmek ve zorlu şartlara rağmen ilerlemek… Hepsi Oğlak burcunun enerjisiyle ortaya çıkıyor.

Oğlak burcunun enerjisiyle, önümüzdeki dönemde zamanı nasıl daha iyi değerlendirebileceğimize de odaklanabiliriz. Minimum varlıkla maksimum faydayı sağlamaya çalıştığımız bu dönemde, belirli bir zaman diliminde ne kadar iş yapabileceğimizi gerçekçi bir biçimde planlamak isteyebiliriz.

Yeniay’ın Plüton’la yaptığı yakın birleşim, uzun zamandır devam eden değişim ve dönüşüm enerjisini vurguluyor. Bu enerjiyi kendi lehimize kullanarak, günlük hayatın koşuşturmacası içinde bu ay kendimiz için en çok işe yarayacak değişime gönüllü olarak adım atabiliriz. Oğlak, zor şartların burcu olduğu için dış şartlar ne kadar zor olursa olsun, azimle zirveye ulaşabiliriz.

Oğlak burcunun yönetici gezegeni Satürn’ün, Kova burcunda Yeniay ile uzak birleşimi, yapacağımız gerçekçi planların ileride bize güzel bir temel oluşturabileceğini söylüyor. Bu ay, sadece kendi isteklerimize göre plan yapmak yerine, toplumsal alanı düşünerek de planlama yapabiliriz. Eğer toplumsal ve küresel fayda sağlayacak bir atılım yaparsak, bu tohum büyüyüp ağaç olduğunda meyvelerinden faydalanabiliriz.

19 Ocak saat 23:40’da

Güneş Kova burcuna giriyor. 

Kova dönemi, sosyal aktivitelerin hız kazandığı bir dönemdir. Fakat içinde bulunduğumuz süreçte sosyal mesafe gerekliliği ve uyulması gereken kurallar bizi zorlayabilir. Sosyalleşme isteği her şeye rağmen devam edeceği için sanal ortamlarda bir araya gelmek, tanışmak, sosyal aktiviteler, söyleşiler, sanatsal faaliyetler, eğitim ve bilgi akışı her zamankinden daha yoğun olabilir.

Somut konulardansa soyut, evrensel konular günlük hayatımızın içine daha fazla girebilir. Bununla beraber küresel ve çevreyle ilgili konular ajandamızda üst sıralara yükselebilir. 

Bu dönemden en çok Kova Burçları ve yükselen burcu Kova olan kişiler faydalanabilir. Kovalar, fiziksel enerjileriyle birlikte heveslerinin de arttığını ve daha görünür olduklarını fark edebilir. Kovaların yanı sıra İkizler ve Terazi burçları, bu bir ay boyunca fiziksel ve zihinsel olarak daha aktif hissedebilirler. Akıllarına pek çok güzel plan ve proje gelebilir.

28 Ocak saat 22:16’da

Ay 9⁰ Aslan burcunda Dolunay Fazı gerçekleşiyor. 

Her Dolunay bir hasat dönemi gibidir. Yeniayda ektiklerimizi Dolunay’da biçeriz. Yeniay’daki tohumlarımızın büyüyüp, meyvelerinin neye benzediğine Dolunay’da şahit oluruz. 2 hafta önceki yeniayda bize dönüşüm sağlayabilecek ve büyük ses getirebilecek tohumlar ektiysek şimdi meyvelerini görüyor olabiliriz.

Burada bizi ikileme düşürecek konu, kalp ve zihin arasındaki çatışma olabilir. Doğru ve yanlışın ne olduğunu bilerek attığımızı zannettiğimiz adımların sonucunda ortaya çıkan ürün, kalbimize iyi geliyor mu? Kalbin bizi çağırdığı yolda, sonsuz olasılıklar ve sevgi içinde yürürken, zihnin alışık olduğu belli kalıplara sıkışmadan ilerleyebilir miyiz? 

Diğer taraftan başkaları için çabalarken kendimizi ihmal ettiysek, bu dönemde, artık kendi çıkarlarımızı da düşünmek isteyebiliriz. Dolayısıyla toplumsal ihtiyaçlarla, kendi ihtiyaçlarımız karşı karşıya gelebilir. Sosyal ortamda ortaya çıkardığımız iyi işlerden gurur duyup kendimizi ön plana çıkarabiliyor muyuz? Burada maddi kaynaklar, bizi zorlayacak ikinci etken olabilir. 

Dolunay derecesine çok yakın birleşimde olan Jüpiter, Kova burcunda toplumsal önemi iyice vurgularken bizi, bütünün faydası için düşünmeye sevk edebilir. Peki, bu durumda bize ne olacak? Kişisel tatmin sağlamamız olası mı? Herkesin faydasına olandan biz de kendimize pay çıkartarak parlayabiliriz ama somut dünya işleyişi içinde bir şeyler bizi zorlayabilir.

Özellikle maddi olarak kazanç sağlamak bu dönemde hepimiz için önemli olacak. Dolayısıyla hırs ve tutunma isteği güçlenebilir. Elindekinden vazgeçmek istemeyen herkes sahip olduklarına sıkıca tutunmak isteyebilir. Halbuki, herkes sahip olduğunu ortaya koyduğunda bunun katma değeri çok daha fazla olacaktır. Fakat bu süreçte, kimse buna yaklaşmak istemeyecektir. Mars ve Uranüs’ün Dolunay derecesine yaptığı sert açı bu noktada zorlayıcı olabilir. 

Bu Dolunay, bütünün içinde nerede olduğumuzu bize sorgulatabilir. Almak ve vermek arasındaki dengeyi tutturabilirsek, kısaca paylaşmayı başarabilirsek o zaman gelişim sağlayabiliriz.

30 Ocak saat 18:52’de

Merkür 26⁰ Kova burcunda ters hareketine başlıyor. 

İletişim gezegeni Merkür, 8 Ocak’ta Kova burcuna girmişti. Böylece iletişim, haberleşme, medya, ulaşım ve eğitim gibi konularda bize yenilikçi bir bakış açısı gelmişti. Şimdi Merkür ters hareketine başlıyor ve ay başından beri yaptığımız plan ve projeleri tekrar gözden geçirme gerekliliği getiriyor.

Bu süreç aslında daha önce verdiğimiz kararları gözden geçirmek ve satır aralarında daha önceden görmediklerimizi görmek için çok iyi bir fırsat! Merkür 21 Şubat’ta 11⁰ Kova burcunda düz hareketine dönüyor ve 16 Mart’a kadar Kova burcunda hareketine devam ediyor.

Merkür’ün ters hareketinden en çok etkilenecek kişiler İkizler, Başak ve Kova burçları olacaktır. Kovalar, hayata bakışlarını ve ideallerini bu dönemde gözden geçirebilir ve bazı karalarının üzerinden tekrar geçebilirler. İkizler ve Başaklar da yönetici gezegenleri Merkür’ün etkisiyle ay başından bu yana fazla hızlı ilerledilerse şimdi biraz durup soluk alma ihtiyacı hissedebilirler.

İlginizi çekebilir: 2020’nin Hayatımıza KattıklarıAstrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP