Fotoğraf: Bbc.co.uk

Modern dünyanın, deyim yerindeyse bize dayattığı hayat tarzı özümüzden, doğadan ve içgüdülerimizden kopmamıza neden oluyor. Fakat modern kültürün domine ettiği dünyamızda sadece bizim bildiğimiz koşturmaca ve kaos içinde geçen şehir hayatı yaşanmıyor. Tekdüze ve insan doğasına aykırı hayat tarzı, bize hayatta kalmanın tek yolu bu sistemi takip etmekmiş gibi hissettirse de dünyamızda hala bunun aksini kanıtlayan insanlar var! Peki o insanlar neler yapıyor merak ediyor musunuz? İşte hayata bakış açınızı değiştirecek insanları ve hayatları konu edinen belgesel önerileri!

Awake: The Life of Yogananda

Paramahansa Yogananda, 20. yüzyılın başlarında yoga ve meditasyonu batı dünyasıyla tanıştıran kişi olarak biliniyor. Yogananda’nın hayatının konu edildiği bu belgesel, otobiyografik kitabındaki bilgilerden faydalanıyor ve aynı zamanda Deepak Chopra, Krishna Das ve adı doğu öğretileriyle anılan daha pek çok kişinin yorumlarına da yer veriliyor. Yoga ve meditasyonun, tarihin derinliklerine uzanan köklerine de değinen bu belgesel, Yogananda’nın öğretilerini, yaklaşımını ve teorilerini anlamanın keyifli bir yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Happy

Mutluluğun ne demek olduğunu gerçekten biliyor muyuz?

Mutluluğun ne olduğunu araştırmak için yola çıkan belgesel ekibi, 14 ülke geziyor, pek çok kişinin bireysel hikayesini ve mutluluğa yaklaşımını dinleyerek aslında mutluluğun ne demek olduğunu bulmaya çalışıyor.

Bu belgeselde, insanların otantik mutluluk hikayelerine ek olarak, psikoloji konusunda uzman kimliklerin de mutluluk hakkındaki görüşlerine yer veriliyor. Farklı kültürlerdeki mutluluk kavramını keşfedip ve mutluluğun zihninizdeki yansımalarını takip etmek için bu belgeseli izlemenizi öneririz!

InnSaei

Modern hayatın insanlara dinlemeyi unutturduğu sezgileri yeniden keşfetmeye hazır olun!

Hiç durmadan değişen, dönüşen ve bizde farklı hisler uyandıran evrenin etkilerini bedenimizde hissedebilmemiz için içimizdeki evrenin kapılarını aralayan bu belgesel, hayata bakış açımızı değiştiriyor. Hrund Gunnsteinsdottir ve Krisin Olafsdottir ruhlarını aramak içi çıktıkları bu yolculuğa izleyiciyi de davet ediyor.

Doğa ile bağ kurmak, mindfulness, içimize dönmek ve ruhsal yolculuk gibi kavramların açıklandığı bu belgesel, antik çağlardan beri bağ kurmayı unuttuğumuz sezilerimizi duymayı bizlere yeniden hatırlatıyor.

Living on One Dollar

Her karesinde ilham dolu hikayeler barındıran bu belgesel hayatınızı sorgulamanızı sağlayacak.

Youtube’da fakir bir kadının öyküsünün çok fazla ilgi görmesi ve Güney Amerika’daki zor hayatlara dikkat çekmeyi başarması üzerine hazırlanan belgesel, aslında sosyal bir hareket!

Bu belgesel, 4 arkadaşın 2 ay boyunca günde sadece 1 dolar harcayarak dünyanın en fakir ülkelerinden Guatemala’da hayatta kalmaya çalışmasını konu ediniyor. Bu süreç boyunca, sosyal sorumluluk kapsamında fakirlikle mücadele eden insanlara yardım da ediliyor. İlham dolu bu belgeseli izlemenizi tavsiye ederiz.

Human Planet

Dünyanın bambaşka noktalarında insanlar nasıl yaşıyor hiç merak ettiniz mi?

İnsanların yaşadıkları bölgelere, kültürlere, ekstrem hava koşullarına ve sosyal çevreye nasıl uyum sağladıklarını gözler önüne seren bu belgesel bizleri yepyeni hayatlarla tanıştırıyor.

Kutupta, okyanuslarda, çöllerde ve çılgın şehirlerdeki hayatı, yerlilerinin gözünden görme fırsatı bulacağınız, lokal zorlukları keşfedeceğiniz ve doğa ile yeniden buluşmanızı sağlayan belgesel, dünyanın dört bir yanında karelerle adeta bir görsel şölen.

İlginizi çekebilir: Çevreye Duyarlı 6 Belgesel Önerisi

BLOOM SHOP