2020 yılında hayat tarzımızı değiştiren pandemi ile evlerimizde mümkün olduğunca fazla zaman geçirmeye, dolayısıyla da sosyal hayatımızı evlerimizde devam ettirmeye başladık. Bu süreçte pek çoğumuz; dekorasyon değişiklikleri, yeni hobiler, kişisel gelişim, sağlıklı tarifler ve video görüşmeleri ile evimizde güvenli, huzurlu ve sağlıklı bir ortam yaratmayı başardık. Zorlu ve beklenemedik gelişmelerin yılı olarak tarihe kazınan 2020’yi geride bırakırken iki klasik kokteyl tarifiyle sizlere kadeh kaldırmak istiyoruz! Mutlu, sağlıklı ve iyi yarınlara…

Lezzetli kokteylleri ve yenilikçi girişimleriyle adını duyuran “Minimal Bar Solutions”ın yaratıcısı Deniz Günseren’in, herkesin evde kolaylıkla yapabileceği, iki klasik kokteyl tarifi var. İşte heyecan uyandıran klasik kokteyl tarifleri: Espresso Martini ve Daiquiri!

Espresso Martini

Malzeme:

  • Vodka 6 cl
  • Kahlua 2 cl
  • Espresso 3 cl

Servis için:

  • Kahve çekirdeği ya da çubuk vanilya

Yapılışı:

Espresso Martini, buzsuz servis edilen bir kokteyl olduğu için yapım aşamalarına başlamadan önce, servis ederken kullanılacak bardağı buz ile doldurarak soğumaya bırakıyoruz. Malzemeleri rahat karıştırabileceğimiz bir kaba veya shakera koyuyoruz. Bu kokteyli hazırlarken ki püf noktamız ise espressonun daha doğru lezzet ve krema formu vermesi için taze olmasıdır. 10 saniye güçlü bir çalkalamadan sonra, bardağın içerisindeki buzu boşaltıp buzsuz bir şekilde Espresso Martini’yi koyuyoruz.

Servis ederken isteğe göre kahve çekirdeği veya vanilya çubuğu kullanabiliriz.

Daiquiri

Malzemeler:

  • Rum 6 cl
  • Taze sıkılmış lime suyu 3 cl
  • Şeker şurubu 2 cl

Servis için:

  • Lime kabuğu ya da 1 dilim lime

Yapılışı:

Daha ekşi tatlardan hoşlanan damaklar için klasiklerde yerini almış bir kokteyl olan Daiquiri de buzsuz servis edilen bir kokteyldir. Bu yüzden yapımına başlamadan önce bardağı buzla doldurup soğumaya bırakıyoruz.

Daha sonra, malzemeleri rahat karıştırabileceğimiz bir kaba veya shaker’a malzemeleri koyuyoruz. 12 saniye orta güçte bir çalkalama, kokteylimizin yeterli soğukluğa ulaşmasını ve karışması konusunda yeterli olacaktır. Bardağın içerisindeki buzu boşaltıp, kokteyli servis edebiliriz. İsteğe göre, soyacak ya da bıçak yardımı ile lime kabuğumuzdan 3-4 cm kadar kesip kokteylimizin üzerine kabuğu sıkarak daha aromatik bir lezzet elde edebiliriz.

İlginizi çekebilir: Alkolsüz Kokteyl Akımı: Mocktail

BLOOM SHOP