Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz. 2020 yılı bize birçok şey öğretti ve şimdi bayrağı teslim etmeye hazırlanıyor. Yılın son günlerini kutlama havasında, dilediğince yemek yiyerek geçirmek ve sonrasında da kötü hissetmemek, yeni yılın ilk haftasında uygulanacak dengeleyici beslenme önerileri ile başarılabilir!

Dilerim yeni yıl çok güzel hediyelerle hepimizi kucaklar. Umarım sağlıkla, tüm dileklerinizin gerçek olduğu bir sene geçirirsiniz!

Gelin 2020 yılına beslenme açısından bir göz atalım: 

  • Evlerde hiç olmadığı kadar zaman geçirdik ve bu bizim evde yemek yapmamıza vesile oldu.  
  • Normalde dışarıda yemeye alışkın olduğumuz yemekleri “Acaba ben yapabilir miyim?” dedik ve kendi mutfağımızın şefi olduk. 
  • Evde kalmak, zaman zaman bizi çok zorladı ve sağlıksız yeme alışkanlıklarına yöneldik. Bazense hissettiğimiz küçük mutlulukları tatlılar ile süsledik. Doğal olarak kilo aldık. 
  • Belki de en önemlisi, yemeklerle ve mutfağımızla kurduğumuz bağı değiştirdik. 

Eminim bu listedeki maddeleri çoğaltabilir. 2020 yılı bitirirken de evde olacağız, yıllardır alıştığımız görkemli kutlamaları yapamayacağız ve kalabalık sofraları kuramayacağız.

Evde olma fikri kimimiz için zorlayıcı olsa da yılbaşında kendinize mükellef bir sofra kurabilir ve beraber olduğunuz kişilerle o sofranın keyfine varabilirsiniz! Aldığınız yüksek kalorilerin ve fazla yemek yeme duygusunun esiri olmadan, o anın tadını çıkarabilir ve unutamayacağınız bir yılı, unutamayacağınız bir akşamla, teşekkür ederek kapatabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Beden Olumlamanın 4 Adımı

Dengeleyici beslenme önerileri 

1. Öncelikle olumsuz duyguları ve çok yediğiniz için kendinizi suçlamayı bir kenara bırakın. 

Yeni yılın ilk gününde bol su içerek başlayın. İçtiğiniz suyun birkaç bardağını sıcak tüketin. Havalar soğuk ve vücudun sıcak besinlere ihtiyacı var. Suyu sıcak içmek de sindirim sisteminizi rahatlatacaktır. 

2. Daha hafif yemekler tercih edin. 

Kendinizi mükellef bir sofra ile ödüllendirdiniz. Şimdi yine keyifle tüketeceğiniz, sebze ağırlıklı yemekler yediğiniz birkaç gün geçirin. Neler yiyebilirsiniz? Brokoli çorbası, zeytinyağlı pırasa, etli kereviz gibi keyif aldığınız sebzelerden lezzetli yemekler hazırlayın. Zeytinyağlı yemeklerinizi de ılık tüketmeyi unutmayın. 

3. Meyve tüketimini azaltın.

Eğer alkol aldığınız bir yılbaşı geçirdiyseniz meyve tüketimini azalttığınız birkaç gün size iyi gelecektir. 

4. Yeşil çay tüketin.

Tükettiğiniz alkol ve leziz yemeklerle donattığınız sofranızın yaratacağı ödemi, yeşil çay ile azaltabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Diyetini Yeşillendir: Kilo Kontrolünü Kolaylaştıran Öneriler

5. Zencefil çayı tüketin. 

Taze zencefili kaynatarak hazırladığınız çayı gün içinde tüketin. Vücudunuzdan toksin atmak için muazzam bir yol olacaktır. 

6. Yatmadan önce lavanta çayı için.

Lavantanın rahatlatıcı etkisinden sadece yılbaşı haftasında değil tüm yıl istifade edin. Ama özellikle ilk hafta, çok yediğiniz için kendinizi suçluyor ve stres yapıyorsanız lavanta çayının gücünden mutlaka yararlanın.

7. Yeni yılın ilk günlerinde kendinizi şımartmayı unutmayın.

Kendinize lavanta kokulu bir banyo hediye edin. Birkaç damla lavanta esansiyel yağı damlattığınız sıcak suyu banyodan çıkmadan önce vücudunuza yavaş yavaş dökün. Üzerinizdeki stresi azaltacak ve sakinleşmenize yardımcı olacaktır

8. Kendinize sımsıkı sarılın ve şefkat gösterin.

Sizden bir tane daha yok ve 2020’de çok çetin bir mücadele verdiniz. Bu yüzden kendinizi kutlamayı ve çok sevmeyi ihmal etmeyin. Dyt. Sena Tuvanç

1989 yılında Erzurum’da doğan Sena, 2013 yılında Yeditepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden onur derecesiyle mezun oldu. Mezuniyetinin hemen ardından farklı sağlık kuruluşlarında obezite, diyabet ve yeni doğan beslenmesi üzerine çalıştı. 2014 yılında Amerika’da “American Diabetes Association” tarafından düzenlenen kongrelere katıldı. Burada kendini diyabet ve obezite alanında geliştirdi. Türkiye’ye döndükten...BLOOM SHOP