Hayatlarımızın belki de en ilginç senesi olan 2020’nin sona erişini birçoğumuzun alışık olmadığı şekilde; evde ve sosyal mesafeye dikkat ederek kutlayacağız. Bu durum büyük kalabalıklarla beraber yeni yıla girmeyi tercih edenler için moral bozucu olsa da yaratıcılığımızın ortaya çıkacağı, yeni adetlere yer vereceğimiz, geçmiş yıllar kadar coşkulu ve eğlenceli bir yılbaşı geçirebiliriz. 2021’e tazelenmiş ve umut dolu girebilmek ve zorlayıcı ama bir o kadar da dönüştürücü geçen 2020 senesini uğurlayabilmek için evde yılbaşı önerilerimize kulak verin!

İlginizi çekebilir: Yılbaşı Ruhunu Taşıyan En İyi 10 Film

Şükran pratiği uygulayın.

Araştırmalar şükran duygusunun anlık ve uzun vadede ruh halimizi iyileştirdiğini ve duygusal kapasitemizi geliştirdiğini gösteriyor. Zorlu zamanlar geçirdiğimiz 2020 senesi için, ilk bakışta teşekkür edecek bir neden bulmakta zorlansak da senenin son gününü bu güçlü duyguyu hissederek geçirmek, farkındalığımızı arttırmak gelecek seneye dair bakış açımızı değiştirebilir.

2020 yılında ne için şükrettiğinizi bir kağıda not alın. Şükran notlarınıza sene içinde yaşadığınız, kendi kişisel gelişiminize dair düşüncelerinizi de ekleyin. Bunun için “2021 yılında neleri başardım, kendimle hangi konularda gurur duyuyorum?” sorusunu sorun ve cevaplarınızı yazın. Yazdıklarınızı sesli olarak okuyun. Çevrenizdekilerin de başarıları ve mutluluklarını sizinle paylaşmasına izin verin. 

Kendinizle ilgili olan şükran notlarınızı bitirdikten sonra 2020 yılını sizin için daha kolay, daha keyifli hale getiren herkes için birer teşekkür notu da hazırlayın. Kendi hayatınız için hissettiğiniz şükran duygusunu başkaları için de hissedin ve hissettirin. 

Özellikle daha cömert olmayı deneyin. 

Yılbaşı gibi özel geceler, sevginizi, ilginizi ve eğer mümkünse kaynaklarınızı olabildiğince çok kişiyle paylaşmanın en güzel vakti olabilir. Size destek olan kişilere teşekkür etmek, uzun zamandır görüşemediğiniz biriyle iletişime geçmek, bir arkadaşınızı can kulağıyla dinlemek veya çevrenize yılbaşı hediyeleri göndermek herkesin yılbaşı gecesini güzelleştirecektir!

Sosyal medyadan mümkün olduğunca uzak durun. 

Sürekli olarak sosyal medyayı kontrol etmek kendi hayatınızı başkalarının en mükemmel görünen, anlık hayatları ile karşılaştırmaya itebilir. Telefona bakarken sıklıkla kötü duygular hissediyorsanız, sosyal medyada geçirdiğiniz süreyi büyük oranda azaltmayı deneyebilirsiniz. Yılbaşı gecesini ilk olarak kendinize ve daha sonra sevdiklerinize ayırın. 

Bir dijital yemek yapma kursunu takip ederek yılbaşı yemeği hazırlayın.

Yılbaşına özgü yiyecekler yapmak sizi hemen kutlama havasına sokabilir. Nasıl başlayacağını, neler yapacağını bilemeyenler ise dijital platformlar aracılığıyla sanal yemek kursu alabilir, aynı anda birçok kişi ile beraber leziz kutlama yemekleri yaparak keyifli zaman geçirebilir. Live to Bloom ekibi “Birlikte Pişirelim” yayınında Şef Melike Çetin’in leziz tariflerini yayınladı, henüz izlemediyseniz IGTV’den takip edebilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Birlikte Pişirelim: Şef Melike Hoşgelen Çetin ile Yeni Yıl Menüsü

En sevdiğiniz kokteyllerin sağlıklı versiyonlarını deneyin. 

Saat 12’yi vurunca yeni gelen sene için kadeh kaldıracağınız içkiyi biraz özel kılmaya ne dersiniz? En sevdiğiniz kokteyllerin sağlıklı versiyonlarını deneyebilir, alkol tüketmenin daha faydalı yollarını keşfedebilirsiniz. Alkol tüketmeyenler ise leziz bir mocktail hazırlayabilirler.

İlginizi çekebilir: Püf Noktalarıyla Klasik Kokteyl Tarifleri

Uzaktan misafir ağırlayın.

Sevdiklerinizle fiziksel olarak bir araya gelememek onlarla vakit geçiremeyeceğiniz anlamına gelmiyor! Zoom ve Facetime gibi görüntülü konuşma platformları üzerinden tüm sevdiklerinizi bir araya toplayabilirsiniz. Buluşmanız için kıyafet teması seçerek, içeceğiniz kokteylleri beraber hazırlayarak veya şükran mektuplarınızı birbirinize okuyarak video görüşmenize yılbaşı havası katabilir, aynı zamanda üzerinizdeki “Zoom yorgunluğunu” da atabilirsiniz.

Yılbaşı gecesine özel çalma listesi hazırlayın. 

Kutlama havasına girmek doğru müziklerle çok kolay. Sizin için bir liste önerisi bizden gelsin!

Sizi kutlama havasına sokan kıyafetlerinizi giyin ve iyi görünmek için kendinize zaman ayırın. 

Size kendinizi iyi hissettirecek giysileri giymek için dışarıya çıkmanıza gerek yok. Yılbaşı gecesi kendinize zaman ayırın ve favori kutlama kıyafetinizi giyin. 

Yeni bir gelenek başlatın. 

Yeni yıl kararı almak ve gerçekleştirilemediğinde strese girmek yerine yeni yılda uygulamaya devam edeceğiniz küçük bir gelenek başlatmayı deneyin. Sevdiklerinizle kitap, film veya yemek tarifi değiş tokuşu, dönüşmeli olarak dolduracağınız bir günlük gibi gelenekler başlatarak, yıl boyunca, koşullar ne olursa olsun, iletişiminizi koruyabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Dünyanın Dört Bir Yanından İlginç Yeni Yıl Adetleri

Kendinize yeni yıl hediyesi alın. 

Çevrenize gösterdiğiniz cömertliği kendinize de göstermek için yılbaşından daha iyi bir zaman olamaz. Öz bakımınız için yapacağınız bir yatırım yeni yılda size fazlasıyla geri dönecek. 

2021 burç yorumunuzu okuyun ve gelecek seneye dair aksiyon planları alın. 

2021 yılında burcunuzu ne gibi güzellikler bekliyor kontrol edin ve burç okumanızın gerçekliğe dönüşmesi için bir kağıda gelecekten neler istediğinizi yazarak evrene mesaj gönderin. 

İlginizi çekebilir: Yeni Yıl Kararlarında Mindfulness TavırlarıBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP